Майк Стоун і Макс Хундер
Вашинґтон/Київ, 2 лютого (Reuters) – Сполучені Штати, як очікується, надішлють Україні нову зброю більшої дальності, чим відповіли на прохання президента Володимира Зеленського щодо ракет, які можуть вражати глибоко за лінією фронту конфлікту з Росією, який триває майже рік.
Тепер російським військам доведеться адаптуватися або зіткнутися з потенційно катастрофічними втратами. Нова зброя, наземна бомба малого діаметра (GLSDB), дозволить українським військовим вражати цілі на удвічі більшій відстані, яку досягають ракети, які зараз випускаються з високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS), що постачається США.
Якщо 151-кілометровий (94-мильний) GLSDB буде включений, як очікується, до майбутнього пакету збройової допомоги, про який вперше повідомило Reuters, усі російські лінії постачання на сході країни, а також частина окупованого Росією Криму стануть доступними для ЗСУ.
Це змусить Росію перемістити свої постачання ще далі від лінії фронту, що зробить її солдатів більш уразливими та значно ускладнить плани будь-якого нового наступу.
«Це може значно уповільнити [російський напад]», – сказав Андрій Загороднюк, екс-міністр оборони України. «Подібно до того, як HIMARS істотно вплинув на хід подій, ці ракети можуть вплинути на хід подій ще більше».
GLSDB — це плануюча бомба з GPS-наведенням, яка може маневрувати для ураження важкодоступних цілей, таких як командні центри. Створена спільно компаніями SAAB AB (SAABb.ST) і Boeing Co (BA.N), вона поєднує в собі бомбу малого діаметра GBU-39 (SDB) і ракетний двигун M26, обидва з яких широко поширені в запасах США.
Вона поки не сумісна з HIMARS, але Сполучені Штати нададуть Україні нові пускові установки для ракет, повідомили джерела.
GLSDB може бути доставлений вже навесні 2023 року, згідно з документом, ознайомленим Reuters.
Вразливі лінії постачання
Коли Сполучені Штати вперше відправили пускові установки HIMARS у червні, вони поставили ракети з радіусом дії 77 км (48 миль). Це стало серйозним поштовхом для українських військових, дозволивши знищити російські сховища боєприпасів і склади зброї.
Щойно в України з’являться нові плануючі бомби, кажуть військові експерти, Росії потрібно буде відсунути свої поставки ще далі. «На даний момент ми не можемо дотягнутися до російських військових об’єктів на відстані понад 80 кілометрів», – сказав український військовий аналітик Олександр Мусієнко. «Якщо ми зможемо досягти їх практично на всьому шляху до російського кордону або в окупованому Криму, то, звичайно, це знизить атакуючий потенціал російських військ».
Важливо те, що незабаром Україна зможе дістатися до кожної точки окупованого сухопутного шляху до Криму через Бердянськ і Мелітополь. Це змусить Росію перенаправити свої вантажівки з постачанням на Кримський міст, який був сильно пошкоджений під час нападу в жовтні.
“Росія використовує Крим як велику військову базу, звідки відправляє підкріплення для своїх військ на південному фронті”, — сказав Мусієнко. «Якби ми мали (боєприпаси) 150 км, ми могли б досягти цілі і порушити логістичне сполучення з Кримом».
Окрім матеріально-технічного впливу, додавання до українського арсеналу зброї більшої дальності може похитнути впевненість Росії. Том Карако, експерт із зброї та безпеки в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, сказав, що, хоча Україна виграє від зброї ще більшої дальності, GLSDB є «дійсно важливим кроком, щоб дати українцям більший доступ до окупованої території і змусити росіян здогадуватися, куди вдарять».
ATACMS поки що немає
Для адміністрації Байдена рішення направити GLSDB в Україну є кроком до задоволення потреб України в армійській тактичній ракетній системі (ATACMS) радіусом дії 185 миль (297 км), яку адміністрація досі відмовлялася надавати, побоюючись подальшого ескалація конфлікту.
Плануючі бомби, хоч і не такі потужні, набагато дешевші, менші та простіші в розгортанні, ніж ATACMS, що робить їх добре придатними для більшої частини того, чого Україна сподівається досягти: зриву російських операцій і створення тактичної переваги.
Проте, сказав Карако, цілком можливо, що в майбутньому українці отримають зброю ще більшої дальності. “Знову і знову ми бачили, як адміністрація говорила, що вони піднімуться до певної точки, але не далі”, — сказав він. «Потім, коли ситуація погіршилася, вони виявили необхідність, фактично, піти далі». Так було з HIMARS, системою протиракетної оборони Patriot, і лише цього місяця танками Abrams, спочатку забороненими для України, перш ніж адміністрація схвалила поставки.
Але поки що увага буде зосереджена на тому, як швидко нові плануючі бомби зможуть прибути в Україну, сказав Загороднюк. «Якщо вони пришвидшать це… це може сильно змінити ситуацію на полі бою».
Редагування Дона Дарфі та Пітера Граффа