Татарсько-український Крим

Gerae-tamga26 червня кримські татари відзначають День нацiонального прапора. Так звана «влада» Криму заборонила людям проводити урочистості в центрі Сімферополя, бо там, начебто, зустрічатимуть гуманітарний вантаж аж з республіки Мордовія для дітей півострова (видно, діти Мордовії при Путіні вже призвичаїлися до злиднів, а ось кримську малечу кремлівський полковник ще вирішив раз-другий «побалувати» цяцьками). «Камази» з подарунками демонстративно повністю перекрили центральну площу міста. А в місцевому парку також не можна проводити акцію – там все аукціонами зайнято (принаймні, вантажівки туди підганяти не довелося). На традиційний автопробіг з прапорами «влада» також дозволу не дала, мовляв, автівки заважатимуть руху міського транспорту. І запропонувала кримським татарам вшанувати свій прапор на околиці міста, на пустирі перед недобудованою школою в спальному мікрорайоні «Фонтани» – за скороченою програмою і під пильним наглядом силовиків. Поле оточили парканом, встановили металошукачі, влаштували чергування з собаками. Поруч автозаки та кілька автобусів з перефарбованими в «ОМОН» «беркутьонками». Мабуть, багатьом старшим представникам кримсько-татарського народу згадалися трагічні події масової депортації сталінським режимом, коли їх оточували подібні «орльонкі» зі собаками. Молодші просто відчували себе в резервації. Щиро бавилися тільки діти.Згідно з програмою, святкування розпочалося з дитячого конкурсу малюнка на асфальті на тему «Бизим тараф» («Наш край»), який продовжить фотоконкурс «Байрагъым» («Мій прапор»). Також планується проведення кулінарного конкурсу, виставки робіт майстрів народного декоративно-прикладного мистецтва, спортивні змагання, квест «Бильги къувети» («Сила знань»), майстер-клас з гончарного мистецтва. На завершення вечора відбувся святковий концерт за участі артистів кримськотатарської естради та фольклорних колективів. Крім того, в Сімферополі в Дитячому парку пройшов флешмоб на підтримку Дня кримськотатарського прапора. Учасники флешмобу вдяглися у вишиванки й одяг з національними елементами. У руках люди тримали кримськотатарські та українські прапорці.

В цей день, незважаючи на заборону, також розпочався автопробіг. Від ранку дорогами півострова їздили автомобілі з національними прапорами кримських татар. Також національною символікою були прикрашені приватні будинки і вікна багатоквартирних будинків, де живуть кримські татари. За словами організаторів, оскільки маршрут автопробігу не був узгоджений, його учасників, згідно законодавства окупаційної російської влади, можуть оштрафувати, якщо автомобілі їхатимуть у колонах. Проте ніхто не може заборонити прикрасити свою машину прапорами та їздити в одиночному порядку протягом дня вулицями своїх сіл, селищ і міст – це слова представника оргкомітету, члена Меджлісу Ділявера Акієва.

Не обійшлося і без провокацій. В центрі Сімферополя п’ятеро чоловіків напали на машину з кримськотатарськими прапорами. Нападники вихопили з машини два стяги, почали топтати і рвати їх. Один з нападників взявся бити машину флагштоком. Молоді хлопці, які перебували в машині, встигли відібрати один з прапорів. Другий невідомі порвали на шматки і кидали в машину зі словами: «Жери!». Поряд знаходилася так звана «кримська самооборона», до обов’язків якої, зокрема, належить і охорона громадського порядку, однак припинити правопорушення навіть не спробувала. Мабуть такі дії повністю відповідають нормам російського «правопорядку». Як і напад напередодні, вранці, працівників ФСБ на релігійну школу (медресе) кримських татар, коли було проведено обшук, вилучення документації та комп’ютерів, а дітей, які ночували в приміщенні школи, залякували, викладачам та батькам погрожували. «Новий порядок» імені Путіна.

До речі, це вже вдруге кримським татарам влада забороняє масові заходи в центрі Сімферополя. 18 травня їм відмовили у проведенні жалобного мітингу в День депортації. Рефат Чубаров, голова Междлісу кримськотатарського народу з приводу подій 26 червня висловився чітко та однозначно: «З боку кримської влади йде сегрегація людей. Сегрегація за національною ознакою. Одним можна проводити заходи в центрі, іншим не можна цього робити. Приниження людей ніколи не додає авторитету владі, приниження людей викликає недовіру до влади. Кримська влада чомусь йде по такому шляху». Це слова політика, хоча, як людина, Чубаров, мабуть, добре розуміє – Аксьонова і його кремлівського господаря довіра або ж недовіра народу не цікавить. На виборах все одно ЦВК печатку поставить на протоколах, підготованих у Кремлі, а в скрутній ситуації на вулицях знову з’являться «ввічливі зелені чоловічки», або ж у вкрай скрутній – неввічливі бандити Кадирова.

Сьогодні Путін відчуває себе господарем Криму. Він може дозволити Аксьонову заборонити кримським татарам урочисто вшанувати свій прапор та загнати їх за паркан, під автомати та гавкіт собак. Він впевнений, що де сила – там і «правда». І байдуже, що неоголошена війна проти кримських татар, провокації та погрози призводять не до придушення, а до давно небаченого піднесення патріотизму. І приємно знати, що окремі українці в Криму не покинули тимчасово окупований півострів, не піддалися московській пропаганді стосовно «мусульмансько-слов’янського протистояння», а вийшли 26 червня спільно з кримськими татарами, з їхніми та українськими прапорами, в українських вишиванках. І їм буди байдужими злі погляди «омоно-беркутьонків» та путінських виродків з ФСБ.

Татарсько-український Крим. Це найжахливіше марево, яке може народитися в голові Путіна та його «підполковників». Отже, це те, що потрібно перетворити на реальність. Адже російським Крим не стане ніколи. Він буде або татарсько-українським, або татарсько-турецьким. У нас ще є час. Але його залишається зовсім небагато.

 tam

Юлій Хвещук

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа