Російська тактика подвійного удару, яка вбила американського медика в Бахмуті

230204-pete-reedПіт Рід

Бахмут, Україна. Через кілька хвилин після того, як біля автовокзалу в цьому охопленому війною східному місті пролунав вибух, бригада медиків прибула, щоб виявити понівечений автомобіль і літню жінку, що лежала поранена на узбіччі.

Через кілька секунд ракета врізалася в білий фургон волонтерів, випустивши вогняну кулю, яка збила медиків з ніг.

Pete-Reed2Кадр із відео, опублікованого Frontline Medics, на якому показано, як медики, зокрема Піт Рід, допомагають пораненому цивільному в Бахмуті, в час, коли наближається ракета. Фото: Erko Laidinen/Frontline Medics

Саймон Йонсен, норвежець, швидко опам’ятався, перевірив себе на наявність травм і побіг шукати укриття. Інший норвезький медик із обпеченою спиною та закривавленими ногами кричав, шкутильгаючи геть. Четверо інших також кинулися в укриття, коли навколо них почали вибухати російські міни.

Поруч із згорілим рятувальним фургоном лежав Піт Рід, 33-річний парамедик, колишній морський піхотинець США, колишній лижний інструктор, жартівник, який присвятив свої останні роки лікуванню поранених під час війни в Іраку та , тепер в Україні. Він був мертвий.

norvegНорвезькі медики отримали поранення внаслідок обстрілу на місці попереднього вибуху в Бахмуті, Україна. Емануеле Сатоллі для The Wall Street Journal

Медики кажуть, що удар 2 лютого, наслідки якого спостерігала команда з The Wall Street Journal, був прикладом жорстокої тактики, відомої як «подвійний удар», коли вражають місце, яке вже зазнало удару знову, коли прибудуть перші служби реагування.

Гуманітарні організації в Сирії, куди Росія втрутилася в 2015 році, щоб підтримати режим Башара Асада, давно звинувачують Москву у використанні тактики вбивства та каліцтва рятувальників і тероризації мирних жителів.

«Вони мали нас у полі зору і чекали на прибуття медиків», — сказав пан Джонсен. «Вони стріляли по цивільному транспорту».

Міноборони Росії не відповіло на запит про коментар. Росія заперечує націлювання на мирних жителів, незважаючи на численні докази протилежного, надані Україною та її західними спонсорами, неурядовими організаціями та ЗМІ.

Містер Рід і четверо інших з його команди були в Бахмуті того ранку, відвідуючи цивільні центри, які забезпечують їжею, теплом і ліками кілька тисяч людей, які залишилися в місті, яке колись було домом для близько 80 000 людей.

Піт Рід був регіональним директором Global Outreach Doctors, медичної організації США, яка надає гуманітарну допомогу тим, хто її потребує, координує роботу з іншими групами на місцях для спільного використання ресурсів і намагається створити пункт реанімації поблизу Бахмута.

Піт Рід познайомився із засновником GoDocs, Ендрю Люстігом, під час битви за Мосул в Іраку, де вони об’єдналися завдяки зусиллям, спрямованим на надання допомоги всім пораненим, від мирних жителів до іракських військових і бойовиків «Ісламської держави».

«Піту байдуже, звідки ти і на чиєму боці», — сказав пан Лустіг. «Якщо вам потрібна медична допомога, він вам допоможе».

Також у 2016 році в Іраку Рід познайомився зі своєю майбутньою дружиною Алекс Поттер, яка тоді працювала фотожурналістом. В одному з інтерв’ю вона згадала, як вони з Рідом одного разу потрапили під мінометний вогонь з боку «Ісламської держави» в результаті, на їхню думку, атаки подвійного удару. «Це досить поширена тактика на кожній війні, — сказала пані Поттер. За її словами, Піту Ріду було важко знайти роботу фельдшера на Алясці. Потім Росія вторглася в Україну на початку минулого року, тому він попрямував туди, щоб допомогти.

Близько полудня 2 лютого він зі своєю командою був у цивільному центрі в Бахмуті, коли неподалік пролунав вибух. У цьому не було нічого незвичайного для міста, яке Росія намагається оточити та захопити шляхом жорстоких бойових ударів по цивільних домівках.

