12–13 листопада 1948 року у Філадельфії відбулася знакова подія в історії українського жіночого руху. На Світовому Конгресі Українського Жіноцтва, скликаного з ініціативи Союзу Українок Америки, було проголошено створення Світової Федерації Українських Жіночих Організацій (СФУЖО), міжнародної координаційної надбудови українських жіночих організацій у світі.
СФУЖО послідовно втілює в життя основні програмні постулати, задекларовані 75 літ тому, а саме – «змагання до єдности всіх національних сил та до постійної готовности і дієвости на благо Україні».
Об’єднавчі процеси, які розпочали десять жіночих організацій, з кожним десятиліттям поглиблюються, розширюючись
Окремою сторінкою діяльності є співпраця з міжнародними структурами, адже СФУЖО має акредитацію в Департаменті глобальних комунікацій і консультативний статус в Економічній і соціальній раді ООН та членство при ЮНІСЕФ. Міжнародне визнання, без сумніву, зміцнює позитивний імідж СФУЖО, робить цю організацію ще більш впливовою й авторитетною в країнах проживання та в Україні.
У 1991 р., після відновлення Незалежності України, з нею розпочалася активна взаємодія: співпраця і на рівні органів виконавчої та законодавчої влади, і з численними громадськими організаціями та науковими й освітніми інституціями.
Важко перелічити всі напрями роботи Світової Федерації Українських Жіночих Організацій, які змінюються і пріоритезуються відповідно до вимог часу.
Війна, яку розпочала росія проти України 24 лютого 2022 року суттєво вплинула на діяльність СФУЖО. Українські жіночі організації в діаспорі під проводом СФУЖО з перших днів війни стали на підтримку України, намперед, надаючи потужну гуманітарну допомогу та допомогу захисникам України задля наближення Перемоги, а також взяли під опіку вимушених переселенців у своїх країнах.
Ці та інші актуальні питання були в епіцентрі обговорення ХІІ Конґресу СФУЖО, який відбувся в жовтні 2023 р. у Перемишлі в Польщі, у країні, яка першою прийняла на себе потужний потік емігрантів-втікачів від війни з України.
Історія СФУЖО – важлива частина історії українського жіночого руху, історії України. Організація пройшла славний шлях, сповнений героїчної діяльності у важкі повоєнні роки Другої світової, у період бездержавності України, у час її відродження та становлення. Сьогодні СФУЖО розділила біль і страждання українського народу, який стікає кров’ю, виборюючи свою Свободу. Переконані, що Україна якнайшвидше вийде з горнила війни, а СФУЖО і далі буде підтримувати її у відновленні та відбудові.
Адже вона має колосальний потенціал – українську жінку, інтелектуальну, творчу, активну, Українку-воїна, Українку-волонтера, ніжну, стійку і непохитну.
З нагоди 75-ліття Світова Управа провела своє перше в новій каденції засідання. Членкині вшанували пам’ять засновниць Федерації, пригадали основні віхи в її роботі та очільниць СФУЖО.
Пресслужба СФУЖО