З назв шкіл на Полтавщині прибрали імена діячів Росії і СРСР

Сєргєй ВасютаЗа ініціативи Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації відповідно до Законів «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» та «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» у Полтавській області розпочався процес деколонізації назв навчальних закладів. Зокрема, після обговорень у трудових колективах на сесіях Петрівсько-Роменської і Великобудищанської сільських рад Миргородського району та Лубенської міської ради прийняли рішення про усунення з назв місцевих навчальних закладів імен діячів росії та СРСР.

«Назви навчальних закладів на честь діячів держави-окупанта суперечать цілій низці законів. І не лише деколонізаційному та декомунізаційному. Приміром, у законі «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» вказано чіткі критерії присвоєння імен фізичних осіб з метою увічнення пам’яті. І мова йде аж ніяк не про діячів СРСР чи росії. Законодавець вказує на осіб, які виборювали незалежність України, зробили внесок у розбудову Української держави, розвиток української науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя, здійснили героїчний вчинок, звершення в ім’я України. А згідно із законом «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» метою державної політики у сфері утвердження української національної ідентичності є досягнення єдності в українському суспільстві шляхом подолання суперечностей соціокультурного, мовного характеру, формування у дітей духовних цінностей українського народу, національної самобутності; усунення впливу держави-окупанта в інформаційній, освітній, культурній сферах України», – розтлумачив представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

415485178_753564043470899_6528202684400666140_nЯк повідомив начальник Управління освіти Лубенської міської ради Мирослав Костенко з назви школи у селі Калайдинці прибрано ім’я російського військового діяча Рубцова. Відтепер офіційно навчальний заклад називається так: «Калайдинцівський ліцей» Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області». «Рубцов Фьодор – російський комуністичний військовий діяч, генерал-майор армії СРСР, уродженець села Кулешове Тульської області росії. У складі Червоної Армії в 1918 році встановлював радянську владу червоної ленінської росії на території українського Криму. Також росіянин Рубцов брав участь у військовому злочині СРСР – вторгненні до незалежної держави Фінляндія. Тобто цей діяч СРСР був учасником радянсько-фінської або Зимової війни — збройного конфлікту між СРСР і Фінляндією у період від 30 листопада 1939 року до 13 березня 1940 року. Під час радянсько-німецької війни Фьодор Рубцов командував 66-м стрілковим корпусом армії СРСР, тож входить до російського і радянського комуністичного пантеону так званої «Великої Вітчизняної війни». Об’єкт топонімії є проявом комуністичної наочної агітації та пропаганди, яка втратила своє значення після здобуття Україною незалежності. Під час новітньої російсько-комуністичної війни ця персоналія використовується для виправдання агресії. Зокрема, 9 травня 2022 і 2023 року у Тульській області за участю представників від міністра оборони росії Шойгу відбувалися пропагандистські акції зі звеличення Рубцова. Відповідно до закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» під усунення з публічного простору підпадають назви навчальних закладів, які «прославляють чи виправдовують російську імперську політику; увічнюють історичні події, пов’язані із втіленням російської імперської політики; присвячені особам, які брали участь або сприяли реалізації імперської політики». У цьому випадку мова йде про встановлення Рубцовим радянської влади та участь у вторгненні до Фінляндії. До речі, вулицю генерала Рубцова теж перейменовано, їй повернуто історичну назву «Броварська», – розповів Олег Пустовгар.

Досі не демонтоване погруддя росіянину Пігіді поруч із ліцеєм у селі Петрівка-РоменськаДосі не демонтоване погруддя росіянину Пігіді поруч із ліцеєм у селі Петрівка-Роменська

Рішенням сорокової позачергової сесії восьмого скликання Петрівсько-Роменської сільської ради місцевий ліцей імені росіянина Ніколая Пігіди теж змінив назву шляхом усунення імені цього військового діяча СРСР. Нова назва така: «Петрівсько-Роменський ліцей Петрівсько-Роменської сільської ради Миргородського району Полтавської області». «Ніколай Євстахович Пігіда, уродженець російського міста Єйськ, старший лейтенант Червоної армії СРСР, під час ІІ світової війни – начальник штабу артилерійського полку 40-ої армії Воронезького фронту СРСР. Командування Воронезького фронту практикувало численні військові злочини проти нашвидкуруч мобілізованих українців, в т.ч. й бойові застосування штрафних підрозділів і загороджувальних загонів, що є втіленням російської імперської політики. Колишня назва ліцею і споруда поруч із ним (так званий пам’ятник-погруддя Ніколаю Пігіді») є проявом комуністичної наочної агітації та пропаганди, яка втратила своє значення після здобуття Україною незалежності», – пояснили у Полтавському офісі УІНП.

Як сповістили у Департаменті освіти і науки Полтавської ОВА, рішенням сесії Великобудищанської сільської ради Миргородського району перейменовано Веприцький опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти. Нова назва: «Веприцький опорний ліцей Великобудищанської сільської ради Полтавської області. У Полтавському офісі УІНП зазначили: «Сергєй Васюта – діяч комуністичної партії епохи СРСР. У період радянсько-німецької війни – командир розвідувального танку Т-70 окремої розвідувальної роти 9-й гвардійської механізованої бригади 3-го гвардійського механізованого корпусу 47-ї армії Воронезького фронту армії СРСР. Входить до радянського комуністичного пантеону так званої «Великої Вітчизняної війни»».

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа