Наскільки Німеччина надійна?

Міхаел Туманн – «Цайт»

«На думку німців, усі інші країни ведуть себе аморально і безпринципно. Багато європейок та європейців думають зовсім навпаки. І для цього в них є достатньо причин»,- твердить німецький журналіст Міхаел Туманн у статті в газеті «Цайт» від 29 березня ц.р. Пропонуємо вашій увазі міркування Міхаела Туманна та самокритику його земляків.

Північний Потік-2 – соціалістичний проект

Якщо б запитати європейців, хто становить загрозу для континенту, більшість німців указали б насамперед на Дональда Трампа, а потім на Владіміра Путіна. Зате багато європейок та європейців тицькали б на німців. Вони від цього були б напевно заскочені: «Ми?»

Німці жваво дискутують про озброєння, про зміну енергетичної політики і про те, як Німеччина рятуватиме безпеку у світі. Однак, вони дискутують виключно між собою. При чому вони не відають, як інші європейці дивляться на світ і як сприймають німців. Це підтверджує коаліційна угода про експорт німецької зброї, про яку коаліціонери домовились у Берліні в четвер увечорі. З погляду німців усі інші країни ведуть себе менше морально і принципово – тоді коли численні країни в Європі думають зовсім протилежно. Німеччину вважають ненадійною та часто аморальною країною, яка нехтує Європою. Чому?

Ідеться про невелику цифру, якою ми своїх партнерів нервуємо. П’ять років тому соціял-демократичний очільник МЗС ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр на саміті НАТО обіцяв, що Німеччина наблизиться до своєї цілі до 2024 р. і витратить на оборону 2% свого економічного потенціалу. Тоді про це існувала згода між коаліційними силами в Берліні.

Уже в минулому році федеральний уряд заявив своїм союзникам, що готовий виділити тільки 1,5%. Тепер міністр фінансів Олаф Шольц (СДП) скасовує також і цю цифру, при мовчазній згоді канцлерині Ангели Меркел. Бальтійські держави, в Польщі, але також у Нідерландах багато хто запитує, чи можна на німців та їхню армію-бундесвер ще покладатися? На одній конференції з участю владних представників, що проходила нещодавно в Польщі, декілька учасників казали: «Нас непокоїть не так німецька міць, як німецька слабкість».

 

Напружені стосунки з Францією

Напругу викликала суперечка Німеччини з Францією на тему оборони й експорту озброєнь. З приводу нових обмежень Німеччини на експорт озброєння французькі і британські фірми вже не мала права продані види озброєння з німецькими компонентами доставити країнам-замовникам. Тепер урядова коаліція дещо зм’якшила свої обмеження, за певних умов: укомплектовані види озброєння заборонено доставити країнам-замовникам аж до осени. Постійні нові умови з боку німців призводять їхніх союзників до кипіння.

Але чи німці не праві з їхнім поглядом на Сауді-Арабію? Соціял-демократи проти того, щоб і надалі озброювати Сауді-Арабію, вони звинувачують французів в аморальності. Французи невдоволені, вони мають власний погляд щодо цього, їхній погляд – стратегічний. Вони хочуть, щоб Сауді-Арабія могла захиститися проти агресивних дій Ірану, і щоб стратегічна рівновага в Перській затоці не була розхитана. Подібно як це сталося 2003 року між Іраком та Іраном. Саудісти не повинні бомбардувати позиції в Ємені, але їм треба дати можливість оборонятися проти Ірану. Лише для цього ми їм доставляємо зброю, аргументують французи.

Наскільки моральним є Північний Потік-2?

Лінія між мораллю і стратегією розмита й у німців. Багато європейців уважають вкрай аморальним, що німецькі фірми із Газпромом спільно будують газопровід, який обминає Україну й позбавляє її прибутків від транзиту російського газу. Газопровід Нордстрім-2 затіяли німецькі соціял-демократи Гергард Шредер і ЗігмарГабрієл. З погляду СПД це достатньо стратегічно, але не дуже морально.І на це канцлериня Меркел – знову ж – не відреагувала.

Нещодавно висловив своє невдоволення курсом енергетичної політики Берліну один шведський політик. Спершу німці рішили закривати свої АЕС, які не шкідливі для клімату, каже він. Відтак вони усвідомлюють, що не здатні досягти цілей очищення клімату через забруднення від вугільних електростанцій. Тепер вони і їх замикають та збираються купувати російський газ. Водночас німці гальмують кліматичні цілі ЄС, захищаючи свою власну автопромисловість.

Де закінчується мораль, а де починається стратегія? І що треба вважати лише хаосом? Німці сьогодні просто не справляють доброго враження. До того спричиняється і те, що в численних німецьких політиків відсутні розуміння та відчуття для Європи.

Спільна оборона, спільний контроль за озброєннями, спільна енергетична політика країн ЄС – не будуть функціонувати, коли один одного звинувачуватиме в аморальності. Або коли партії ці теми будуть використовувати у популістських виборчих кампаніях. Або коли одна держава намагається пробити свою максималістську позицію. Для Європи і Німеччини було б корисно, якщо б німці собі усвідомили, яке враження вони справляють сьогодні на європейців.

Міхаел Туманн, «Цайт» від 29.3.19

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа