Варшава, Польща CNN —
Близько 7 вечора за східноєвропейським часом у суботу ввечері президент Джо Байден був у Вашингтоні на тижневому побаченні в день Святого Валентина, затримавшись за ріґатоні з ковбасою з фенхелем і раґу, перш ніж повернутися з дружиною до Білого дому.
Наступного разу його побачили на публіці через 36 годин, коли він виходив із Михайлівського собору в Києві в яскравий зимовий день, сирени повітряної тривоги завивали, нагадуючи про ризики та причини відвідування України, оскільки наближається другий рік масштабної війни.
Покрита таємницею та обтяжена історією, поїздка Байдена була роботою місяців планування лише невеликою жменькою його найвищих помічників, які давно усвідомили символічну важливість відвідин української столиці через рік після спроби Росії захопити її.
«Через рік Київ стоїть», — заявив Байден у понеділок. «І Україна стоїть. Демократія стоїть».
Але це було більше, ніж символізм, який змусив Байдена витримати значний ризик відвідування зони активних бойових дій без значних військових засобів США на землі.
Під час розмов за закритими дверима в Маріїнському палаці в понеділок Байден намагався залучити президента Володимира Зеленського до детальної та термінової дискусії щодо наступного етапу війни, у якій, за словами офіційних осіб США, настав критичний момент.
Розвиток війни в найближчі місяці значною мірою залежатиме від подальшої підтримки Сполучених Штатів, яка, як пообіцяв Байден у понеділок, буде постійною. Якщо його послання мало заспокоїти українців, воно також мало на меті нагадати американцям, що ставки конфлікту виходять далеко за кордони України.
Таємниця до останньої хвилини
«Це набагато більше, ніж просто Україна. Йдеться про свободу демократії в Європі, про свободу та демократію в цілому», – сказав він, а його синьо-жовта краватка відверто кивнула українським господарям.
Збереження планів Байдена в таємниці вимагало від Білого дому надзвичайних заходів. За кілька тижнів до поїздки Байдена він і його помічники неодноразово заперечували можливість поїздки в Україну.
Було зроблено все можливе, щоб зберегти цю позицію за годину до несподіваного прибуття Байдена до Києва. Частково це було пов’язано з плинною природою самої поїздки. Незважаючи на те, що вузьке коло офіційних осіб Білого дому, які взяли участь у плануванні, стало впевненим, що це здійсненне завдання, реалії відправки президента в зону бойових дій, де США не контролюють повітряний простір, лякали.
Остаточне рішення було прийнято на засіданні в Овальному кабінеті в п’ятницю ввечері, коли Байден дав остаточне зелене світло. Після того, як поїздка почалася, офіційні особи США вжили заходів, щоб повідомити Москву про свої плани, спроба «деконфлікту» мала на увазі уникнути неймовірної катастрофи, поки Байден був на місці.
У Вашингтоні, однак, довелося зберігати секретність, щоб справді все це зробити. У неділю журналістам не було повідомлено, що Байдена більше немає у Вашингтоні. В офіційному розкладі Білого дому, оприлюдненому в неділю ввечері, його виліт до Польщі все ще вказувався о 7 вечора за часом східного узбережжя у понеділок.
Його головний речник з питань національної безпеки заперечив можливість візиту президента в Україну в інтерв’ю, яке вийшло в неділю вранці. «Ми збираємося продовжувати використовувати нашу силу скликання, щоб орієнтувати світ, активізувати підтримку України, але немає планів, щоб президент відвідав Україну під час цієї поїздки», — сказав речник NSC Джон Кірбі в інтерв’ю MSNBC в «Недільному шоу з Джонатаном Кейпхартом».
Але на той момент Байден вже піднявся з об’єднаної бази Ендрюс за кілька годин до цього, не на звичайному літаку, який є синонімом Air Force One, а натомість на меншому C-32 Air Force. На борту була лише невелика група старших радників, один репортер і один фотограф, у яких перед відправленням вилучили електронні пристрої.
10 годин поїздки по Україні
Перед продовженням польоту до Польщі буде зроблена зупинка для дозаправки на базі США в Німеччині. Коли він летів на схід, Байден був зосереджений на плануванні розмов із Зеленським, сподіваючись розумно використати свій обмежений час для обговорення наступних місяців війни.
Байден приземлився в Жешуві, польському місті, де він зупинився в березні минулого року, щоб відвідати американські війська, дислоковані поблизу українського кордону, і гуманітарну діяльність, спрямовану на підтримку українських біженців.
Під час того візиту 11 місяців тому він натякнув на те, що стало давнім бажанням продовжити свою подорож трохи далі в Україну. «Я тут, у Польщі, щоб на власні очі побачити гуманітарну кризу, і, відверто кажучи, частково моє розчарування полягає в тому, що я не можу побачити це на власні очі, як в інших місцях», — сказав тоді Байден.
«Вони не дозволять мені — зрозуміло, я так думаю — перетнути кордон і подивитися, що відбувається в Україні».
Цього разу з розширеним набором повітряних засобів США над головою, які пильно стежили за польським кордоном, він здійснив цю подорож. Байден, його невеликий контингент радників і Секретна служба, які їхали з ним, сіли на потяг до Києва для приблизно 10-годинної поїздки до центру охопленої війною країни.
Це була кульмінація процесу, який почався місяцями раніше, коли Байден спостерігав, як парад його іноземних колег прибув до України. Вперше вони почали відвідувати Київ у березні 2022 року, коли потягом прибули прем’єр-міністри Польщі, Словенії та Чехії.
Тодішній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відвідав 9 квітня, після чого відбулися візити прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, канцлера Німеччини Олафа Шольца, президента Франції Еммануеля Макрона та тодішнього прем’єр-міністра Італії Маріо Драґі.
Держсекретар США Ентоні Блінкен і міністр оборони Ллойд Остін відвідали Київ 25 квітня, щоб зустрітися із Зеленським, на той момент американськими вищими посадовими особами для зустрічей.
Навіть перша леді доктор Джилл Байден минулого року несподівано відвідала маленьке місто на південному заході України на День матері. Вона зустрілася з першою леді України Оленою Зеленською.
Ризик, на який «хотів піти» Байден
На етапі планування цієї поїздки Байдену було представлено низку варіантів візиту в Україну, але він вирішив, що лише столиця Київ має сенс як місце проведення, повідомила особа, знайома з питанням.
Президент ніколи серйозно не розглядав жодних інших місць – якщо він збирався їхати в Україну, то хотів їхати до Києва. Оскільки Байдена протягом кількох місяців інформували про планування потенційного візиту, особа сказала, що Байден лише одного разу висловив занепокоєння щодо ризику візиту в Україну – але це стосувалося того, якою мірою його візит може поставити під загрозу інших, а не щодо його власну безпеку.
Інші офіційні особи були надзвичайно стурбовані власною безпекою Байдена і підготували низку планів безпеки для цієї поїздки.
«Це був ризик, на який хотів піти Джо Байден», — сказала директор із комунікацій Білого дому Кейт Бедінґфілд. «Для нього важливо з’явитися, навіть коли це важко, і він скерував свою команду, щоб це відбулося, незалежно від того, наскільки складною була логістика».
У понеділок, після завершення поїздки, радник з питань національної безпеки Джейк Салліван відмовився сказати, чи потрібно Байдену скасувати рішення Секретної служби чи військових, щоб продовжити поїздку. «Він отримав повну презентацію дуже хорошого та дуже ефективного оперативного плану безпеки. Він почув цю презентацію, був задоволений тим, що ризиком можна керувати, і врешті-решт вирішив піти на нього», — сказав Салліван.
Кевін Ліптак і Філ Маттінґлі, CNN