Мобілізація: версія 2.015

Олег Немчінов

Вже скоро лави Збройних сил, МВС та ДПСУ поповнять тисячі мобілізованих на оборону України цивільних чоловіків. Чи зміниться щось на краще у доборі кандидатів? Хто замінить призовників 2014 року?

Озвучені плани призову 200 тисяч військовозобов’язаних впродовж 2015 року, з яких половина вже у січні-лютому викликають повагу, але і занепокоєння. Хто будуть ці люди? Знов під призов потраплять найбільш економічно-активні громадяни які офіційно працюють і сплачують податки? Фахівці на підготовку яких держава витрачала роки і гроші? Що зроблено у воєнкоматах за 9 місяців війни по оновленню системи обліку резервістів? Це майже риторичні питання. Скоро отримаємо на них відповідь.

Як мобілізований офіцер запасу, який служить вже 5 місяців, а перед тим намагався добровільно потрапити до війська ще 4 місяці хочу поділитись своїми думками з цього приводу.

 

Мотивація:

Вперше я задзвонив до воєнкомата ще 28 лютого 2014 року, а служу лише з 22 серпня 2014 року http://oleh-nemchinov.livejournal.com/177572.html . Пригадую десятки людей які просили їх призвати до війська, аби захистити державу від російської агресії. Переконаний, що більшість з них зараз захищають Україну у різних силових структурах. Що змінилось із березня 2014 року? Чи оголошений воєнний стан? Чи розірвані дипломатичні та економічні стосунки із агресором? НІ! В нас офіційно триває “антитерористична операція” – (англ. Antiterrorist operation) — комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення злочинних діянь, здійснюваних з терористичною метою, звільнення заручників, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичного акту чи іншого злочину, здійснюваного з терористичною метою Якщо це АТО, то навіщо відривати 100 тисяч чоловіків від 100 тисяч родин??? Тому тут слід визначатись і люди повинні розуміти, що йде ВІЙНА, а з агресором і лютим ворогом ми не можемо торгувати, грати у футбол і їздити на відвідини родин! Війна має бути названа війною!

 

Соціальний аспект:

В університеті 20 років тому, один старий і поважний професор вчив нас студентів: “Є брехня, є велика брехня, а є статистика”. Відповідно до показників Державна служба статистики України безробіття в Україні у вересні 2014 року скоротилися на 0,3%, стартувавши в січні в районі 1,9%. Безробітних було 418,1 тисяч чоловік замість 426,1 тисяч місяцем раніше. При цьому 323,3 тисяч громадян без особливого місця роботи отримують допомогу. Середній розмір допомоги по безробіттю в Україні у вересні 2014 року дорівнював 1 тисячу 154 гривні, це на 31 гривню менше, ніж у серпні поточного року. Отже якщо припусти, що із цих понад чотирьох сотень тисяч отримувачів соц.допомоги 200 тисяч є чоловіками призовного віку, то чому замість того аби дати їм добреоплачувану роботу у війську і зняти з держави тягар соцвиплат воєнкомати на ново будуть розсилати “листи щастя” вчителям, професорам, тренерам, диспетчерам енергетичних систем тощо??? Вважаю, що люди які офіційно працюють і сплачують податки на утримання війська мають бути призвані в останню чергу, а от “безробітні” які отримають соціальну допомогу від платників податків мають бути першими у списку кандидатів для мобілізації.

 

Досвід:

Великий міф, що у попередні три хвилі мобілізації призвали виключно фахівців і усі вони служать згідно свого ВОС. Про мобілізацію авіаторів під яку і я мав потрапити, ще у березні 2014-го вже писав http://oleh-nemchinov.livejournal.com/177572.html . У серпні разом зі мною до лав ДПСУ призвали танкістів, моряка, зв’язківців, замполітів ну і нас мотострільців. Так само ймовірно буде у 2015 році. В нас тисячі військових пенсіонерів які звільнялись у званнях старших офіцерів: майорами, підполковниками і полковниками. Більшість з цих достойників перебувають у розквіті сил і здатні виконувати завдання за призначенням, але відповідних посад для них НЕМА. Нема стільки посад командирів батальйонів, полків чи бригад – є вакансії командирів взводів чи рот! От і виходить, що “простіше” призвати на посаду командира взводу 35-річного лейтенанта без досвіду, аніж 40-річного підполковника які по великому рахунку є представниками одного покоління, але мають у непорівнянні різний військовий досвід! Отже треба вирішити питання із мобілізацією кадрових офіцерів, які перебувають на пенсії, аби їх досвід був належно оцінений!

 

Демобілізація:

Президент анонсував окрім мобілізації, ще й поступову демобілізацію трьох призовів 2014 року. Ніколи не чув, що під час незавершеної війни проводять демобілізацію, ну але… А хтось запитав людей які самі зголошувались на службу чи хочуть вони “демобілізовуватись”? Хтось поцікавився чи варто повторно витрачати десятки і сотні мільйонів гривень на підготовку нових “мобілізованих”, коли можна витратити малу їх частку на те аби підтримати підприємства з яких призвались люди і ті зберегли за ними їх робочі місця і виплачували їх сім’ям мінімальну зарплатню? Чи легалізовані усі “добровольці”? Які контракти з ними підписані? Для мене висновок очевидний – люди які дев’ять місяців ведуть війну і мають бажання перемогти, мають продовжити службу. а їх робочі місця у цивільному житті збережені, або ж їм мають бути запропоновані нові контракти, які би дозволили після фактичного завершення бойових дій на сході повернутись до цивільного життя.

 

Алкоголізм:

 

Виніс це в окремий підпункт, тому що це реальна проблема, яку не варто завертати у папірці. ВЕСЬ мобілізований контингент страждає у тій чи іншій ступені на цю проблему і якщо воєнкомати “налапають” для війська додаткових 100 тисяч умовних “алкоголіків”, які так-чи інакше не знайдуть мотивації для залишення у цивільному житті, нічого доброго у цьому не буде! Не маю готового рецепту що робити із тими “воєнними” які вже місяці не просихають у війську чим створюють постійні небезпеки своїм побратимам, як і з проблемою призову їм подібних у 2015 році, але це питання не менш важливе чим екіпірування армії чи її матеріально-технічне забезпечення!

Це лише декілька моментів. Не можу претендувати на істину. Дивлюсь на цей процес вже не з боку, а з середини, але маю надію, що такі люди як Юрий Бирюков донесуть ці думки до президента Порошенко ну і при нагоді ще й нагадають, Йому про його невиконане доручення про ротацію у керівництві воєнкоматів та стажуванні у “зоні АТО”.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа