19 жовтня студенти та викладачі факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка спілкувалися з кандидатом історичних наук, публіцистом, громадським діячем, екс-директором архіву СБУ Володимиром В’ятровичем.
Зустріч організували учасники Дискусійного клубу факультету журналістики й тематично приурочили до святкування 70-ої річниці Української повстанської армії. Протягом лекції гість відповідав на найрізноманітніші запитання аудиторії – що таке УПА? Чи має сьогодні майбутнє друга УПА? Хто є героєм на війні?Якого лідера потребує Україна?
Свій виступ історик поділив на дві частини – відеопрезентацію та режим діалогу. Впродовж першої частини бесіди присутні дізналися про історію, сутність, чисельність повстанського руху.
«УПА – це осердя в історії українського визвольного руху, яке було структурованим і масштабним. На пік свого розвитку у 1944-му році УПА контролювала 150 тисяч квадратних кілометрів, що за масштабами відповідало території сучасної Греції. Через повстанську армію перейшло більш ніж 500 тис. людей», – розповів Володимир В’ятрович.
Друга частину зустрічі провели в режимі дискусії. Слухачі задавали влучні запитання гостеві, а він давав грунтовні відповіді. На запитання про те, чи має УПА майбутнє, як певний формат збройного супротиву, гість висловив таку думку:
«Найбільший досвід, який ми маємо взяти від УПА – це не боятися робити щось нове. Бійці не відроджували Січових стрільців, козацтво, а створили новий формат, який не мав прецендентів у світовій історії…Якщо ми спробуємо повторити минуле, то програємо, бо історія не терпить повернень назад. Історія показує, що будь-яке повторення виливається у фарс і трагікомедію. Якщо сьогоднішня Росія – карикатура на СРСР, то Україна – карикатура на Росію».
Також присутніх цікавили факти злочинності в діяльності УПА. Зокрема, історик розповів про окремий підрозділ, який називався воєнно-польовою жандармерією і його основним завданням було покарання за злочини.
Поступово почалася дискусія навколо питання образу сучасного українського лідера. Зокрема, Володимир В’ятрович ще раз наголосив на тому, що суспільству потрібні такі керівники як Роман Шухевич, Василь Кук, адже вони були дійсно ефективними та впливовими людьми. Також історик запропонував свій рецепт висвітлення журналістами інформації про УПА. Громадський діяч вважає, що напочатку слід зацікавити реципієнта конкретною людською долею, а вже потім перейти до узагальнюючого контексту.
На завершення зустрічі завідувач кафедри мови ЗМІ Марія Яцимірська коротко підсумувала: «Читала Ваші статті, лекції в інтернеті, дивилася відеоконференції і думала, що знаю все, що Ви можете сказати. Але жива розмова ‒ то є жива розмова».
Акценти Володимира В’ятровича
– Україну розділяють міфи, а не історія
– Якщо країну будуть робити замість нас, то не для нас.
– Політична еліта – це люди, які здатні до не популярних рішень.
– Історія не терпить повернень назад.
– Помаранчева революція не зазнала поразки. Зазнали поразки політики, які не зуміли скористатися її результатом.
– Саме ЗМІ формують історичну свідомість людей. Тут падає відповідальність на них.
– Я не проти лідерства. Я проти одного лідера. Один є завжди обмеженим.
– Не люблю, коли сучасні політики більше говорять про минуле ніж теперішнє. Вони мають формувати майбутнє.