У Лубенській громаді створили історико-просвітницький відеопроєкт “Повернуті із небуття”

Відділ інформаційної діяльності Лубенського міськвиконкому та телекомпанія “Лубни” створили низку короткометражних просвітницьких відеороликів про видатних особистостей, життя і діяльність яких пов’язане з Лубенщиною.

При підготовці текстів використано напрацювання комісії з реалізації державної політики відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу на території Лубенської територіальної громади та довідки-анотації надані представником Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олегом Пустовгаром. Відеопроєкт має назву «Повернуті із небуття». Зокрема, у Лубнах в межах відеопроєкту створили відеоролики про таких видатних Українців:

-полковник Лубенського полку Гетьманщини Дмитро Зеленський, який поруч із Данилом Апостолом та Дмитром Горленком був у числі найближчих радників у зовнішніх зносинах гетьмана Івана Мазепи. У колі цих трьох представників Генеральної Старшини Мазепа остаточно вирішував справу укладання союзу із королем Швеції Карлом ХІІ. Лубенський полк брав участь у героїчній обороні гетьманської столиці Батурина від військ московського царя Петра I. Під час Полтавської битви Зеленський воював на боці Мазепи і кошового отамана Костя Гордієнка. Потрапив у московський полон і був закатований в Сибіру. Поет з Лубен Сергій Сурмач присвятив видатному мазепинцю поему «Полковник Дмитро Зеленський».

-кобзар Євген Адамцевич

Євген Адамцевич- народний кобзар з села Солониця неподалік Лубен, творець «Запорізького маршу» як одного із музичних символів боротьби за Незалежність України. Марш разом із Гімном України звучав на рухівських мітингах у другій половині 1980-х та на початку 90-х. Після здобуття Незалежності під звуки «Запорозького маршу» збиралися рухівці на свої з’їзди та депутати у Верховній Раді України. Він же став основним маршем репертуару оркестрів Збройних Сил України, замінивши імперське «Прощання слов’янки». Прем’єра широкому загалу відбулася в Києві 1969 року під час концерту Адамцевича в Київській опері. За кілька років комуністи заборонили виконання маршу. Заборону зняли лише за двадцять років. За підсумками всенародного опитування «Запорозький марш» увійшов до 15 головних символів української державності— поруч із прапором, гімном, Конституцією Пилипа Орлика та духовним гімном «Молитва за Україну». У Лубнах на честь Адамцевича перейменували вулицю Курчатова, а у Солониці—Гагаріна.

 

-письменник і етнограф Матвій Номис;

(Матвій Терентійович Симонов, 17 (29) листопада 1823, с. Заріг — 26 грудня 1900 (8 січня 1901), Лубни) фольклорист, укладач і видавець одного з найповніших і найавторитетніших зібрань – антології українського усного фольклору малих жанрів (прислів’я, приказки, загадки, стійкі мовні порівняння тощо), педагог. На честь Номиса у Лубнах назвали гімназію.

діяч УНР Андрій Лівицький;

Співробітник Лубенського окружного суду Андрій Лівицький, який у 1903-1906 роках очолював Лубенський осередок Революційної української партії, а під час подій Лубенської революції 1905 року керував Коаліційним комітетом Лубен й загонами громадської самооборони міста. Андрій Лівіцький—член Української Центральної Ради, протягом 1920-1921 років—виконувач обов’язків голови уряду Української Народної Республіки (УНР), в 1922-1926 роках— голова уряду УНР в екзилі. Після вбивства Симона Петлюри московським більшовицьким агентом Лівіцький очолив Директорію УНР та перейняв посаду Головного Отамана військ УНР. Торік з ініціативи УІНП у межах процесів деколонізації вулицю, що звеличувала російського військового злочинця Суворова перейменовано на честь Андрія Лівіцького.

Нагадаємо, у Лубнах діє комісія з реалізації державної політики відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу на території Лубенської територіальної громади. Комісію створено згідно з розпорядженням Лубенського міського голови Олександра Грицаєнка. Очолює комісію секретар Лубенської міської ради Маргарита Комарова. До комісії увійшли представник Українського інституту УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар, тутешні історики, музейники, вчителі, співробітники міськвиконкому. Серед повноважень комісії й належне виконання закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у 20 ст. та постанов Верховної Ради, якими передбачено всебічне пошанування й увічнення пам’яті видатних борців за незалежність та діячів української культури і науки.

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа