Reuters: гіперзвукового вченого звинувачують у зраді російських секретів Китаю

Kh-47Kinzhal

Лондон, 24 травня (Reuters). Директор провідного російського наукового інституту, заарештований за підозрою в державній зраді разом з двома іншими експертами з гіперзвукових ракетних технологій, звинувачується у зраді секретів Китаю, повідомили Reuters двоє людей, знайомих зі справою.

Керівника Сибірського інституту теоретичної та прикладної механіки імені Христиановича (ИТПМ) Олександра Шиплюка підозрюють у передачі секретних матеріалів на науковій конференції в Китаї в 2017 році, повідомили джерела.

56-річний чоловік наполягає на своїй невинуватості та наполягає на тому, що інформація, про яку йдеться, не була секретною та була вільно доступною в Інтернеті, за словами людей, яких Reuters вирішив не називати, щоб гарантувати їх безпеку.

«Він впевнений у тому, що інформація не була таємною, і у своїй невинуватості», – сказав один із людей.

Про характер звинувачень проти директора ИТПМ, який був заарештований у серпні минулого року, раніше не повідомлялося. Зв’язок із Китаєм зробить Шиплюка останнім у низці російських вчених, які були заарештовані в останні роки за ймовірну зраду секретів Пекіну.

Відповідаючи на запитання про висунуті експертам ИТПМ звинувачення, а також про попередні справи про державну зраду, пов’язані з Китаєм, речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що спецслужби уважно стежать за можливими справами, пов’язаними зі “зрадою батьківщини”.

“Це дуже важлива робота”, – додав він. «Це відбувається постійно і навряд чи тут можна говорити про якісь тенденції».

Служба безпеки ФСБ не відповіла на запити про коментарі.

Міністерство закордонних справ Китаю, відповідаючи на запитання щодо звинувачень у тому, що Пекін націлився на російських вчених для отримання конфіденційних досліджень, відповіло, що китайсько-російські відносини базуються на «неприєднанні, конфронтації та не націленні на треті сторони».

“Це принципово відрізняється від того, що деякі військові та розвідувальні альянси зібрали воєдино на основі свого менталітету часів холодної війни”, – додали в ньому.

Президент Володимир Путін неодноразово заявляв, що Росія є світовим лідером у галузі гіперзвукових ракет, передової зброї, здатної нести корисне навантаження зі швидкістю, що в 10 разів перевищує швидкість звуку, щоб пробити системи протиповітряної оборони.

Справи ИТПМ, а також попередні арешти за державну зраду свідчать про те, що Москва пильна щодо втрати будь-якої технологічної переваги, включно з Китаєм, союзником, від якого вона все більше покладається в політичній і торговій підтримці після початку свого вторгнення в Україну 15 місяців тому.

Минулого року лазерний фахівець Дмитро Колкер був заарештований у Сибіру за звинуваченням у державній зраді, але через два дні помер від раку. Минулого тижня його адвокат Олександр Федулов повідомив агентству Reuters, що Колкера звинувачують у передачі секретів Китаю, і родина вченого заперечує ці звинувачення.

Олександр Луканін, вчений із сибірського міста Томськ, був заарештований у 2020 році за підозрою у передачі технічних секретів Пекіну, повідомило тоді російське державне інформаційне агентство ТАСС. Торік його засудили до семи з половиною років позбавлення волі.

У 2020 році вченого Валерія Мітько, який очолює Арктичну академію наук у Санкт-Петербурзі, також звинуватили у передачі секретів Китаю, куди він регулярно їздив з лекціями, повідомляв тоді ТАСС.

Він помер через два роки у віці 81 року під домашнім арештом.

«Дуже серйозні звинувачення»

На тлі війни в Україні російський парламент минулого місяця проголосував за підвищення максимального покарання за державну зраду до довічного позбавлення волі з 20 років.

У вівторок голова комітету з безпеки нижньої палати російського парламенту підтримав законопроект про звуження доступу до державної таємниці, заявивши, що 48 росіян були засуджені за державну зраду в період з 2017 по 2022 рік.

Справи Шиплюка і двох його колег з ИТПМ – Анатолія Маслова і Валерія Звєгінцева – є цілком секретними і розглядатимуться в закритому режимі.

У середу в Санкт-Петербурзі мало відбутися слухання у справі Маслова, першого з трьох, заарештованих у червні минулого року. Звєгінцева затримали минулого місяця. Минулого тижня розслідування щодо трьох вчених потрапили в заголовки світових газет, коли їхні колеги з ИТПМ підписали відкритого листа на їхню підтримку, скаржачись на те, що вчені не можуть виконувати свою роботу, якщо вони ризикують бути заарештованими за написання статей або виступи на міжнародних конференціях.

У листі відкинуто ідею, що троє могли розкрити таємниці, зазначивши, що всі матеріали, які вони опублікували або представили, були ретельно перевірені, щоб переконатися, що вони не були засекреченими.

Речник Кремля Пєсков, якого минулого тижня запитали журналісти про відкритий лист, сказав: «Ми справді бачили це звернення, але російські спецслужби над цим працюють. Вони виконують свою роботу. Це дуже серйозні звинувачення».

ИТПМ, розташований у науковому містечку Академмістечко поблизу міста Новосибірськ, повідомляє на своєму веб-сайті, що він зареєстрований як частина військово-промислового комплексу Росії.

Інститут мав широкі міжнародні зв’язки, включаючи контакти з компаніями, університетами та дослідницькими центрами по всьому світу, згідно з онлайн-документом 2020 року, в якому описано його роботу.

Серед перелічених установ був Китайський аеродинамічний науково-дослідний центр (CARDC), на веб-сайті якого розміщено кілька публікацій, присвячених експериментальним проривам, пов’язаних із винищувачами та гіперзвуковими ракетами.

Сайт CARDC інформує, що директором центру є Ван Сюньнянь. За даними двох офіційних сайтів місцевого самоврядування Китаю, Ван є генерал-майором Народно-визвольної армії Китаю (НВАК).

Огляд Reuters загальнодоступних китайських наукових статей показує, що останніми роками дослідники центру є співавторами десятків статей разом із колегами, які працюють в інститутах, якими керує безпосередньо НВАК. CARDC не відповів на запитання, надіслані електронною поштою центру та Вану, а Reuters не зміг зв’язатися безпосередньо з Ваном.

«Шокований і нажаханий»

Агентство Reuters опитало двох американських учених, один з яких знав Маслова, а інший — Шиплюка. Вони сказали, що росіяни були чесними вченими, хоча їхня область дослідження була делікатною через військове застосування.

Стюарт Лоуренс, професор аерокосмічної інженерії в Університеті Меріленда, сказав, що зустрічався з Шиплюком двічі, в тому числі на конференції в Турі, Франція, в 2012 році, де російський вчений виступав із доповіддю разом з Масловим.

«Я був шокований і нажаханий, побачивши повідомлення про його арешт, — сказав Лоуренс, який востаннє обмінювався електронними листами з Шиплюком у січні 2021 року. — Його дуже поважали у своїй сфері».

Джордж Накузі, старший аерокосмічний інженер RAND Corp, сказав, що протягом останніх кількох років Китай «наздоганяв» США та Росію щодо гіперзвукових технологій. Він підкреслив, що троє заарештованих росіян брали участь лише в одному елементі роботи, необхідної для створення гіперзвукової ракети, процесу, який також включає інтеграцію датчиків, навігаційних систем і силової установки. «Це довгий шлях. Просто проведення фундаментальних досліджень не дасть вам ракети», — сказав Накузі.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа