CNN — Суд у Тегерані засудив у неділю 10 іранських військових за причетність до збиття рейсу 752 Українських авіаліній у 2020 році, повідомляє напівофіційне видання Mehr News Ірану.
Але вирок був відхилений як «фіктивне рішення» сім’ями жертв, які стверджують, що влада Ірану не притягнула до відповідальності тих, хто остаточно винен у катастрофі.
Головним обвинуваченим у процесі був неназваний командир зенітно-ракетної системи «Тор М1», яка збила літак, убивши всіх 176 людей на борту.
За словами Mehr News, командира засудили до 13 років позбавлення волі.
Рейс Boeing 737 вилетів з аеропорту Імама Хомейні в Тегерані 8 січня 2020 року та прямував до столиці України Києва, коли невдовзі після зльоту його влучили зенітні ракети.
Через кілька днів після збиття іранська влада визнала, що аерокосмічні сили Корпусу вартових Ісламської революції збили літак помилково після того, як оператор ППО помилково ідентифікував його як крилату ракету.
У недільному остаточному вердикті Тегеранського суду сказано, що пасажирський літак був збитий через «людську помилку». За словами Mehr News, командир двічі випустив ракети по цивільному літаку, «всупереч наказу командного пункту та іншим інструкціям».
Іншими обвинуваченими, визнаними винними, є особовий склад поста ППО, повідомляє Mehr.
Асоціація сімей жертв рейсу PS752, міжнародна група, яка прагне справедливості для загиблих, оприлюднила заяву в неділю, в якій йдеться, що сім’ї жертв «ніколи не визнавали суд ісламського режиму законним трибуналом».
Вона стверджувала, що трибунал не зміг притягнути до відповідальності «головних винуватців» інциденту, натомість притягнувши до відповідальності «десятьох офіцерів нижчого рангу з повною невідомістю їхнього походження та особистості».
Асоціація засудила судовий процес як «фіктивне рішення» після того, як судові засідання проходили закрито, а сім’ї жертв не були присутні на слуханнях.
Понад 70 заявників із сімей загиблих відкликали свої скарги до винесення вироку та відмовилися від компетенції суду.
Група вважає справу все ще відкритою і вимагає розгляду суперечки Міжнародним судом ООН.
Збиття пасажирського літака сталося в період загострення напруженості у відносинах зі Сполученими Штатами, через кілька годин після того, як Іран завдав балістичних ракетних ударів по американській базі в Іраку – акт відплати за вбивство американським безпілотником командувача іранськими силами Кудс Касема Сулеймані.
У той час тисячі антиурядових протестувальників у Тегерані вийшли на вулиці, щоб засудити катастрофу, а деякі закликали до усунення верховного лідера Ірану та притягнення до відповідальності винних.
За даними CBC, із загиблих у катастрофі 138 їхали до Канади. Серед жертв 82 іранці, 63 канадці, 11 українців, 10 шведів, четверо афганців, три німці та три британці.