Том Балмфорт
Київ, 5 липня (Reuters) – Наприкінці минулого місяця в підвалі в центрі Києва, подалі від сторонніх очей, сотні інженерів і інноваторів зустрілися з високопоставленими військовими, щоб обміркувати шляхи кращої нейтралізації дешевих російських безпілотників-смертників, які досі спустошують українські міста.
Це був рідкісний, близький погляд на гонку технологічних озброєнь України з Росією, яка спирається на інновації приватного сектору, наділені державним венчурним капіталом, і яка випускає тисячі бойових безпілотників у бурхливій воєнній промисловості.
«Сьогодні війна технологічна, зміни в технологіях і на полі бою відбуваються щодня», — сказав у кулуарах зібрання віце-прем’єр-міністр України, міністр цифрових трансформацій Михайло Федоров.
Reuters був єдиним ЗМІ, запрошеним на захід, де високопоставлені армійські чиновники та міністри змішалися з інженерами та ексцентричними ентузіастами. Один чоловік прийшов у шортах і бейсболці з великим дроном під пахвою.
Організатори розподілили призові в розмірі 3 мільйонів доларів між трьома командами експертів, які, як вважають, представили найкращі безпілотники або технологію електронної боротьби проти російських «Шахедів», безпілотників іранського походження, які зграями летять до своїх цілей і детонують при зіткненні.
У травні Росія атакувала Україну рекордною місячною кількістю понад 300 безпілотників, свідчать офіційні дані, що стало викликом для планувальників, які прагнуть захистити постачання енергії цієї зими.
Минулої зими Росія намагалася завдати шкоди енергомережі авіаударами.
“Ми хочемо підготуватися до… наступної зими, щоб відповісти на ці виклики”, – сказав віце-прем’єр-міністр Олександр Кубраков.
Іранські безпілотники літають настільки низько, що можуть уникнути виявлення протиповітряною обороною, а їхні навігаційні системи досить надійні, щоб їх просто збити за допомогою зброї електронної боротьби з дронами, яка порушує радіочастоти.
Захід постачає складні системи протиповітряної оборони для протидії ракетним атакам, але знищення роїв безпілотників, які коштують 50 000 доларів за штуку, ракетами в 1 мільйон доларів не є ідеальним, кажуть чиновники.
«Це невигідно, тому нам потрібно постійно знижувати вартість інструментів, які ми використовуємо для знищення шахедів», — сказав Федоров.
«Ми говоримо про виявлення (безпілотників) за допомогою акустичних та інших засобів, а також про фактичне знищення».
Організатори заходу попросили Reuters не розголошувати прізвища інженерів-учасників з міркувань безпеки.
Один із них, Олександр, розповів, що його команда представляє «квадрокоптер», у якого крім гвинтового двигуна є крила. Він сказав, що він може літати набагато швидше і довше, ніж інші дрони. «Це буде безпілотник, який буде… злітати вертикально, щоб перехоплювати або наздоганяти безпілотники, збивати їх або глушити», — сказав він.
Інший учасник, Юрій, інженер і заступник керівника української компанії, сказав, що його команда представила розробки нових систем електронної боротьби з безпілотниками, які будуть більш ефективними проти шахедів.
«Війна дронів»
Безпілотники широко використовувалися у війнах у Ємені, Сирії та Нагірному Карабасі, але ніде в більшій кількості, ніж в Україні, кажуть чиновники.
«Це справді безпрецедентна війна безпілотників», — сказав Федоров, додавши, що українські військові технологічні інновації процвітають після вторгнення Росії.
Минулого року в Україні стартував краудфандинговий проект зі створення «Армії дронів», який переріс у державну програму, яка охоплює все: від виробництва безпілотних літальних апаратів до підготовки пілотів дронів. «Через кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення всі зрозуміли, що найефективнішим способом ведення розвідки та ураження ворога є безпілотні літальні апарати», – зазначив бригадний генерал Юрій Щиголь. Щиголь, який контролює закупівлі для держпрограми, сказав, що наразі закуплено 15 000 безпілотників, ще більше надійшло через Міністерство оборони та інші за рахунок іноземної допомоги та волонтерів.
Загальна кількість безпілотників, які використовує Україна на полі бою, невідома. «Наша ціль цього року — закупити понад 200 тисяч ударних і великих розвідувальних безпілотників… Ми закупимо стільки безпілотників, скільки буде доступно для закупівлі на ринку», — сказав Щиголь.
Федоров сказав, що виробництво безпілотників зараз відбувається по всій Україні, незважаючи на загрозу російських авіаударів, додавши, що виробникам сказали розподілити роботу на різних майданчиках і використовувати бомбосховища для частини виробничого процесу. “Ми бачимо, що сьогодні такий підхід працює, і всі виробники продовжують працювати, і ракети не б’ють по виробництву. Вони (удари) трапляються, але не в таких масштабах”, — сказав він.
Понад 80% закуплених безпілотників є українськими і збираються в Україні, додав Федоров.
Анатолій Храпчинський, який працює у фірмі, що розробляє технології радіоелектронної боротьби, протиставив український підхід до технологічних інновацій російському. За його словами, у той час як російський підхід є «зверху вниз» і в ньому домінують державні організації, в Україні керує приватний сектор і залучає багато компаній меншого розміру.
«Коли ми торік починали цей проект, було сім компаній, які могли продавати державі безпілотники. Сьогодні 40, а до кінця року буде 50», — сказав Федоров. Він сказав, що державний венчурний капітал допомагає розширювати внутрішнє виробництво і що Україна має перевагу перед Росією, оскільки вона може ділитися технологіями з іноземними партнерами і не повинна турбуватися про санкції.
«Завдяки коштам компанії починають локалізувати виробництво. Сьогодні ми закуповуємо запчастини по всьому світу, в тому числі в Китаї. Але локалізація поступово йде», — сказав Федоров.