The Wall Street Journal: Таємна польська ремонтна майстерня латає українську зброю

covert

Варшава. У розгалуженому фабричному комплексі, оточеному занедбаними будівлями, сотні техніків цілодобово працюють над одним із найбільших завдань української війни: ремонтують артилерію та важку бронетехніку та повертають її на лінію фронту.

Механіки гудуть навколо майстерні розміром із футбольне поле, у якій розміщено три гармати AHS Krab, а повітря насичене запахом металевого пилу та автомобільного мастила. У двох Крабів, які виглядають як танки, але є самохідними 155-мм гаубицями, відсутні частини гусениць, вони пронизані кульовими дірками та мають викривлений метал.

Ще один «Краб» виблискує чистотою, готовий до переправлення назад в Україну маршрутом, за яким відбулася найбільша передача зброї в Європу з часів Другої світової війни. На ремонт кожної зброї може знадобитися до двох місяців фахівцями, які повинні пройти ряд перевірок безпеки, перш ніж їх допустять на завод у місці, яке The Wall Street Journal погодився не розголошувати.

Окрім ремонтних робіт у Польщі, механіки постійно спілкуються з техніками в Україні, багато з яких були цивільними до війни, навчаючи їх через зашифровані додатки, як ремонтувати все, від танків до ракет.

«Ця насправді прибула сюди в найгіршому стані, який ми бачили», — каже інженер Мірослав Сурованець, вказуючи на відновлену гармату «Краб», одну з 10 гармат, відремонтованих за останні місяці. «Весь ствол був відсутній, тіло сильно пошкоджене».

im-711711

Технічне обслуговування та ремонт боєприпасів є головним викликом у війні, яка розгорається найшвидшими темпами з тих пір, як нацистська Німеччина зіткнулася з радянською Росією на тій самій території майже 80 років тому.

im-711706

Масштаб польської операції з озброєння, про яку раніше не повідомлялося, підкреслює складність завдання з обслуговування, яке незабаром стане набагато більшим.

im-711709

У середу адміністрація Байдена оголосила про плани відправити в Україну 31 танк M1 Abrams, приєднавшись до європейських союзників, які надішлють до 100 танків Leopard 2 німецького виробництва.

Польські офіційні особи кажуть, що вони очікують, що Abrams-и будуть ремонтуватися в Польщі в місті Познань на заході країни, що зробить колишню радянську державу-сателіт передовою частиною операції з технічного обслуговування, яка простягається до Чехії, Румунії та Болгарії.

Польща, ймовірно, також відіграватиме вирішальну роль у ремонті та обслуговуванні «Леопардів» через глибокий досвід її збройової промисловості з цим танком.

«Можна з упевненістю припустити, що Польща є лідером, коли справа доходить до обслуговування обладнання, яке використовують українці на полі бою», — сказав Томаш Смура, експерт із військових технологій з Фонду Казимира Пуласького, незалежного аналітичного центру у Варшаві.

Президент України Володимир Зеленський у п’ятницю подякував Польщі за згоду на передачу 74 танків, серед яких 30 PT-91 і 14 Leopard 2.

im-712519

Проблема здобуття українських боєприпасів, у тому числі для танків, виникає в той момент, коли і Україна, і Росія планують наступ. До цього часу Україна в основному використовувала такі танки, як радянські Т-72, у тому числі ті, що були передані колишніми радянськими державами-сателітами, включаючи Польщу.

Рік напружених боїв завдав великої шкоди танкам і артилерійським установкам, стволи гармат яких були деформовані частими вогнем. Щоб зберегти працездатність, техніка потребує не лише ремонту, а й запчастин, а також боєприпасів радянського калібру, яких Захід не виробляє у значній кількості.

У Росії, де економіка була мобілізована для підтримки військових зусиль, прем’єр-міністр Михайло Мішустін у вересневому указі оголосив про створення двох нових центрів ремонту озброєнь у Московській та Ростовській областях, повідомляють державні ЗМІ.

У Польщі гаубиці Krab, вперше виготовлені в 2017 році, обслуговуються на підприємстві, яке належить державній компанії Polish Armaments Group.

Майстерню контролюють озброєні офіцери з Агентства внутрішньої безпеки, яким доручено розвідувати потенційні диверсійні операції, які вразили збройові заводи в інших країнах, включаючи Болгарію.

Кожен із приблизно 400 працівників монтажу та виробництва — і будь-який відвідувач приміщення — має бути громадянином Польщі. Процес перевірки нових співробітників, незалежно від рангу, може тривати кілька місяців.

im-711683

У фабричному цеху техніки працюють у три зміни цілодобово та постійно спілкуються з українцями на полі бою. Вони діляться інформацією про найкращі методи ремонту через зашифровані повідомлення та програму HelpDesk, яка допомагає їм усунути проблеми.

im-711693

Польські механіки розповіли, що одного разу за допомогою чату навчили українського листоношу, який став військовим, ремонтувати ракету.

Механіки іноді знаходять всередині Крабів речі солдатів: зубну щітку, недоїдені закуски або сімейні фотографії. Даріуш Ґавінек, механік, сказав, що ремонт технічного обладнання допоміг йому більше віддано допомагати військовим. «Краби прибувають сюди з листям, брудом, піском, гілками, що прилипли до тіла, і гусеницями. Це українська земля», – сказав він. «Мене це дуже сильно вразило, коли я вперше зайшов усередину».

Польські офіційні особи заявили, що незабаром майстерня може розширитися для ремонту та обслуговування обладнання, виробленого за кордоном, але відмовилися розповісти про будь-які конкретні плани.

Славомір Капуста, майстер цеху, сказав, що минулого серпня він був зворушений, коли прибула машина, яка була майже знищена. «Завжди цікаво, що сталося з екіпажем за таких обставин», — сказав він.

Кароліна Єзнач та Джо Паркінсон | Фотографії Maciek Nabrdalik для The Wall Street Journal

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа