Чим займається Wagner Group? Пояснення операцій в Африці та решті світу

Wagner-private-mercenary-groupWagner-private-mercenary-group

29 червня (Reuters) – Невдалий заколот російської групи Ваґнера минулого тижня ставить під сумнів долю широкої мережі військових і комерційних операцій групи в Європі, на Близькому Сході та в Африці.

Цей блок фактів показує, що і де робить Ваґнер.

Україна

Група «Ваґнер» була розгорнута в Україні невдовзі після початку вторгнення на початку минулого року, і до літа вона залучила тисячі в’язнів, щоб боротися за неї на передовій.

У грудні, коли вона відіграла центральну роль у битві за Бахмут, розвідка США оцінила, що в Україні воювало 40 000 ув’язнених новобранців, хоча сам Ваґнер не прокоментував цю цифру.

Лідери угруповання твердили, що ЗМІ приписали успіх регулярним росіянам у Бахмуті, критикуючи регулярних військових і керівництво Міноборони.

Білорусь

Глава Ваґнера Приґожин прибув до Білорусі у вівторок згідно з угодою, укладеною президентом Олександром Лукашенком. Президент Росії Володимир Путін заявив, що бійцям угруповання буде запропоновано передислокуватися туди на вибір.

Супутникові зображення військової бази поблизу Осиповичів, на південний схід від Мінська, де, як повідомляли російські ЗМІ, буде базуватись група, показали нове будівництво, що свідчить про швидке будівництво об’єкта Ваґнера.

Сирія

Росія офіційно почала військову операцію в Сирії в 2015 році на підтримку президента Башара Асада, розгорнувши свої військово-повітряні сили з авіабази Хмеймім і використовуючи підрядників, у тому числі Ваґнера, для деяких наземних операцій і для забезпечення безпеки.

Кілька сотень бійців Ваґнера були вбиті американськими військами під час протистояння в Сирії в 2018 році.

Група взяла на себе охорону нафтового родовища Аль-Шаєр, а західні чиновники кажуть, що вона володіє Evro Polis, компанією, яка отримує 25% прибутку від кількох нафтових родовищ.

«Ваґнер» вербував колишніх сирійських повстанців у районах, відвойованих Асадом, у тому числі для використання в якості найманців у Лівії з 2019 року.

Тим часом авіабаза Хмеймім стала критично важливим вузлом у глобальних логістичних операціях Ваґнера, як транзитний пункт для рейсів між Росією, Близьким Сходом і в Африку через авіабази в Лівії.

Лівія

«Ваґнер» увійшов до Лівії у 2019 році, щоб допомогти східному командиру Халіфі Хафтару атакувати Тріполі, щоб вигнати міжнародно визнаний уряд.

У 2020 році Міністерство оборони Сполучених Штатів заявило, що підтримка Ваґнером Хафтара, схоже, була оплачена Об’єднаними Арабськими Еміратами, які підтримали бойового командира разом з Росією та Єгиптом.

ОАЕ не відповіли на запит про коментарі ні тоді, ні в понеділок, коли їх запитали про будь-які зв’язки з Ваґнером.

У 2020 році спостерігачі за санкціями ООН повідомили, що «Ваґнер» розгорнув у Лівії до 1200 осіб, а американське командування в Африці заявило, що російські військові літаки постачали туди «Ваґнеру» винищувачі. «Ваґнер» керував системами протиповітряної оборони та винищувачами з авіабази Джуфра на південь від Тріполі, а деякі військові літаки прибули з Хмейміма, де їхні оригінальні російські маркування були зафарбовані.

Крім залучення сирійських бійців як найманців, Ваґнер працював разом з іноземними бійцями з Судану, Чаду та інших країн.

Хоча наступ Хафтара завершився невдачею після припинення вогню в 2020 році, «Ваґнер» залишився в Лівії з присутністю в Джуфрі та інших авіабазах на півдні та сході, які, за словами дослідників, він використовує як плацдарм для інших місць в Африці.

Сили «Ваґнера» також іноді розгорталися навколо великих нафтових родовищ, і дослідники кажуть, що він має комерційні інтереси в Лівії, які включають виробництво енергії та місцеві мережі контрабанди.

Центрально-Африканська Республіка

Багата на корисні копалини Центрально-Африканська Республіка є однією з найбідніших країн світу. Російські найманці, включно з Ваґнером, втрутилися в 2018 році на боці уряду, щоб придушити громадянську війну, яка вирує з 2012 року.

Посол Росії в Центральноафриканській Республіці в лютневому інтерв’ю російському державному інформаційному агентству РІА заявив, що в країні присутні 1890 “російських інструкторів”.

Аналітики стверджують, що компанія Wagner отримала права на лісозаготівлю та контроль над золотою шахтою в ЦАР.

Цього тижня Сполучені Штати наклали санкції на компанію з ЦАР як одну з кількох, у тому числі з ОАЕ, яка, за їх словами, брала участь у фінансуванні Ваґнера через незаконні операції із золотом.

Малі

І Росія, і Малі заявили, що російські бійці там не найманці, а інструктори, які допомагають місцевим військам боротися з повстаннями проти ісламістських бойовиків, які тривають десятиліття.

Лідери Малі захопили владу в результаті державного перевороту 2021 року та покликали Ваґнера після того, як попросили французьку військову місію залишити країну.

Уряд укладає прямі контракти з Wagner, сплачуючи близько 10,8 мільйонів доларів на місяць за його послуги, повідомляв Reuters у 2021 році. Бійців Ваґнера звинуватили в причетності до минулорічного інциденту в Моурі, в центральній частині Малі, де місцеві війська та підозрювані російські бойовики нібито вбили сотні мирних жителів.

Судан

Західні країни та дипломати стверджують, що Ваґнер був причетний до видобутку золота, поширення дезінформації та схем для придушення продемократичних протестів у Судані, оскільки Росія намагалася вплинути на події до та після повалення Омара аль-Башира у 2019 році.

Хоча Москва має зв’язки з обома військовими фракціями, які перебувають у конфлікті в Судані з 15 квітня, Ваґнер, як вважають, підтримував стосунки з воєнізованими Силами швидкої підтримки (RSF), а не з армією.

Wagner заперечує свою діяльність у Судані, заявивши, що її співробітники не були там більше двох років і заявили, що вони не брали участі в бойових діях. Однак у травні США звинуватили Ваґнера в постачанні РБС ракет класу «земля-повітря», що «сприяє тривалому збройному конфлікту, який лише призведе до подальшого хаосу в регіоні».

Репортажі редакцій Reuters у Європі, на Близькому Сході та в Африці; Написання Ангуса МакДауолла; Редагування Елісон Вільямс

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа