Офіційні представники ЄС, США, Німеччини, Франції та Італії висунули Сербії низку вимог за для врегулювання косовського питання. Пропозицію назвали в Сербії “неприємною”.
Зустріч президента Сербії Александара Вучича зі спеціальним представником ЄС з питань діалогу між Белградом та Приштиною Мірославом Лайчаком, спеціальним представником США на Західних Балканах Габріелем Ескобаром, радником з питань зовнішньої політики та безпеки канцлера Німеччини Єнсом Плетнером, радником із зовнішньої політики президента Франції Еммануелем Бонном та радником з питань зовнішньої політики та безпеки прем’єр-міністра Італії Франческо Тало відбулася в п’ятницю, 20 січня, в Белграді.
«П’ятниця була одним із найважчих днів для Сербії… Нас чекає багато труднощів і проблем, з якими ми зіткнемося в майбутньому, і тому нам потрібна єдність», – прокоментував підсумки переговорів із західними партнерами президент Сербії Александар Вучич у відеозверненні в Instagram. “Ми врятуємо і захистимо Сербію. Хай живе Сербія!», – проголосив він.
Мілош Вучевич, міністр оборони Сербії, заявив, що “«дипломатична п’ятірка» не запропонувала Сербії нічого приємного.
«Міжнародні посередники в розмові з президентом Вучичем не тільки повторили французсько-німецьку платформу для подальших переговорів, але президент заявив, що йому були представлені наслідки неприйняття пропозиції угоди. Нічого приємного нам тут не пропонують, і очікуються важкі рішення», – заявив Вучевич.
На запитання, чи був на порядку денному ультиматум, міністр зазначив, що президент вже казав, що отримав інформацію про те, що може статися, якщо Сербія не буде достатньо співпрацювати.
«Я припускаю, що вони виклали на стіл політичні та економічні наслідки для Сербії, негативні”, “щоб було зрозуміло, що вони мають на увазі”, якщо Сербія офіційно не визнає Косово як незалежну державу, сказав Вучевич. Глава Міноборони додав, що йдеться про величезний тиск, і що коли , він бачив президента, він був “в поганому настрої, але він налаштований захищати Сербію”.
Хоча деталі переговорів щодо Косово не розголошувалися, текст французсько-німецької угоди, яка наразі обговорюється, було оприлюднено пресою.
Так, один із пунктів майбутнього договору передбачає, що Белград не буде виступати проти членства Приштини в міжнародних організаціях, зокрема і ООН, як констатували сербські медіа. «Сербія не виступатиме проти членства Косово в жодній міжнародній організації», — зазначено в статті 4.
Фактично, цей крок означатиме визнання Косово з боку Белграда.
Останні новини про переговори із питання Косово викликали різку критику сербської опозиції, як проросійської, так і прозахідної.
Рух “Двері” вимагав термінового скликання засідання парламенту щодо Косово і Метохії у зв’язку з “новим ультиматумом Заходу”. «Ми повинні чинити тиск на нинішній уряд як у парламенті, так і на вуличних протестах, щоб держава Сербія відхилила ультиматум Заходу або щоб Вучич пішов у відставку, якщо це для нього занадто великий тягар», – написав голова Руху «Двері» Бошко Обрадович у своєму Twitter.
Мілош Йованович, від імені коаліції NADA, наголосив у письмовій заяві, надісланій ЗМІ, що всі, хто хоч трохи поважає національну гордість і відповідальність перед державою Сербія і хто розуміє та відчуває наслідки можливої відмови від твердої позиції щодо про необхідність збереження Косово і Метохії в конституційно-правовому порядку Сербії, з недовірою вислухали заяву президента республіки, зроблену після зустрічі з «дипломатичною п’ятіркою».
Він зазначає, що коаліція NADA вимагає від президента Сербії терміново поінформувати громадян Сербії про зміст т.зв. французьско-німецького плану щодо Косова. Цитуючи публічні заяви Вучича, він закликав його відповісти, на підставі яких повноважень і рішень компетентних органів глава держави висловив готовність «прийняти концепцію і працювати над реалізацією запропонованої угоду», ухвалити «важкі рішення в інтересах європейської перспективи» та про «проблеми та виклики, які постануть перед нашою країною, якщо вони не погодяться із запропонованим планом».
Депутат і речник Народної партії Стефан Йованович заявив, що президент Вучич, погодившись «працювати над імплементацією угоди» щодо Косово і Метохії, показав, що він готовий прийняти все заради того, щоб залишитися при владі.
В той же час Рух за відновлення Королівства Сербії закликав провести референдум щодо запропонованої угоди. Рух висловив здивування тим, як «в одну ніч ця угода стала прийнятною для сербської сторони, хоча за кілька місяців до цього вона була відзначена як дуже шкідлива для інтересів держави».
В свою чергу Ліга соціал-демократів Воєводини вимагає від президента Сербії припинити грати з майбутнім Сербії та її громадян і якнайшвидше прийняти угоду про взаємовідносини між Сербією та Косово, запропоновану президентом Франції і канцлер Німеччини. Як зазначається в заяві партії, Вучич повинен припинити свою нерішучу політику і врятувати Сербію від нових санкцій, економічного занепаду і руйнування.
«Сербії потрібна не нова ізоляція та санкції, а прогрес і співпраця», – заявляють в Ліга соціал-демократів Воєводини.
Сербська прогресивна партія, лідером якої є Вучич, не підтримала президента. На вихідних пройшло екстрене засідання за участі глави держави, на якому “окремі функціонери намагалися розказувати, що ми не повинні погоджуватися на подальші переговори з ЄС і США”, повідомили белградські медіа. За інформацією ЗМІ, Вучич “терпляче все це вислухав, а потім сказав, що піде у відставку, якщо хтось думає, що він може зробити краще”.
23 січня Вучич візьме участь в засіданні уряду Сербії, після чого звернеться до громадськості.
Текст французько-німецької угоди:
Джерела:
Балканський оглядач