Витік розвідданих створює більше проблем США, ніж Україні

pentadon

Вашинґтон, 10 квітня (Reuters) – Співтовариство національної безпеки США бореться з наслідками оприлюднення десятків секретних документів, включаючи вплив на обмін конфіденційною інформацією в уряді та зв’язки з іншими країнами, заявили двоє американських чиновників.

Агентство Reuters переглянуло понад 50 із цих документів із грифами «Секретно» та «Цілком таємно», які вперше з’явилися на веб-сайтах соціальних мереж на початку березня та нібито розкривають деталі вразливості української армії та інформацію про союзників, включаючи Ізраїль, Південну Корею та Туреччину. Цей матеріал не привернув особливої уваги до статті в New York Times у п’ятницю.

Reuters незалежно не перевіряло автентичність документів. Офіційні особи США заявили, що деякі оцінки втрат на полі бою з України були змінені, щоб занизити втрати Росії.

Цей витік викликав достатню тривогу в Пентагоні, тому він передав справу до Міністерства юстиції, яке порушило кримінальне розслідування за фактом розголошення документів.

Двоє чиновників міноборони США, які побажали залишитися анонімними через делікатність питання, заявили, що Пентагон вивчає процедури, які регулюють, наскільки широко розповсюджуються деякі з найбільш чутливих секретів США.

За словами одного з чиновників, деякі з документів, швидше за все, були б доступні тисячам людей, які мали дозвіл США та союзників, незважаючи на те, що вони були дуже конфіденційними, оскільки інформація безпосередньо стосувалася цих країн.

Пентагон у неділю заявив у своїй заяві, що міжвідомчі зусилля оцінюють вплив, який засвічені документи можуть мати на національну безпеку США, а також на безпеку найближчих американських союзників, стандартну процедуру, відому як «оцінка збитку» від витоку секретної інформації.

Перший чиновник сказав, що кількість людей, які мали доступ до документів, підкреслює, що конфіденційна інформація, можливо, надто широко доступна для персоналу, якому, може, й не потрібен рівень деталізації деяких документів, що містяться в переліку.

«Пентагону потрібно було обмежити необмежений доступ до деяких найбільш конфіденційних даних, коли у них (не було) жодних виправданих причин мати їх», — сказав перший чиновник.

Двоє офіційних осіб також сказали, що, хоча витоки викликали велике занепокоєння, багато з них надали лише “знімки часу” в лютому та березні – коли вони були датовані – але, схоже, не розкривали нічого про майбутні операції.

Хоча оприлюднення документів виглядає як найсерйозніший публічний витік секретної інформації за багато років, офіційні особи кажуть, що поки що він не досяг масштабу та обсягу 700 000 документів, відео та дипломатичних телеграм, які з’явилися на веб-сайті WikiLeaks у 2013 році.

Пошук мотиву

Перший представник міністерства оборони сказав, що слідчі Пентагону намагаються визначити, хто мав би стимул до витоку такої інформації.

З тих пір, як витік вперше став відомим у березні, слідчі шукали теорії, починаючи від того, що хтось просто поділився документами, щоб продемонструвати роботу, яку вони виконували, аж до крота всередині розвідувального співтовариства США чи військових, додав перший чиновник.

Деніел Хоффман, колишній старший офіцер ЦРУ під прикриттям, заявив, що, враховуючи минулу діяльність московських спецслужб, «дуже ймовірно», що російські оперативники розмістили документи, пов’язані з Україною, у рамках російської операції з дезінформації.

Він сказав, що такі операції, спрямовані на те, щоб посіяти плутанину, якщо не розбрат, серед супротивників Росії, і є «класичною» практикою російських шпигунських служб з витоку автентичних документів, у які вони вставили неправдиву інформацію. За його словами, мета полягає в тому, щоб вбити клин між Україною та Сполученими Штатами, найбільшим постачальником військової підтримки Києва.

Деякі експерти з національної безпеки та офіційні особи США кажуть, що наразі підозрюють, ніби витік міг бути здійснений американцем, враховуючи широкий спектр тем, охоплених документами, але вони не виключають проросійських гравців. Вони сказали, що в ході розслідування може з’явитися більше теорій.

Кремль і посольство Росії не відповіли на прохання прокоментувати, чи причетне воно до витоку.

Україна заявила, що її президент і високопосадовці служби безпеки зустрілися в п’ятницю, щоб обговорити способи запобігання витоку інформації.

Білий дім відмовився публічно обговорювати, хто може нести відповідальність за злом, і направив усі питання щодо витоку до Пентагону.

У Пентагоні заявили, що на вихідних офіційні особи США спілкувалися з союзниками та повідомили відповідний комітет Конґресу про витік інформації.

«Я глибоко стурбований можливим обсягом і характером оприлюдненої інформації, і очікую, що найближчими днями я буду повністю проінформований», — сказав конґресмен Джейсон Кроу, колишній армійський рейнджер, який очолює відділ розвідки та зовнішніх відносин комітету Палати представників США.

Вплив на союзників

Витоки вже викликали реакцію деяких іноземних урядів. У заяві в неділю офіс прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу назвав «брехливим і без будь-яких підстав» документ, який стверджує, що Моссад, одне з розвідувальних агентств країни, заохочував нещодавні протести проти плану Нетаньяху щодо посилення контролю за судовою системою.

Офіційний представник президента Південної Кореї заявив у неділю, що країна знала про повідомлення про витік документів і планує обговорити “підняті питання” з Вашинґтоном. В одному з документів містяться деталі внутрішніх дискусій між високопосадовцями Південної Кореї щодо тиску США на Сеул щодо поставок зброї Україні та спробам політиків не робити цього.

В одному з документів під грифом «Цілком таємно» нібито детально описано, як російські приватні військові підрядники зустрічалися з турецькими «контактами», щоб закупити зброю в Анкарі. Посольство Туреччини у Вашинґтоні відмовилося від коментарів.

Частина найбільш конфіденційної інформації нібито стосується військового потенціалу та недоліків України.

Сполучені Штати та інші країни нерідко шпигують за своїми союзниками. Але публічне оприлюднення такого шпигунства є незручним для тих союзників, яким потрібно пояснити своєму населенню, як вони будуть реагувати.

«Щоб відновити довіру з нашими союзниками, знадобиться деякий час», — сказав другий офіційний представник оборони США, опитаний Reuters.

Майкл Малрой, колишній високопоставлений чиновник Пентагону, применшив тривалий вплив витоку інформації. «Звичайно, соромно, коли про ці дії стає публічно відомо», — сказав Малрой. «Це може спричинити короткострокові проблеми у відносинах, але я вірю, що в довгостроковій перспективі спільні інтереси між країнами залишаться сильними».

Репортаж Ідрес Алі та Джонатана Лендая. Додатковий репортаж Гумейри Памук. Редагування Джеррі Дойла; Редагування Дона Дарфі

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа