Factbox: Чому Грузія в неспокої через закон про «іноземних агентів»?

georgiaДемонстранти розмахують грузинським прапором під час протесту проти проекту закону про «іноземних агентів», який, на думку критиків, є авторитарним зрушенням і може зашкодити прагненню Грузії приєднатися до Європейського Союзу, у Тбілісі, Грузія, 9 березня 2023 року.

Reuters/Zurab Джавахадзе Тбілісі, 9 березня (Reuters) – Правлячі законодавці південнокавказької країни Грузії в четвер відмовилися від планів запровадити те, що критики назвали натхненним Росією законом про «іноземних агентів» після двох днів інтенсивних вуличних протестів у столиці Тбілісі.

Ось роз’яснення щодо того, що відбувається: Що таке пропонований закон про «іноземних агентів»? – Окремі особи, організації громадянського суспільства та ЗМІ, які отримують 20% свого фінансування з-за кордону, повинні були зареєструватися як «агенти іноземного впливу» в Міністерстві юстиції Грузії.

– Організації повинні будуть виконувати те, що Human Rights Watch описує як «обтяжливі вимоги до звітності та перевірки», і їм загрожуватиме штраф у розмірі до 25 000 грузинських ларі (9 600 доларів США) за невиконання, а також позбавлення волі на строк до п’яти років за повторні порушення.

– Частина громадянського суспільства Грузії, включаючи спостерігачів за виборами, спостерігачів за корупцією та незалежних ЗМІ, поширювалася б під дію закону.

– Правозахисники кажуть, що тег «іноземний агент» призначений для того, щоб полегшити уряду дискредитацію своїх опонентів.

Чому це було представлено?

Представники уряду заявили, що пропозиції необхідні для викорінення «іноземного впливу» та «шпигунів», і що грузини мають право знати, хто фінансує неурядові організації (НУО).

Лідери парламенту також заявили, що законопроекти допоможуть викрити критиків впливової Грузинської православної церкви.

– У ньому сказано, що він створений за зразком “Закону про реєстрацію іноземних агентів” США 1938 року, який в першу чергу стосується лобістів та організацій, які безпосередньо працюють на іноземні уряди або знаходяться під їх контролем.

Що сказали критики?

– Опоненти стверджують, що законодавчий акт був створений під впливом російського закону 2012 року, який широко використовувався для придушення інакомислення протягом останнього десятиліття.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі, колишній французький дипломат, яка хоче наблизити країну до Європи, заявила, що накладе вето, хоча парламент міг її відхилити.

– Близько 400 грузинських неурядових організацій підписали лист, в якому говориться, що законопроект є «атакою на грузинські цінності», що «завадить просуванню Грузії на шляху до членства в ЄС».

– Human Rights Watch заявила, що це “матиме серйозний стримуючий вплив на групи та окремих осіб, які працюють на захист прав людини, демократії та верховенства права”.

– Цього тижня грузинські законодавці побилися під час слухань щодо законопроекту, і десятки тисяч людей протестували, скандуючи “ні російському закону”.

Як реагувала міжнародна спільнота?

Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель заявив, що законопроект суперечить цінностям ЄС і меті Грузії приєднатися до блоку, і його ухвалення «може мати серйозні наслідки для наших відносин».

Гельсінська комісія США, урядова агенція США, заявила, що закон демонструє «дедалі більше захоплення Росії нинішнім урядом».

– Державний департамент заявив, що Вашингтон “глибоко стурбований” законопроектом. Вашингтон відкинув порівняння з власним законодавством.

Яка роль росії?

– Грузинське суспільство налаштовано рішуче проти Москви після багаторічного конфлікту навколо статусу двох підтримуваних Росією сепаратистських регіонів, які розгорілися у війні в 2008 році. Дві країни не мають офіційних дипломатичних відносин.

Опоненти кажуть, що правляча партія “Грузинська мрія” має тісні стосунки з Кремлем. Його засновник Бідзіна Іванішвілі є найбагатшою людиною Грузії, накопичивши свої статки в Росії під час хаотичної приватизації 1990-х років.

– У четвер Кремль заявив, що не має відношення до подій у Грузії, відкинув заяви про те, що закони інспіровані Росією, і висловив стурбованість заворушеннями.

«Кремль там нічого не інспірував, Кремль тут абсолютно ні при чому… Якщо я правильно розумію, одна версія була дуже схожа на еквівалентний закон у США», – сказав прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков. .

Тбілісі не запровадив санкцій проти Москви через війну в Україні, незважаючи на масштабні протести в країні із закликами до більш жорсткої лінії проти вторгнення Росії.

А Європа?

– Опитування громадської думки регулярно показують, що більшість грузин є проєвропейськими.

Грузія подала заявку на отримання «статусу кандидата» в ЄС минулого березня разом з Україною та Молдовою. Але Брюссель відхилив пропозицію Тбілісі, пославшись, серед інших факторів, на занепокоєння щодо верховенства права та незалежності судової системи.

– Критики кажуть, що правляча партія лише на словах говорить про членство в ЄС.

Делегація ЄС у Грузії високо оцінила рішення відкликати законопроект, закликавши політичних лідерів країни відновити проєвропейські реформи.

Закон вбито?

– У четвер уряд заявив, що відкладає розгляд закону в парламенті.

Він атакував «радикальну опозицію» та «машину брехні, яка представила законопроект у негативному світлі».

Він сказав, що розпочне період громадських консультацій, щоб «краще пояснити громадськості, для чого цей законопроект і чому він важливий».

– У вівторок законодавці направили законопроекти до Венеціанської комісії, органу Ради Європи, який консультує країни щодо впливу законопроектів на функціонування демократії та прав людини, і сказали, що чекатимуть відгуків.

Опозиція закликала до нового протесту, який розпочнеться о 19:00. (15:00 GMT) у четвер, вимагаючи від уряду офіційно засудити плани та звільнити всіх затриманих під час демонстрацій.

Репортаж Джейка Корделла в Тбілісі; Редагування Марка Тревельяна та Алекса Річардсона

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа