Нові поля битв

340275907_1171944613487349_6723143958108842051_n

(роздуми після прочитаного)

Макмастер історик за першим фахом і шанує історію.

Але чому після його прочитання нинішня ситуація з історією в українській школі викликає неспокій?

Радник президента США з національної безпеки генерал-лейтенант Герберт Макмастер у книзі «Поля битв» пропонує свій аналіз сучасних гібридних воєн в гарячих зонах планети.

Для українців, перш все, цінним є його аналіз московських методів гібридної війни, в основі яких «дезінформація, заперечення відповідальності, культивування залежності та руйнівних технологій».

Але, окрім Московщини, в полі зору автора також Китай і його «ієрархічна стратегія військово-цивільного синтезу», Південна Азія й зокрема Афганістан та Пакистан, Близький Схід і зокрема Ірак та особливості ізраїльської політики, Іран і його незчисленні проксі-війни проти Заходу й особливо «Великого сатани» США, Північна Корея як союзник Китаю у виштовхуванні США з Північно-Східної Азії.

Цікавого в книзі є багато. Але особливо слід відзначити такі підходи автора до формування стратегій переможних воєн:

глибока емпатія, тобто фундаментальне вивчення мотивів дій та ідеології противника;

добре знання історії, бо витоки сьогоднішніх процесів слід шукати в минулому;

уникання «стратегічного нарцисизму», тобто схильності розглядати розвиток подій тільки через призму своїх бажань, а не реальної оцінки ситуації;

пам’ятати, що «військові здобутки – обов’язкова частина війни, але ще не вся війна».

В продовження останньої тези слід звернути особливу увагу на зауваження автора, що США не повинні в подальшому повторювати ті помилки, яких вони допустилися в Афганістані та Іраці, коли після військових зусиль відпустили внутрішню ситуацію, не розробивши плану перетворень і не взявши під контроль їх здійснення.

При цьому слід розуміти що, книга написана з панівних на Заході позицій лібералізму і в ній «етнічна зашореність» подається в негативному й руйнівному контексті.

А це може означати, що після закінчення війни в Україні зміни в ній можуть бути «контрольовані» й відбуватимуться саме на фундаменті антинаціональної ідеології лібералізму.

Сьогоднішнє намагання знівелювати статус історії, як навчальної дисципліни в школі – це тривожний дзвіночок для кожного сповідника ідеології націоналізму та прихильника національної державності.

Олександр Сич

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа