Ніщо не спинить ідеї, час якої настав… Зустріч з істориком-ювіляром Геннадієм Іванущенком в Сумах

В переповненій актовій залі Сумської ОУНБ у форматі знайомство зблизька – зустріч із цьогорічним ювіляром, істориком, архівістом, дослідником боротьби за нашу державність, краєзнавцем, публіцистом, громадським діячем Геннадієм Іванущенком.

Так, за словами військового історика, очільника обласної організації Національної спілки краєзнавців України, а нині офіцера героїчного військового формування «Азов» Олега Корнієнка, вклад Іванущенка у вітчизняну історичну науку значний та масштабний, оскільки, напевне, він перший, хто на системній основі почав – у цифрах, фактах, на підставі архівних документів – досліджувати важливі теми – Голодоморів на Сумщині та національно-визвольного руху в нашому краї, починаючи від доби Української революції 1917-1921 рр. та аж до сьогодення…

Про вагомі віхи науково-дослідницької, публіцистичної та просвітницької діяльності ювіляра аудиторії нагадав канд. іст. н., доцент СумДУ, дослідник українських визвольних змагань, української політичної еміграції поч. ХХ ст. Валерій Власенко.

Директор Державного архіву Сумської області Юрій Олійник розповів про діяльність Іванущенка на посаді директора ДАСО у 2005-2010 роках, за керівництва якого розпочалася масштабна робота з оцифрування архівних документів, а також відзначив новаторство та значний вклад пана Геннадія у справі виявлення, вивчення, узагальнення та оприлюднення документів, замовчуваних раніше сторінок історії Сумщини, як, скажімо: Голодомор 1932-1933 років, національно-визвольний рух та інакодумство у ХХ столітті.

Щирих людяних ноток у публіцистичні виступи додала канд. іст. н., викладачка історичних дисциплін Сумського педінституту часів студентської юності ювіляра Галина Корогод, котра поділилася своїми спогадами першого знайомства з вагомою книгою Іванущенка «Залізом і кров’ю», що й нині користується значною популярністю у читача.

Голова ОУН (б) Олег Медуниця щиро привітав ювіляра від імені Проводу Організації, розповів про громадську діяльність Геннадія Іванущенка в лавах націоналістичних організацій, наголосивши на його жертовності й відповідальності на різних відтинках роботи. Та, зокрема, зазначив: «Геннадій Іванущенко – це людина, котра була покликана дослідити й систематизувати, упорядкувати архіви нашої української політичної еміграції – у Великій Британії, на Американському континенті. Іванущенко унікальний: він знає, де й що є про Україну, нашу столітню національно-визвольну боротьбу, де й що вагомого та цінного «лежить» в архівах по всьому світі. Відтак він зшиває докупи історії поколінь, борців за українську свободу й державність, збирає українську силу!»

До змістовних виступів доєдналися з Києва – через екран – відомі діячі, публіцисти, історики Віктор Рог та Ростислав Мартинюк, а також виконавчий директор АБН Олег Вітвіцький. Вдумливо й шанобливо вони розповіли про людські чесноти Геннадія, зазначивши, що нині він редактор медіа-платформи Антиімперського Блоку Народів. «Є люди, які досліджують історію, є люди, які її творять, а є інший тип людей, які і досліджують, і творять історію одночасно, – і саме до такого типу людей належить наш товариш Геннадій Іванущенко, – зауважив Вітвіцький. – І якщо говорити про нашу сучасність, варто згадати відновлення діяльності Антиімперського (колись Антибільшовицького) блоку народів на теренах України та всього світу. Отож, Геннадій в команді АБН на інформаційному фронті продовжує справу визначних попередників, спрямовану на велику Перемогу України, на розвал Московської імперії – тюрми народів».

Слово, звісно ж, мав і сам ювіляр. Він, зокрема, схарактеризував визначні етапи визвольної боротьби, надважливі для формування українського світогляду, національної ідентичності, мотивації до опору окупантам-поневолювачам, важливі для кожного з нас, – Українська революція 1917-1921 рр., повстанський рух 20-30-х рр. ХХ ст., діяльність ОУН і УПА на наших теренах в роки Другої світової війни та після неї, дисидентський рух.

Торкнувся важливої справи оцифрування архівів, важливості зшивати Українську історію на рівні джерел, а також поєднання таких глобальних явищ як архівна та інформаційна революції. Вдалим їх проявом, як на ювіляра, стало створення вже відомих широкій зацікавленій аудиторії інтернет-ресурсів – «Сумського історичного порталу» (history.sumy.ua), «Архів ОУН – Українська Інформаційна Служба – Лондон» (ounuis.info), «Антиімперський Блок Народів. Інформаційний бюлетень» (https://abn.org.ua).

Зацікавлену аудиторію з книжковими виданнями Геннадія Іванущенка, вагомими публікаціями на шпальтах періодичних видань – з фондів відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Сумської ОУНБ – ознайомила модераторка заходу – завідувачка відділу Тетяна Голуб, заохочуючи, насамперед молодь, до тематичного читання. Також вона презентувала читацькому зібранню власний книжковий продукт ВКЛ – біографічно-бібліографічний покажчик «Геннадій Іванущенко: до 60-річчя з дня народження» із серії «Краєзнавці Сумщини».

Насамкінець аудиторія, молодь, захисники, що з театру війни прибули на зустріч, аби вшанувати ювіляра, привітали знаного краянина дружніми оплесками, побажавши йому наснаги у важливій роботі на утвердження правдивої української історії, формування пасіонарності в національному характері українців.

Многая літа, друже Геннадію!

Тетяна Голуб

Фото: Еріка Шпанцева, Жанна Абаровська, Тетяна Голуб

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа