У Головному управлінні розвідки МО України підтвердили факт нанесення 24 травня атаки невідомими морськими дронами російського судна «Іван Хурс», який проводив розвідувальний рейс за 74 кілометри на північ від Босфорської протоки і за 400 кілометрів від підконтрольної Україні території.
Попри запевнення спікера мо рф і. конашенкова, що всі «три морські дрони були знищені зі штатного озброєння російського судна», а сам корабель «не постраждав», міністерство показало ймовірне відео знищення лише одного катера. Проте оприлюднені кадри з морського дрона, який стрімко наближається до судна, підтвердили очевидне – як мінімум один із трьох морських безпілотників, відправлених в атаку на ворожий корабель, досяг цілі.
#Ukraine: Yesterday, 🇷🇺MoD claimed to foil a Ukrainian attempt to attack the “Ivan Khurs” intelligence ship in the Black Sea with 3x kamikaze uncrewed surface vessels, showing one destroyed by fire from the ship.
However, video from 🇺🇦 sources shows that a USV reached the ship. pic.twitter.com/6nlhOMs7Y6
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 25, 2023
Після того, як новина про удар по кормі судна з флоту рф поширилася в мережі, російські пропагандистські ЗМІ й ТГ-канали в намаганні спростувати ураження корабля поширювали старі відео з ним, а також видавали фото невідомого тральщика в Севастополі за «повернений» «Хурс». Також вони стверджували, що корабель отримав незначні пошкодження і своїм ходом рухається для ремонту на «секретну базу».
«Іван Хурс» – це перше серійне розвідувальне судно проєкту 18280 чорноморського флоту рф, спущене на воду 2017 року (всього проєкт передбачає будівництво 2 кораблів, один із яких – на стадії добудовування, його планують спустити на воду не раніше 2027 року). До завдань кораблів цього проєкту входить забезпечення зв’язку і управління флотом, ведення радіорозвідки і радіоелектронної боротьби, стеження за компонентами американської системи ПРО і ЗРК. Хоча міноборони росії стверджує, що «Іван Хурс» забезпечує безпеку функціонування газових трубопроводів «Турецький потік» і «Блакитний потік» у виключній економічній зоні Турецької Республіки, насправді з 14 квітня «Іван Хурс» здійснював контроль за діями есмінця керованої ракетної зброї «Росс» («Ross») Військово-морських сил США, який увійшов в акваторію Чорного моря.
Наскільки черговий удар по російському чорноморському флоту знижує його бойові можливості?
Відповіді на найгостріше питання ретельно уникають як російські військові, так і підконтрольні кремлю ЗМІ, і зрозуміло чому.
По-перше, пошкоджений корабель «Іван Хурс» був єдиним в арсеналі радіоелектронної розвідки рф судном проєкту 18280, яке створене ефективно стежити за компонентами систем ППО та ПРО, що робить втрату такої одиниці вельми болючою для боєздатності вмф рф. Точний склад бортового радіотехнічного озброєння цього судна, звісно, є закритою інформацією, однак із того, що було оприлюднено, абсолютно точно можна стверджувати, що у разі виведення «Івана Хурса» з ладу, чорноморському флоту нема чим замінити його можливості. До того ж ця малоймовірна «заміна» не буде пропущена Туреччиною через Босфорську протоку до закінчення російсько-української війни.
По-друге, вірогідне виведення з ладу «Івана Хурса» стало черговою серйозною втратою чф у ланцюзі попередніх, що в значній мірі руйнує для кремля систему радіорозвідки та протидії західним і українським системам ПРО в акваторії Чорного моря. З початку повномасштабного вторгнення ЗСУ знищили 18 одиниць російських плавзасобів, зокрема бойові кораблі і катери. Але найдорожчою втратою стало ураження 14 квітня 2022 року українськими ракетами «Нептун» крейсера і флагмана чф рф «москва». Адже розміщена на крейсері система ППО забезпечувала іншим кораблям чорноморського флоту серйозне «прикриття» для проведення десантних операцій і завдання ударів по об’єктам інфраструктури України. Компенсувати цю втрату не вдалося дотепер, внаслідок чого росія не провела жодної десантної операції. Іншим відчутним ударом стало пошкодження на початку березня 2023 року на території аеродрому «Мачулищі» під Мінськом російського літака-розвідника А-50. Апаратура А-50, що забезпечувала координацію атак ракетами і дронами-камікадзе по українській інфраструктурі, постраждала настільки серйозно, що повітряне судно ще не повернулося з ремонту, чим вочевидь знизилася ефективність ракетних ударів з території Білорусі.
Отже, на тлі послідовного «випилювання» Україною найбільш технологічно складних російських систем, відповідальних за розвідку та протиповітряний захист, пошкодження «Івана Хурса» лише поглибило деградацію військово-морських сил рф та їхню спроможність впливати на події в Чорному морі. Події навколо вмф рф – це міцний удар по іміджу російської влади і особисто путіна. Адже в свідомості як західної, так і російської аудиторії тепер остаточно зруйновано міф про домінування росії в Чорному морі, і ніякі пропагандистські заходи не зможуть нічого змінити.