В Америці обговорюють випробування розумних бомб в Україні

The War Zone: Крилаті розумні бомби JDAM вже працюють в Україні

JDAM-ER-TOPSHOT

Військово-повітряні сили України тепер можуть використовувати високоточні бомби Joint Direct Attack Munition Extended Range (JDAM-ER) проти російських військ, каже старший офіцер ВПС США в Європі. Українські запаси цих бомб, які можуть вражати цілі на відстані до 45 миль завдяки комплектам висувних крил, наразі відносно невеликі. Однак вони вже можуть створити реальні проблеми для російських військових, як раніше детально досліджувало видання The War Zone.

Генерал ВПС США Джеймс Гекер, керівник ВПС США в Європі (USAFE), а також Командування повітряних сил НАТО та ВПС США в Африці (AFAFRICA), надав подробиці про використання Україною JDAM-ER на круглому столі для ЗМІ. Круглий стіл відбувся на полях військового симпозіуму Асоціації повітряно-космічних сил 2023 року, який відкрився сьогодні в Аврорі, штат Колорадо.

«Нещодавно ми щойно отримали деякі високоточні боєприпаси [в Україну], які мали деяку збільшену дальність і йшли трохи далі, ніж гравітаційна бомба, і мали точне [наведення]», — сказав Гекер. «Це нещодавня можливість, яку ми змогли надати їм, ймовірно, протягом останніх трьох тижнів».

Генерал Гекер також підтвердив The War Zone, що він говорив саме про JDAM-ER. Його коментар щодо цієї зброї, яка прибула в Україну близько трьох тижнів тому, також майже повністю узгоджується з початковим звітом Bloomberg про те, що американські військові працюють над її доставкою, який був опублікований 21 лютого.

jdam-bombs

Стандартні комплекти JDAM розроблені для поєднання з різними типами безшумних бомб серії Mk 80 та інших боєприпасів, розроблених у тому ж форм-факторі, перетворюючи їх на високоточну зброю. Повний набір JDAM складається з нової хвостової частини, яка містить систему наведення з інерціальною навігаційною системою (INS) із підтримкою GPS, і штрихів, які проходять в іншому місці вздовж корпусу бомби, що дає їй обмежену здатність ковзати до визначеної цілі.

Типовий JDAM може, залежно від висоти, на якій він випущений, вражати цілі на відстані до 25 миль. Додавання до JDAM-ER комплекту крила розширює радіус дії зброї приблизно до 45 миль.

Точна конфігурація JDAM-ER, які Україна отримала, поки невідома. Генерал Гекер також називав їх під назвою GBU-62. Однак єдиним раніше відомим варіантом GBU-62 є GBU-62(V)1/B, також відомий як Quickstrike-ER, який поєднує комплект JDAM-ER з 2000-фунтовим класом Mk 64 Quickstrike, морська міна. Ви можете прочитати більше про цю конкретну пару тут.

Незважаючи на те, що міни Quickstrike базуються на бомбах серії Mk 80, вони не призначені для використання як ударна зброя загального призначення. Видається більш імовірним, що в основі JDAM-ER для України є більш традиційні бомби. Існує ймовірність, що «боєголовки» можуть бути мінами Quickstrike, перетвореними назад у стандартні бомби.

Також незрозуміло, які платформи використовують українські сили для доставки цієї зброї. Генерал Хекер звернувся до JDAM-ER відразу після того, як висвітлив інтеграцію американських високошвидкісних протирадіаційних ракет (HARM) AGM-88 на винищувачі МіГ-29 Fulcrum і Су-27 Flanker ВПС України. Враховуючи наявну роботу, яку потрібно було зробити, щоб дозволити тим реактивним літакам радянської епохи стріляти з AGM-88 – те, що The War Zone детально досліджував у минулому – можливо, якщо не ймовірно, що вони є тими, які можуть зараз робити скидання JDAM-ER. МіГ-29 і Су-27 також просто представляють основну частину флоту тактичної авіації України. Обмежена кількість Су-24 “Фехтувальники” також можуть бути носіями і навіть Су-25 “Жаб’ячі лапки”, меншою мірою.

Хекер також підкреслив, що загальна кількість JDAM-ER, які зараз має Україна, обмежена. «У них достатньо, щоб нанести пару ударів», — сказав він.

Підтвердження глави USAFE того, що українські сили використовують JDAM-ER, стало цікавим, оскільки вже з’явилися припущення, що численні відео, які з’явилися в соціальних мережах останніми днями, можуть демонструвати випадки використання цієї зброї. War Zone не може легко перевірити, чи ролики, які ми бачили нижче, справді показують удари JDAM-ER, але зараз ми знаємо, що це певна можливість.

Навіть невелика кількість JDAM-ER створить нові виклики для російських сил. Як раніше зазначав The War Zone, стандартний JDAM забезпечує зброю з точним наведенням, яку літак може запускати по фіксованих цілях за будь-якої погоди, а потім негайно повертати, щоб зменшити відстань між ним і захистом противника. Частина INS пакету наведення означає, що бомба повинна зберігати значний ступінь точності, навіть якщо сигнал GPS глушиться або втрачається іншим чином. Тоді комплект крила JDAM-ER розширює радіус дії зброї та допомагає ще більше підвищити живучість.

JDAM use

 

Під час сьогоднішнього круглого столу для ЗМІ генерал Гекер особливо зазначив, що JDAM-ER дає українським силам можливість вражати абсолютно нові набори цілей, які можуть бути поза досяжністю існуючої зброї повітряного базування та систем наземного базування, включаючи високомобільну артилерію, надану США: ракетні системи (HIMARS), а також варіанти та похідні реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) М270, надані іншими країнами.

HIMARS і РСЗВ є одними з найбільш далекобійної високоточної зброї України, але максимальна дальність польоту їхніх ракет становить близько 43 миль. Крім того, вони містять 200-фунтові боєголовки класу. Українські JDAM-ER потенційно можуть мати тип класу до 2000 фунтів, що дає набагато більший руйнівний потенціал і різко розширює набори цілей, які вони можуть надійно знищити.

Голова USAFE визнав, що обставини, з якими зараз стикаються ВПС України, можуть перешкодити використанню JDAM-ER у повному обсязі.

«Я не хочу вдаватися в точну тактику… але, очевидно, чим нижче ви знаходитесь і чим далі від поверхні до зенітної ракети, які можуть вас виявити через кривизну землі», впливають на те, на яку відстань бомба може подорожувати, пояснив генерал Гекер.

«Існує тактика, за якою ви можете зайти в низький рівень і зробити деякі речі… і повернутися». У минулому War Zone зазначав, що українські пілоти все ще можуть отримати значну частину розширеної дальності, яку пропонує JDAM-ER, випустивши бомбу за допомогою маневру висувного вікна та піднявши її до цілі.

Це дозволило б літаку, який несе зброю, залишатися на менших висотах, допомагаючи приховати його від засобів ППО противника, протягом більшої частини вильоту, як описав генерал Геккер. У будь-якому випадку, українські сили тепер мають засоби, щоб поставити під загрозу нові набори цілей, включаючи мости, великі споруди, розосереджені точки протиповітряної оборони та міцні укріплення, за допомогою JDAM-ER, і, можливо, вже роблять це.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа