Вашинґтон, 7 березня (Reuters) – Нові розвіддані, перевірені офіційними особами США, свідчать про те, що проукраїнська група ймовірних громадян України чи Росії здійснила атаку на газопроводи Nord Stream минулого року, але розвідка не прийшла до однозначних висновків, повідомляє Нью-Йорк Times у вівторок.
Не було жодних доказів того, що президент України Володимир Зеленський або його старші помічники були причетні, або що зловмисники діяли за вказівкою будь-яких українських урядовців, повідомляє газета з посиланням на офіційних осіб США.
Reuters не змогла незалежно перевірити повідомлення, а офіційні особи США не відразу відповіли на запит про коментар. Зв’язатися з представниками Києва та Москви також не вдалося.
Сполучені Штати та НАТО назвали атаки у вересні 2022 року на трубопроводи, які викидали газ у Балтійське море, «актом саботажу», тоді як Москва звинуватила Захід. Жодна сторона не надала доказів.
Побудовані російським державним «Газпромом» (GAZP.MM), газопроводи «Північний потік» з’єднують Росію та Німеччину. Вони стали гарячою точкою під час вторгнення Росії в сусідню Україну.
Представники “Газпрому” також не відразу відповіли на запит про коментар. Огляд розвідки припускає, що ті, хто здійснив напади, виступали проти президента Росії Володимира Путіна, «але не вказуються члени групи або хто керував або оплачував операцію», пише Times.
“Офіційні особи США відмовилися розкрити характер розвідданих, як вони були отримані, або будь-які подробиці про силу доказів, які вони містять. Вони сказали, що немає чітких висновків щодо цього”, – додали в ньому з посиланням на неназваних чиновників.
«Офіційні особи, які ознайомилися з розвідданими, сказали, що вони вважають, що диверсанти, швидше за все, були громадянами України чи Росії, або якоюсь комбінацією цих двох.
Офіційні особи США заявили, що американські чи британські громадяни не були причетні», – йдеться у звіті NYTimes.
Європейські країни, куди проходив трубопровід, ведуть розслідування, а Державний департамент США заявив, що він не є стороною розслідування та відкладає свої дії на ці країни.
Минулого місяця Росія закликала Раду Безпеки ООН провести незалежне розслідування.
За рік після вторгнення Європа різко скоротила імпорт енергоносіїв з Росії.
Москва цього тижня закликала всіх зацікавлених у Nord Stream сторін вирішити його долю після того, як три з чотирьох трубопроводів були зруйновані в результаті атак.
Німецька енергетична компанія E.ON (EONGn.DE), один з акціонерів газопроводу Nord Stream, відмовилася від коментарів.