Пам’яти учасника Норільського повстання Теофіля Федика

Чуєш, брате мій, товаришу мій, відлітають сірим шнурком журавлі у вирій…

IMGP1522 аЗ п’ятого на шосте липня року Божого 2015 відійшов у вічність багатолітній політичний вʼязанень, учасник Норильського повстання, довголітній голова Стебницького міського осередку Спілки політичних в’язнів України, член Братства вояків ОУН-УПА, член міської організації Всеукраїнського Товариства «Меморіал», член міської організація Всеукураїнського товариства «Просвіта», член Дрогобицької міськрайонної організації МБУ «Центр національного відродження», актиний громадський діяч Дрогобиччини ТЕОФІЛЬ ФЕДИК.

Народився 3 жовтня 1928 року в селі Далява Дрогобицького району Львівської області. До 1944 року проживав у рідному селі. У час німецької окупації, 1942 ‒ 1943 р.р., був залучений до праці в підпіллі, як зв’язковий. Наприкінці 1944 р., за більшовицької окупації, вступив до Дрогобицького нафтового технікуму, у якому навчався до 22 листопада 1945 року, не пориваючи зв’язків з підпіллям. 22 листопада 1945 року був заарештований, а згодом засуджений до 10 р. позбавлення волі за ст.ст. 54‒1а, 54‒11. Покарання відбував у таборах Комі АРСР, а також у Норильську. За участь у страйках і Норильському повстанні вісім місяців провів у закритій тюрмі, після того ще стільки ж часу ‒ у штрафному відділенні «Купець». У листопаді 1954 р. був звільнений без права виїзду. Залишившись у Норильську, 1955 р. одружився з Валентиною Завадською, де проживав до 1965 р. З 1957 по 1962 р.р. навчався в Норильському гірничому металургійному технікуму. 1965 р. переїхав із сімєʼю до Стебника Львівської області, де впродовж 35 років працював на Стебницькому калійному заводі й проживав до останніх днів. З відновленням Незалежності України, разом з дружиною, став членом Спілки політичних в’язнів України, а згодом і Братства ОУН-УПА.

Громадськість міста, як і Франкового краю, добре знає його відданість справі національного відродження. Жодна з важливих подій у житті міста не відбувалася без його активної громадянської позиції. Був одним з ініціаторів і творців Стебницького музею національно-визвольних змагань. А в останні роки таки спромігся реалізувати одну з найсокровенніших мрій його життя ‒ завершити роботу з оформлення музейних стендів, аби пам’ять про його побратимів залишалася для нащадків. Був промотором підготовки й спорудження пам’ятника Борцям за волю України у м. Стебник; частим гостем серед учнівської й студентської молоді. Ні одне із свят у місті не обходилося без його участі. Ще навіть зовсім недавно, під час відзначення 201 роковини з нагоди народження Тараса Шевченка, з його уст звучали уривки з поеми «І мертвим, і живим, і ненародженим..».

Він з когорти тих, хто понад усе в житті ставили Україну. Змагалися за неї. Платили за це вʼязницями, вигнанням та особистим щастям. За його плечима викошене поле, укладене високими покосами. Самовіддана праця була рушійною силою його життя. Про цю людину згадуємо, як про згусток енергії, кипучої, невичерпної.

П. Теофіль – гідний приклад життєлюбства, громадянської мужності, відданості, внутрішньої волі й нескореності. Надто багато випробувань випало на його долю. Та на життєвих перехрестях не проклинав темряви, а знаходив і запалював свічку. Ніколи не питав, що Україна зробила для нього, а віддавав себе їй сповна. Такими звеличується народ. Такі мусять бути в кожній історичній добі, аби не згасав вогонь священної любові до рідної землі.

Тож не дивно, що він так болів нашим українським безголів’ям, яке тривогою й неспокоєм було прописане в його серці. До останніх днів він служив рідному народу своєю одвертою незрадливістю, сповненою енергії й завзяття, тільки йому властивого. Він перебував у постійному русі, в леті, в турботах за тих, хто потребував допомоги, поради чи підтримки.

Теофіль Григорович був і залишиться в памʼяті для нащадків людиною високоосвіченою, високодуховною, шляхетною, з глибоким розумом і щирим серцем. Від нього завжди віяло тихим, вольовим спокоєм і звичайною людською доброзичливістю, якої так бракує в теперішньому світі. Згадується незмінна привітна посмішка на його устах й оте світло в його очах, що було віддзеркаленням внутрішньої краси, життєвої мудрості й доброти.

Ми сумуємо дуже, що шлях обірвала Вам доля…

Та є правило в Бога, мов правда, і мудре й просте:

Хто зерном доброти на землі засівав своє поле,

Цвітом памʼяті вічним у душах людських проросте.

Стебницький осередок Спілки політв’язнів Р. Пацула

України

Стебницька станиця Всеукраїнського М. Тершівська

братства ОУН – УПА

міська організація товариства Л. Волошанська

«Просвіта»

Дрогобицька міськрайонна організація К. Іваночко

МБУ «Центр національного відродження»

Стебницька міська організація Всеукраїнського І. Галяк

Товариства «Меморіал»

Світла і вічна пам’ять, вічний спокій його душі.

Ще один журавель відлетів у потойбічну Нірвану,

І ще зірка одна закотилась в жіночі плачі.

І звільнилась душа з суєти від тривог і обману,

І ойойкнувши схлипнула враз на чиємусь плечі.

Бо Господь винагородив його потребою не гнутися, ні перед ким, і ні перед чим. Навіть під власним тягарем пережитого й переболілого, упокорюючись силі Духа і Волі Всевишнього.

Мабуть, високий поріг прожитих років не важко долати, якщо душа легка від світлих почуттів і добрих справ. А їх у п. Теофіля ой як багато!

за Україну, за могуть її коренів під вітрами, злими й підступними.

Краса душі пророча і проста,

Як крапля сонця. Спраглим до знемоги.

Тремтить душа у ній одна сльоза:

Не дай нам, Боже, збитися з дороги.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа