На сайті Електронного архіву Українського визвольного руху опублікували картки українських військовополонених Аушвіцу
14 травня 1940 року був заснований Аушвіц — один із найбільших нацистських концтаборів, що розташовувався поблизу міста Освенцим у Польщі.
Серед в’язнів концтабору були радянські військовополонені, частина з яких була українцями. Почасти їм призначалася доля піддослідних кроликів. Для військовополонених створили спеціальний підтабір.
До квітня 1942 року, коли спеціальний підтабір припинив своє існування, вижило лише 800 осіб — з майже 15 тисяч.
Все, що від них залишилося — карти ув’язнених військовополонених. У цей невеликий за розмірами документ вносилися особисті дані полоненого, військове звання, рід військ, місце полону, інформацію про родичів, яких належало сповістити у разі потреби, а також причину смерті.
Картки проливають світло на чимало деталей про в’язнів. З документів стало відомо, що основна маса полонених потрапили у полон під час захоплення нацистами Києва.
Серед загиблих є Максим Слабошпицький, родом з того ж села, що і письменник Михайло Слабошпицький; Федір Петлюра, народжений на хуторі під Полтавою у травні 1907 року; Микола Малишко, народжений у Обухові — тому самому, що й поет Андрій Малишко. Усі ці троє в’язнів цілком можуть бути родичами відомих людей.
Картки українських в’язнів Аушвіца доступні до завантаження на сайті Е-архіву: https://avr.org.ua/?idUpCat=2767
Джерело: Центр Досліджень Визвольного Руху