Pete-Reed3

Pete-Reed4Команда іноземних медиків, які працюють у Бахмуті, заявила, що вони стали жертвами жорстокого «подвійного удару», коли місце, яке вже було вражене, знову атакують, коли прибувають перші служби реагування. Емануеле Сатоллі для The Wall Street Journal

Коли команда почула, що є постраждалі, медики помчали в цьому напрямку на своїх автомобілях. Команда пана Ріда, яка складалася з ще одного американця, австралійця та двох українців, перебувала в біло-блакитних фургонах. Норвезький медик пан Йонсен разом зі своїм співвітчизником Сандером Сьорсвеном Трелвіком та естонським медиком їхали на зеленому Land Rover. Усі троє, які входять до організації Frontline Medics, були одягнені в камуфляж.

Місце, де стався вибух, було всіяне осколками та щонайменше двома згорілими автомобілями. На узбіччі виявили чоловіка, який притискав поранену жінку. Медики пішли їй надавати допомогу, присівши до її тіла.

Через кілька секунд ракета врізалася в білий автомобіль, припаркований всього за кілька ярдів від нього. Відео інциденту, зняте на мобільний телефон естонського медика Ерко Лайдінена, який залишився в їхньому автомобілі, показує використання зброї, яку експерти ідентифікували як протитанкову ракету «Корнет», що врізалася у фургон.

Вибух збив медиків на землю. Рід, який був найближче до фургона, був убитий миттєво. Двом норвежцям вдалося вибратися геть і сховатися за бетонним блоком разом з Лайдіненом. Решта команди містера Ріда, деякі з них закривавлені, зуміли сісти в іншу машину та помчати геть.

Менш ніж через хвилину друга ракета «Корнет» врізалася в сусідню будівлю, повідомили пан Лайдінен і Джонатан Зіркл, виконавчий директор Frontline Medics, які описали друге відео інциденту з відеореєстратора свого автомобіля, яке вони не оприлюднили.

Pete-Reed5Норвезькі парамедики шукають притулку в Бахмуті після того, як потрапили під обстріл, намагаючись надати допомогу пораненим на місці атаки. Фото: Емануеле Сатоллі для The Wall Street Journal

Тоді мінометні бомби почали сипатися на територію серією вибухів. Троє медиків, які все ще були на місці події, гарячково шукали притулок у довколишніх будинках.

Команда Wall Street Journal, яка щойно прибула туди, підключилася до пошуків, але виявила будинки замкненими. Через мінометний вогонь навколо, команда Журналу вирішила відійти і взяла норвежців із собою. Містер Лайдінен, який відлучився, вибрався пішки.

«Це була велика операція з убивства всіх», — сказав пан Лайдінен. «Мінометні снаряди мали добити тих, хто залишився». 35-річний пан Лайдінен, який керує невеликою електротехнічною компанією, сказав, що пізніше дізнався, що днями раніше на цій ділянці дороги були знищені інші транспортні засоби, включно з військовою машиною.

Напрямок руху ракети «Корнет», яка має лазерне наведення та має радіус дії 5 миль, свідчить про те, що росіяни змогли створити вогневу позицію на східній стороні Бахмута, який вони займають, з прямою видимістю до цієї ділянки дороги, сказав пан Лайдінен та експерти зі зброї.

Pete-Reed6У 2016 році Пітер Рід розмовляв по телефону, перебуваючи в клініці на відкритому повітрі в Мосулі, Ірак, де він працював волонтером як медик. Фото: odd andersen/Agence France-Presse/Getty Images

Міс Поттер, дружина містера Ріда, почула, що машину її чоловіка розбили, коли вона була на нічній зміні в лікарні на Алясці, де зараз працює медсестрою. Вона годинами розмовляла по телефону, намагаючись з’ясувати, що трапилося, і зрештою побачила відео, на якому було тіло, схоже на її чоловіка, яке лежало біля згорілого фургона.

Вона сказала, що знала напевно, що він був мертвий наступного дня, коли знайомий упізнав містера Ріда за татуюванням спартанського шолома, символу морської піхоти США, на його верхній частині лівої руки.

Норвезький медик пан Йонсен одужує від поранень, але каже, що планує якомога швидше повернутися в Україну.

Пан Лайдінен щойно отримав нову машину швидкої допомоги в Польщі і також планує повернутися.

«Росія схожа на великого товстого хулігана, який б’є маленьких худих хлопчиків на шкільному подвір’ї», — сказав пан Лайдінен. «Це наше місце для втручання. Це те, що я можу зробити».

Pete-Reed7Місце, де команда медиків зазнала атаки під час ліквідації наслідків попереднього обстрілу. Фото: Емануеле Сатоллі для The Wall Street Journal

Джерело: The Wall Street Journal

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа