У Полтавській міській громаді перейменують село Червона Долина, назва якого є комуністичною символікою

10 квітня на засіданні Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування у межах виконання Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» було вирішено винести на розгляд Верховної Ради низку нових назв населених пунктів. Зокрема, на пропозицію Українського інституту національної пам’яті (УІНП) у Полтавській міській громаді селу Червона Долина повернуть споконвічну назву «Долина». Про це повідомляють у Полтавському офісі Українського інституту національної пам’яті (УІНП) з посиланням на сайт ВР.

«Червоний – прикметник, що використовувався червоною ленінською росією та окупаційним ворожим комуністичним режимом СРСР для маркування публічного простору. У цьому випадку цей прикметник –це символ встановлення радянської влади, зокрема російсько- більшовицької інтервенції на територію України, збройної боротьби Червоної армії проти Української Народної Республіки під червоним прапором комуністичної партії. Приставка «Червона» з’явилася після встановлення радянської влади. За даними з досліджень краєзнавця, географа, професора Полтавського педагогічного університету Леоніда Булави, історична назва села «Долина» – розповів представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Як відомо, УІНП підготував перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». До переліку увійшли вісім сіл на Полтавщині: Олексіївка у Гребінківській, Чкалове у Кобеляцькій, Новомосковське у Глобинській, Першотравневі у Пирятинській, Шишацькій, Зіньківській, Чутівській, Михайлівській громадах.

«Фахівці УІНП неодноразово пояснювали, що цей список може розширюватися. У процесі роботи над деколонізацією назв населених пунктів у Полтавській області з’ясувалося, що, окрім тих, які були оприлюднені на офіційному сайті УІНП, ще є села, які мають у назвах російську імперську символіку. Ситуація з селом Червона Долина засвідчує, що цей перелік не є вичерпним і постійно вдосконалюється. На засіданнях колишньої топонімічної комісії при Інституті розвитку міста, яку завчасно ліквідовано, на цьому не раз наголошував керівництву Полтави. Адже у Полтавській міській громаді необхідно перейменувати не лише село Червона Долина як населений пункт (рішенням парламенту), але й селище Червоний шлях (історико-географічна назва місцевості-Монастирська Гора) як мікрорайон (ухвалою сесії міськради). До 27 січня 2024 року міська влада мала подати до Верховної Ради України пропозиції нових назв. Тепер це зробив УІНП», – пояснив Пустовгар.

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа