У США заарештували 21-річного нацгвардійця за витік розвідданих онлайн

Jack-Teixeira

Росс Кербер і Сара Н. Лінч

Вашинґтон, 13 квітня (Reuters) – ФБР у четвер заарештувало Джека Дуґласа Тейшейру, 21-річного члена Повітряної національної гвардії США, за витік секретних документів в Інтернеті, який поставив у незручне становище Вашинґтон і союзників по всьому світу.

Федеральні агенти в броньованому автомобілі та військовому спорядженні налетіли на Тейшейру, одягненого в спортивні шорти, футболку та кросівки, у його будинку в Дайтоні, штат Массачусетс, переважно лісистому містечку з населенням 8000 осіб приблизно в 50 милях (80 км) на південь від Бостона.

Jack-Teixeira2

Арешт відбувся через тиждень після того, як про витік вперше стало широко відомо, що збентежило Вашингтон щодо шкоди, яку вони могли завдати. Цей епізод збентежив США, розкривши шпигунство за союзниками та передбачувану вразливість українських військових.

Витік документів, опублікованих переважно в соціальних мережах, вважався найсерйознішим порушенням безпеки з тих пір, як у 2010 році на веб-сайті WikiLeaks з’явилося понад 700 000 документів, відео та дипломатичних телеграм.

Згідно з його службовим списком, Тейшейра був пілотом 1-го класу на базі національної гвардії Отіс у Массачусетсі.

Він приєднався до Повітряної національної гвардії у 2019 році та працював «Cyber Transport Systems Journeyman» або ж IT-фахівцем.

Генеральний прокурор Меррік Ґарланд повідомив журналістам, що Тейшейру розшукують «у зв’язку з розслідуванням ймовірного несанкціонованого видалення, зберігання та передачі секретної інформації національної оборони».

ФБР заявило, що його агенти проводили “санкціоновану правоохоронну діяльність у резиденції в Норт-Дайтоні, штат Массачусетс”.

Новини показали повітряну зйомку, як Тейшейра зі скріпленими руками за головою йде задом до бронемашини, а один офіцер спостерігає за цим з вежі. На нього наділи наручники та посадили в задню частину автомобіля. Гарланд сказав, що його взяли під варту “без інцидентів”.

Ймовірне кримінальне обвинувачення

Міністерство юстиції не повідомило, які звинувачення висунуть Тейшейрі, хоча вони, ймовірно, стосуватимуться кримінальних звинувачень у навмисному зберіганні та передачі інформації про національну оборону.

Брендон Ван Ґрак, колишній прокурор Міністерства юстиції з національної безпеки, який зараз працює в юридичній фірмі Morrison Foerster, сказав, що ймовірні звинувачення можуть спричинити за собою до 10 років позбавлення волі, навіть якщо Тейшейра не мав наміру заподіяти шкоду.

«Це людина, якій загрожує багаторічне ув’язнення… тому що витік інформації був дуже згубним», – сказав Ван Ґрак.

Міністр оборони Ллойд Остін заявив у заяві, що оперативна група Пентагону «працювала цілодобово, щоб оцінити та зменшити будь-які збитки».

Очікується, що Тейшейра постане перед судом у п’ятницю, повідомив речник прокуратури США в Бостоні.

По дорозі до будинку, де був заарештований Тейшейра, поліцейський блокпост не дозволив сусідам вийти з дому.

Одним із них був Дік Трісі, який сказав, що бачив офіцерів, які прибули, коли він пішов за покупками рано вдень. «Навколо ходили приблизно шість-вісім хлопців із армії з гвинтівками», — сказав Трейсі. «Це дуже тихий район».

22-річний Едді Соуза сказав, що він виріс неподалік і що він знав Джека Тейшейру, коли обидва відвідували регіональну середню школу Дайтон-Рехобот кілька років тому.

Соуза сказав, що Тейшейра не висловлював екстремістських настроїв, коли вони востаннє спілкувалися кілька років тому. “Він хороша дитина, не порушник проблем, просто тихий хлопець”, – сказав Соуза. «Здається, це була дурна дитяча помилка».

Оцінка збитку

Незважаючи на те, що витік привернув широку увагу лише після статті від 6 квітня в New York Times, журналісти знайшли докази того, що документи – або принаймні деякі з них – витали в соціальних мережах ще в березні чи навіть січні.

Bellingcat, Washington Post і The New York Times відстежили першу появу документів на неіснуючому сервері на сайті обміну миттєвими повідомленнями Discord.

У групі чату на сайті Тейшейру назвали OG, і його захоплювали переважно молоді члени групи, які поділяли любов до зброї та військового спорядження.

Минулого тижня Міністерство юстиції відкрило офіційне кримінальне розслідування після звернення Міністерства оборони, яке назвало витік «навмисним злочинним актом».

Reuters переглянув понад 50 документів із грифами «Секретно» та «Цілком таємно», але не перевірив незалежною їх автентичність. Кількість витоку документів, ймовірно, перевищує 100.

Ряд країн поставили під сумнів достовірність деяких документів, які засвічені, включно з Великобританією, яка заявила про «серйозний рівень неточності» в інформації.

Витоки виявили інформацію про союзників, включаючи Ізраїль, Південну Корею та Туреччину.

Представники США вважають, що більшість матеріалів є справжніми. Однак деякі з них, схоже, були змінені, щоб показати завищені оцінки українських втрат на полі бою під час війни з Росією, а також занижені цифри втрат російських військ.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа