«…в Україні стоїть і діє перший фронт визвольної боротьби»

Роман Малащук

Юрій Щур

11 листопада виповнилося 110 років з дня народження Романа-Богдана Малащука, чільного учасника та одного із лідерів українського націоналістичного руху в Краю та на еміграції.

Народився він в селі Бедриківці сучасної Заліщицької міської громади Чортківського району Тернопільської області. Вищу освіту здобував у Львівському університеті на гуманітарному (1934-1935 роки) та юридичному (1937-1939 роки) факультетах. Долучився до діяльності Організації Українських Націоналістів, за що заарештовувався польською поліцією.

Вже на схилі літ, аналізуючи історичні події ХХ століття, Роман Малащук так писав з приводу діяльності ОУН та її ролі в українському визвольному русі: «Тому то між двома війнами і пізніше і тепер ОУН мала найбільше симпатій і прихильности серед всього українського народу. Бо то були його хлопці, то були ті, що йшли в огонь і в воду, що посвячували себе, своє здоров’я, весь свій труд, що віддавали своє життя за Україну, за її волю, за честь і славу, за народ. Це були його сини, що ділами ставали в його обороні, за його права, за його потоптану окупантом честь, за належну йому на його прадідівській землі самостійну державу».

У 1931-1934 роках Роман Малащук входив до Коломийської окружної екзекутиви ОУН, а у 1935-1937 роках – був окружним провідником Коломийщини. Далі, у 1937-1939-му, був провідником студентського сектору Крайової екзекутиви ОУН західноукраїнських земель.

Малащук був учасником 7-го конгресу Союзу українських студентських організацій під Польщею (СУСОП) у Львові, де обраний членом Студентської репрезентації СУСОП. Організував 20-тисячну демонстрацію у Львові 1938 року в обороні Карпатської України, де в основному була присутня студентська молодь. У березні 1939-го, разом з іншими делегатами конгресу СУСОП, був заарештований польською поліцією й звільнений лише на початку Другої світової війни.

Роман Малащук був учасником Другого Великого Збору ОУН у Кракові (березень – квітень 1941 року). Був серед тих, хто вивів на арену боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу революційну ОУН, що вписала золотими літерами свій Чин в історію боротьби за саме існування української нації. Український визвольний рух середини ХХ століття мав різні форми та прояви, однак саме «бандерівцям» випало творити міт боротьби на грані двох світів й продовжити традиції легендарних українських воїнів у боротьбі проти одвічних ворогів.

Разом з визначними діячами націоналістичного руху Василем Куком та Зеноном Матлою, Роман Малащук входив до складу Штабу (Плянувального Осередку) Похідних груп ОУН. Про ті часи Роман Малащук згадував наступне: «Отже OУH – всіми своїми силами і на всіх місцях приготовлялася до великого історичного моменту. Наше покоління, що перебрало в свої молоді, дужі руки похилені після програної Перших Визвольних Змагань в 1917-21 роках прапори наших батьків, що провадило революційно-визвольну боротьбу між двома світовими війнами, — мобілізувало все своє членство до вирішального бою. За Україну – ми йшли! Як вітер, як буря, як ураган:… щоб підняти з руїни українську державу нову…».

Феномен Похідних груп, попри вже таки значну історіографію, до сих пір так і не отримав свого повного усвідомлення. За досить короткий проміжок часу бандерівській ОУН вдалося вишколити кілька сотень членства й підготувати їх в умовах абсолютно невідомого їм терену в умовах зудару двох диктаторів. В умовах тотальних репресій та зневіри, побоювання усього «чужого». Подібного в історії більше немає! А результати діяльності членів Похідних груп, створення широко розгалуженого націоналістичного підпілля на усіх (!) українських етнічних землях – більш ніж просто аргументи.

В бурхливий час він сам також відправився на українські землі. Влітку 1941 року – співробітник організаційної референтури Проводу ОУН у Львові, виконуючий обов’язки обласного провідника Станіславівщини. У вересні того ж року заарештований гестапо й до травня 1945-го був в’язнем нацистських таборів смерті: Аушвіц, Маутгаузен, Ебензее…

Після звільнення з концтабору, мешкав на території Німеччини. У 1948-му здобув докторат права в Українському вільному університеті (Мюнхен). Після того оселився в Канаді. Був членом Головного Суду та Проводу Закордонних частин ОУН, від 1960-го – член Проводу ОУН. Роман Малащук був співзасновником і першим головою Ліги визволення України (тепер – Ліга українців Канади) у 1949-1975 роках, а від 1975-го – почесний голова. У 1973-1983 роках – член секретаріату Світового конгресу вільних українців. Співзасновник, член дирекції й редакції видавництва «Гомін України» (Торонто). Помер невтомний борець за Україну 9 травня 1991 року в Торонто, провінція Онтаріо, Канада.

Роман Малащук та Степан БандераРоман Малащук та Степан Бандера

Роман Малащук написав спогади про своє життя та боротьбу за відновлення незалежності України під назвою «З книги мого життя» в двох томах (1987-1988 роки). Підсумовуючи написане, він висловив думку, яка актуальна й нині. Особливо сьогодні, в часи важких випробувань, в часи війни в Україні:

«І боротьба з московським окупантом ведеться далі й сьогодні – на рідних землях і скрізь у світі, боротьба, яку продовжує нове покоління Симоненка, що зросло на присязі УПА – “не складемо зброї…”. Ми за кордоном, що в різний час, в основному тому, що наші землі окупували вороги – опинилися в усьому західному світі – ми всі є частиною цієї української боротьби. Кажемо й пишемо: в Україні стоїть і діє перший фронт визвольної боротьби (так завжди було, так є й так буде), а в усьому світі діє другий (допоміжний) фронт цієї визвольної боротьби».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа