Прокремлівські інформаційні маніпулятори просувають спотворені версії реальності та намагаються використати імпульс за допомогою вигадок.
У цьому тижневому огляді Disinfo ми ще раз глибоко зануримося в спотворений світ екосистеми прокремлівської маніпуляції інформацією.
Ми досліджуємо не тільки те, як російські пропагандисти намагалися отримати вигоду з суперечки навколо Ярослава Гуньки, де канадський парламент неусвідомлено аплодував колишньому солдату Ваффен СС, але також заглиблюємося в давню тактику Кремля спотворення фактів.
Українська марка, якої ніколи не було
Прокремлівська екосистема маніпуляцій інформацією не втрачала часу, намагаючись використати імпульс, який набув після суперечки щодо Ярослава Гуньки. Кремлівським пропагандистам знадобилося чотири дні, щоб вигадати вигадку, згідно з якою українська пошта «Укрпошта» неправдиво опублікувала марку на честь колишнього солдата Ваффен СС Ярослава Гуньки.
Сфабриковані фотографії передбачуваної марки були зроблені в приміщенні, схожому на офіс Укрпошти, швидше за все, для того, щоб підвищити довіру до своїх заяв. Ці останні вигадки належать до сімейства дезінформаційного наративу «Нацистська Україна», у якому кремлівські пропагандисти намагаються представити Україну та українців як сучасних нацистів, щоб виправдати жахи повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Карусель російської фальші
За кілька днів вигадки зробили повний виток в російській екосистемі маніпулювання інформацією. Раунд розпочався в Telegram-каналах, таких як SoloviewLive, перейшов на офіційні російські дипломатичні канали на X і завершився на сайтах, таких як відоме дезінформаційне видання Mriya.news.
Посольство Росії в Лондоні підготувало найпопулярніший пост на платформі X (раніше відома як Twitter). До видалення пост встиг набрати близько 440 тисяч переглядів.
Треті сторони перевірили правдивість російських заяв, які були частиною великої російської кампанії маніпулювання інформацією, пов’язаної з суперечкою. Не дивно, що ці твердження знову і знову повністю спростовувалися.
Залиште важливе Як ми неодноразово повідомляли раніше, факти не стануть на заваді прокремлівській пропаганді. Ось ми маємо хрестоматійний приклад того, як пропаганда часто містить зерно правди. Дезінформатори спотворили законну статтю, яка з’явилася в американському виданні The Hill, щоб підтримати прокремлівський наратив дезінформації про те, що Україна врешті-решт буде змушена капітулювати.
Ця маніпулятивна тактика передбачає взяття деяких фактичних повідомлень із надійного джерела, пропуск важливих деталей і додавання нового оманливого контексту – ще один добре відомий трюк Кремля, про який ми повідомляли раніше.
Реальність гризе
Цього разу пропагандисти спробували проштовхнути повідомлення про те, що підтримка Заходом оборони України зменшується. Вони також припускають, що така підтримка є марною, оскільки капітуляція маячить на горизонті.
На жаль для цих дезінформаторів, ідея ослаблення та марної підтримки України не знайшла відгуку в європейських чиновників, які щойно пообіцяли більше підтримувати Україну на історичній зустрічі міністрів закордонних справ Україна-ЄС у Києві.
Подібним чином сирени пропагандистів не були почуті серед європейського населення. Згідно з останніми опитуваннями Євробарометра, громадська підтримка України, включно з наданням військової допомоги, залишається непохитною.
EU East StratCom Task Force