«Співаник УПА» — Універсал нової України

В кінці сорокових років минулого століття Братство колишніх воїнів УПА імені Св. Юрія Переможця та Закордонні Частини ОУН видали в Регенсбурзі «Співаник УПА». В журналі «Визвольний Шлях», № 8 (47), за серпень 1951 р. доктор Дмитро Донцов розмістив свою рецензію на унікальне видання, уривки з якої пропонуємо увазі читачів «Шляху Перемоги».

«Ці, зроджені серед крові, пісні це голосний крик нової України, яка сповіщає світові, що вона прийшла на світ: що вона живе, хоче і жити буде, хоч би всі сили зла завзялися на неї.

В цих піснях я знайшов універсал цієї нової України ясний, чіткий, твердий і певний себе. Воскреслий дух утоптаної в землю справжньої, прадавньої, нової, вічної України. То на одній, то на другій сторінці блисне на читача слово, вираз, ідея, як у Шевченка, як у Котляревського, або літописів козацьких чи старокиївських. …Бо де є дух живий, там він виливається у відповідну форму, скорше чи пізніше. Де цей дух відлетів, розпадеться й форма.

Ці пісні — читаємо в передмові «відтворюють широку скалю небуденних почувань», а «творились вони в хвилинах, коли холоне кров у жилах й перестає бити серце». В наші емігрантські будні… вривається цей скромний «Співаник», як подув гострого й свіжого повітря в темний сопух сажі…

Ідеєю Божої сили, що допомагає віруючим у боротьбі зі злом, цією ідеєю перейнята вся книжка, як перейняті нею поезії Шевченка, Теліги і деяких нових поетів (Бори, Карпенка-Криниці, Боєслава). При цьому ідея Бога в’яжеться в піснях тісно з ідеєю національної місії України: «Ми славим правду, Бога, новий світ», який збудувати є їх покликанням. «За Бога, за правду, за святу Україну»; «Переможем духа злого, Боже, сили дай!»; «З нами правда, з нами Бог» ці два поняття своєї правди міцно сплетені в одно, подібно, як у Шевченка.

Почуття своєї місії широкого розмаху. Україна має не лиш себе визволити, але й показати шлях світу, що лежить у злі: «На злочин світу станем», збудуємо новий світ, поваливши старий світ «орд чужих загарбників». Свою місію сприймають як містичну місію вищого духовного порядку: «Життя звернемо ми на новий шлях». Мріють про «могутню Україну» і вірять, що «нам на Сході володіти, і володіти будем ми».

Гасла, з якими ця нова Україна йде у бій, це не «грабуй награблене», а гасла духовного порядку; безнастанно стрічаємося з виразами: за славу, за честь, за землю святу, за «Святої Софії дзвони», за Божу правду. Це ж споконвічні гасла лицарства України, від старого княжого Києва, через козацтво, до наших днів. Додати б до цього ще гасло «за віру». Сила віруючого духа, якого не вбити, лунає з тих пісень; певність «долю передерти», «роздерти присуд смерти», побороти смертю смерть нагадує їх духовних предків з XIII і XVII віків. Вони борються не за матеріальні, а за ідеалістичні цінності: за вільну людську душу, закуту в ланцюги, мстяться за «зневаги, за знущання», за «потоптану народну честь».

Є в них велика пошана й віддання історичній традиції нашої землі: «До бою кличуть нас віки», кличе кров козаків, Нечаїв, гайдамаків, Довбушів. Ворог, проти якого йдуть, у їх очах «варвар-займанець». …Боротьба з ним їх життя, їх стихія, їх поезія. Вони свідомі конечності цієї боротьби. Держави цементуються «залізом, кров’ю і завзяттям». На ясні зорі, на тихі води зброя лиш прокладає шлях. З ворогом Україну «розсудить лиш залізо й кров». Нова доля зацвіте лиш на могилах борців за неї. «Ні сліз, ні ридань, ні прокльонів, держава це кров і залізо, свобода це вістря мечів». Лицарська «краля пишна» це не дівчина, це війна. Понад усе рідніший їм ліс, як колись запорожцеві Великий Луг.

Усе їх «вірую» це повний етичний кодекс, кодекс честі нового лицарства,яке цю честь, землю, Бога й правду ставить понад усі особисті прив’язання й вигоди…

Є в цих піснях те, що, може, найважніше з усього: свідомість нового «дружества» й покликання, що не міфічний «народ», а власне вони мають здійснити велику місію України. «Крізь пекло мук» вони, «титани духа, титани рук», мають нарід вести й будити; вони на власних плечах пронесуть свій хрест, як символ завтрашньої перемоги: вони «чисті серцем» і сильні духом.

Як слушно згадує передмова; цим своїм новим окремим духом оці пісні УПА відрізняються від пісень Усусусів, Січових Стрільців, від доби тодішніх визвольних змагань. Розмахом і могутністю нашої давнини віє від них.

Поява цього «Співаника» як поява творів Бори, Карпенка-Криниці, Боєслава, Корибутяка свідчить, що література наша почала відвертатись від нудних самозахвальних апологетів «буденної сірої людини» з її буденними (часто брудними) радощами Швейків до давньої героїки «титанів» героїчних наших днів».

В 1992 році у Львові було перевидано цей співаник, і сьогодні ми пропонуємо його для того, щоб пісні, поміщені в збірнику, знову на повний голос залунали «від Сяну по Кавказ», надихаючи до боротьби і скріплюючи у вірі.

Бажаючі придбати книгу можуть звертатися за адресою: 01030 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9 пом.4 тлф. (044) 234-70-20

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа