П’єр Бріансон
Лондон, 26 червня (Reuters Breakingviews) – Що б не сталося після приниження Володимира Путіна з боку його колишнього протеже Євгена Приґожина, решта світу сприймає російського президента як пораненого. Це сприйняття може мати більше значення, ніж ігри влади, які зараз розгортаються в Москві.
Сполученим Штатам, Європі та Китаю доведеться прибрати пил зі своїх планів після Путіна. Найкращим підходом було б очікувати гіршого, готуючись до найкращого.
Поки озброєні до зубів найманці з групи Ваґнера Приґожина не вирушили до Москви в суботу, найбільший політичний ризик Росії для решти світу полягав у тому, що Путін переможе в Україні. Короткотривалий заколот, який закінчився тим, що бойовики Ваґнера повернулися назад, а їхній лідер, очевидно, виїхав до Білорусі, підвищує ймовірність того, що ера Путіна може закінчитися швидше, ніж більшість очікувала.
Найгіршим результатом буде період тривалої невизначеності з різними кланами, які змагатимуться за владу в Москві. Росія не є великою світовою економічною державою – її ВВП менший, ніж ВВП Італії чи Канади, і значна частина її економіки була відірвана від розвиненого світу після вторгнення в Україну на початку минулого року. Незважаючи на це, хаос у верхівці зробить її уряд ще більш непередбачуваним, ніж це було після того, як Путін анексував Крим у 2014 році.
Плутанина щодо того, хто керує шоу в Кремлі, також викликала б тремтіння серед світових урядів, стурбованих долею ядерної зброї Росії. І баланс сил у Росії, де невиразно ліберальні реформатори залишаються керувати економікою, може бути дестабілізованим. Це може вплинути на рішення щодо процентних ставок, вартості рубля, експорту нафти, бюджетних витрат і ставлення до останніх іноземних інвесторів у Росії.
Однак глобальні сили також повинні готуватися до кращого. Велика політична криза може привести до Кремля команду лідерів, яка визнає марність продовження конфлікту Путіна в Україні.
Пропозиція переговорів про вихід Росії з війни може спонукати Сполучені Штати та Європу замислитися над можливістю поступового послаблення санкцій.
Китай може бути збентежений зміною лідера в Росії менш ніж через два роки після того, як Путін і його китайський колега Сі Цзіньпін оголосили про «безмежне» партнерство.
Тим не менш, будь-який новий режим у Москві все одно буде прагнути продавати нафту Китаю та Індії.
Плутанина, породжена невдалим заколотом Приґожина, триватиме тижнями, якщо не місяцями.
Однак для решти світу майбутнє Росії вже змінилося.
(Автор є колумністом Reuters Breakingviews. Висловлені думки належать йому).