Вашинґтон, CNN — Іран, схоже, модифікує ударні безпілотники, які він надає Росії, щоб вибухові боєголовки могли завдати максимальної шкоди інфраструктурним цілям в Україні, випливає з нового звіту розслідування, ексклюзивно отриманим CNN.
Іран передав Росії сотні безпілотників для використання у війні в Україні, багато з яких завдали руйнівних ударів по енергосистемі та енергетичних об’єктах України. Атаки безпілотників, а також обстріли російських ракет залишили мирних українців по всій країні без опалення, електрики та водопроводу в морозні зимові місяці.
Нерозірвана боєголовка іранського безпілотника Shahed-131, знайденого на півдні України в Одеській області в жовтні 2022 року, була досліджена минулого місяця британською організацією Conflict Armament Research (CAR) разом з українськими військовими.
CAR надав свої висновки спочатку CNN. Склад боєголовки допомагає пояснити, чому наступ Росії на українську енергетичну інфраструктуру протягом останніх кількох місяців виявився таким ефективним.
Осколкова матриця в передній частині БЧ
Аналітики групи вважають, що боєголовки, довжина яких трохи менше двох футів, були поспішно модифіковані погано підігнаними шарами з десятків дрібних металевих фрагментів, які при ударі розлітаються по великому радіусу.
Окрім осколків, по колу, в боєголовки є ще 18 менших «зарядів», які, розплавлені вибуховою хвилею, можуть пробивати броню та створювати такий собі ефект вибуху «на 360 градусів».
Накопичення цих елементів по суті максимізує здатність боєголовки руйнувати такі цілі, як електростанції, розподільні мережі, лінії електропередач і великі потужні трансформатори. Вони також значно ускладнюють ремонт.
«Це ніби вони подивилися на готову боєголовку і сказали: «Як ми можемо зробити її ще більш руйнівною?», — сказав Демієн Сплітерс, один із дослідників, які досліджували боєголовку.
Багатоцільова боєголовка іранського ударного безпілотника Shahed-131
Одного разу в жовтні українська державна енергогенеруюча компанія «Укренерго» заявила, що близько 40% нормального постачання електроенергії було відключено внаслідок російських обстрілів. І збитки відбуваються набагато швидше, ніж Україна може їх відновити
Сергій Коваленко, генеральний директор енергопостачальника YASNO, сказав CNN у грудні, що «українцям, швидше за все, доведеться жити з відключеннями електроенергії принаймні до кінця березня».
Боєголовки, націлені на бойові засоби, такі як танки або артилерійські гармати, можуть бути сконструйовані по-іншому, пояснив Сплітерс, із фронтальним зарядом, який використовується для більш концентрованих цілей. Однак боєголовка, досліджена CAR, має ефект радіального заряду, що може призвести до більшої площі ураження.
Як раніше повідомляв CNN, було виявлено, що дрони іранського виробництва, які розгортаються в Україні, містять значну кількість американських і західних компонентів, що змусило адміністрацію Байдена розслідувати, як американські технології потрапляють у цю зброю.
Сплітерс сказав CNN, що вивчення боєголовки Shahed-131, компоненти якої ніколи раніше не оприлюднювалися, допомогло аналітикам краще зрозуміти, як Іран виробляв свої безпілотники.
«Було багато припущень, що, можливо, ця вибухівка була дуже грубою, дешевою та простою», — додав він. «Але дивлячись на боєголовку, стає зрозуміло, що було докладено багато уваги, щоб переконатися, що вона може завдати якомога більшої шкоди інфраструктурі у великому радіусі».
Минулого місяця Інститут вивчення війни виявив, що російські війська все більше покладаються на безпілотники у своїй кампанії проти критичної інфраструктури України – настільки, що їх запаси безпілотників уже вичерпуються, лише через кілька місяців після того, як Іран почав надсилати їх.
Росія та Іран домовилися створити підприємство з виробництва безпілотників у Росії, і, на думку західних офіційних осіб, це дозволить Росії швидше поповнити запаси.