Обвал цін на нафту підкрався до Росії непомітно

Якщо станом на 25 червня 2014 ціна на нафту марки «Юралс» становила 109 доларів за барель, то сьогодні на 20 з гаком доларів менше. Хтось скаже: ну і що, ціна під 90 доларів за барель теж непогано, і буде не правий, тому що нинішній рівень світових цін на нафту вже критичний.

Проблема, величезна проблема в тому, що російську економіку і високі ціни на нафту в останні роки вже не рятували, про що свідчить стрімко загасаюча динаміка розвитку економіки. Причому це падіння темпів зростання було і без всяких санкцій: якщо в 2010 році ВВП Росії виріс на 4,6%, в ​​2011 році – на 4,3%, в ​​2012 році – на 3,4%, то в 2013 році – на 1,3%, а в I півріччі 2014 року – на 0,8%.

І ось економіка Росії, настільки стрімко сповільнюється, отримує тепер ще й падіння світових цін на нафту, а також посилюється негативний вплив санкцій і власних анти-санкцій. Для економіки, в доходах федерального бюджету країни якої більша частина – майже 52% в 2014 році – це нафтогазові доходи, і цього більш ніж достатньо для занурення в кризу.

Цікаво, що проект закону про федеральний бюджет на 2015 рік і на плановий період 2016 і 2017 років, який Держдума готується прийняти в першому читанні, виходить з прогнозної ціни нафти в 100 доларів за барель у найближчі три роки.

А ось стресовий сценарій Прогнозу соціально-економічного розвитку на найближчі три роки, який також одночасно з проектом про бюджет був внесений до Держдуми, передбачає, що в 2015 році ціна на нафту знизиться до 91 долара за барель, а в 2016-2017 роках до 90 доларів за барель. Але цей сценарій був відкинутий. Тоді констатуємо: сьогоднішня реальність вже гірша за ті рівні цін на нафту, які намальовані в стресовому сценарії.

І є дуже велика ймовірність, що ціни на нафту продовжать своє зниження від нинішніх рівнів. Причини цього наступні: невпевнене відновлення світової економіки і уповільнення темпів економічного зростання Китаю, становлення США в найближчі роки світовим лідером з видобутку нафти з одночасною реалізацією перспектив сланцевої нафти; підвищення основних ставок з боку ФРС США, що автоматично здорожує долар США і здешевлює, відповідно, нафта; непротивлення США з боку Саудівської Аравії в зниженні світових цін на нафту в цілях досягнення своїх геополітичних інтересів і т.д.

Констатуємо: падіння цін на нафту, про небезпеку якого багато говорилося, вже є і поки ще далеко не закінчилося. Як бувало в таких випадках, і цей обвал відбувається в найбільш невідповідний для економіки Росії момент (цікаво, а бувають підходящі для обвалу світових цін на нафту моменти?) Схоже, що везіння і справді закінчилося. Настає час невезіння – «Крокодил не ловиться, не росте кокос».

Ігор Николаев, evroua

Про сьогоднішні ціни на нафту в Лондоні читайте тут

Про вихід іранської нафти на європейський ринок читайте тут

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа