Кінець світу чи революція?

29 листопада у Києві відбувся черговий семінар Центру розвитку суспільства з циклу «Український цивілізаційний проект». Присутні взяли участь в цікавій дискусії та тему інтерпретації майбутнього та культурного аспекту Українського цивілізаційного проекту.

Семінар відбувся у приміщенні Центру національного відродження, керівник якого Тарас Рондзістий виступив перед присутніми з вітальним словом на його початку.

Презентуючи семінар директор Центру розвитку суспільства Ігор Харченко розповів про цикл семінарів «Український цивілізаційний проект» та напрацювання ЦРС протягом минулих років. Він також нагадав присутнім, що у першому півріччі 2013 року ЦРС планує провести четверту заключну міжнародну конференцію циклу «Український цивілізаційний проект: проблеми і перспективи» під робочою назвою «Місце і роль України в світі».

В першій частині семінару відбулася презентація книги «ЗА… Самоорганізація у світі, що стрімко змінюється». Презентував її Юрій Чудновський, директор Міжнародного інституту урбаністики та регіонального розвитку, засновник проекту «Foundation For Future», експерт з питань місцевого та регіонального розвитку, систем розселення, інноваційної політики, управління розвитком.

«Два роки тому ми створили такий собі клуб обговорення «Foundation For Future», тобто «Фундамент для майбутнього» . Ми почали думати, що таке майбутнє, як хто з ним працює, як в світі ця робота організована, які є підходи в роботі з майбутнім. Ми зрозуміли, що майбутнім треба займатись, бо якщо самим не робити майбутнє — то його хтось зробить за тебе і швидше за все це буде не те, чого ти хотів», — розповів Юрій Чудновський.

Обговорення питань, що таке майбутнє, як воно робиться, хто є його власником — це і стало основою, на якій виник цей проект і тим колом питань, яким зайнялись його учасники. Клуб рік обговорював питання, що буде за економікою, за менеджментом, за культурою, мистецтвом, грою. Результатом стала книжка «ЗА…» — збірник робіт учасників семінарів. Це перша спроба просунутися у формуванні підходу «ЗА», автори намагалися вийти за ті межі, які сьогодні здаються абсолютно природніми.

Книга «ЗА… Самоорганізація у світі, що стрімко змінюється» — збірних статей та виступів учасників проекту. Юрій Чудновський пояснює: «Перш за все ми для себе зробили визначення майбутнього. Ми ввели для себе уявлення, що майбутнє — це те, що принципово відрізняється від сьогодення. Ми сказали, що це сьогодення і це перший принцип організації суспільного життя, а це — майбутнє і це другий принцип організації суспільства. І між ними є непрохідна грань, майбутнє не є наслідком сьогодення».

В другій частині культуролог, скрипаль, композитор, заслужений артист України Кирило Стеценко презентував доповідь: «Український цивілізаційний проект: кінець світу чи революція?». Це третя доповідь з циклу «Культурна матриця українського цивілізаційного проекту: І. Метаполітика; ІІ. Стратегії; ІІІ. Революція».

Презентація складалася з п’яти частин: кінець світу і суб’єктність; хроноциклологія; цивілізаційні хвилі; шлях України; революція. На його думку, ми зараз живемо в часі кінця усіх часів: «І це жахає, якщо не піднятися над усім цим. Зміна — це і є революція, не в соціальному, а в тотальному значенні, включаючи мораль, світогляд, спосіб життя, економічні системи, соціальний устрій. Я вважаю, що функцією культури є розвиток цивілізації. В глобальному масштабі цивілізація — це утилізація культури шляхом технологізації».

Кирило Стеценко вважає рушійними силами української революції креативний клас (тобто людей з майбутнього, які не вписуються в сучасність), дітей, військових, селян, підприємців, екологів, митців та науковців, націоналістів та українську церкву. А проти них — бюрократія, комуністи, олігархи, реваншисти, імперіалісти, робітники індустрій.

У своїй доповіді К. Стеценко дійшов до висновку, що світ все більше поляризується за дилемою Еріха Фромма «мати чи бути». «Все очевиднішим стає поділ людства на творців і паразитів. До паразитів відносяться олігархи, влада, торгівельні та фінансові посередники, органи насильства та примусу, пролетаріат і комуністи, що грають на інстинктах виживання та безпеки. Вони живуть, щоб споживати, бо всередині вони порожні».

На його думку, революція, яка відбудеться, буде не через насильство, а через визрівання паралельного світу і поступове позбавлення світу вчорашнього ресурсів для існування. Старий світ помре, а новий почне своє функціонування.

Вкінці зустрічі відбулася цікава та насичена дискусія. Учасники семінару жваво обговорювали ідеї для Українського цивілізаційного проекту та можливості їх реалізації.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа