Що робити далі

Перемогти Московію впівсили і «на розслабоні» не вдалося.

Війна затягується, ворог перейшов на воєнні рейки і ментально, і фізично.

Наші союзники, як завжди, діють, виходячи із власних інтересів, тому інколи нагадують давніх воєнних союзників – татар, вимушена орієнтація на яких часто зігравала з нами злий жарт.

Хоча завжди найнадійнішою є орієнтація на власні сили.

То що ж з нами?

Пасіонарна частина суспільства, яка добровільно занурилася у війну, вже самотужки не витягує її тягаря. А пасивна більшість від війни відсторонилася, «устала» і вже очевидно сама у війну не включиться. Тому її треба «включити». Згадати не лише про громадянські права, але й нагадати про обов’язки.

Зміни до мобілізаційного законодавства, які дехто називав мобілізаційним законом (хоча закон був і лише потребував корекції до вимог часу, і ці корекції можна було вносити точково і швидко, одразу коли виникала потреба), а ще дехто мріяв бачити в ньому закон «про демобілізацію», об які розбили стільки списів в беззмістовній істеричній дискусії, відтак були ухвалені з запізненням і за прогнозами вже не зможуть закрити наявних проблем.

Що, на мою думку, треба чи можна було би зробити.

Найголовніше – включити у війну все суспільство. Особливо військовозобов’язаних.

Вже зараз передбачити, що з кожним роком затягування війни мобілізаційний вік буде молодшати. Приміром, якщо цього року мобілізовуватимуть з 25 до 60, то з наступного з 24 до 60. З 2026 – з 23 і так далі. І це при консервативному сценарії розгортання подій.

Друге, очевидно варто переглянути формування Сил територіальної оборони, які мають власне запрацювати як територіальна оборона, з осіб, що за віком, здоров’ям не можуть перебувати на фронті. Саме вони мають здійснювати охорону важливих тилових об’єктів, приміром. Ну а здорові красені мають поповнити фронтові підрозділи не як «придані», а як органічні члени частин.

Третє. Усі військовозобов’язані з 18 років, які не оформили контракт, не мобілізовані, мають бути залучені для потреб оборони мінімум місяць на рік. В тому числі студенти, аспіранти, інші категорії, які безпосередньо не залучені до бойових дій на фронті. Це може бути трудова діяльність, допоміжні охороні функції, кібервійна, допомога пораненим чи родинам загиблих.

Четверте. Ті категорії осіб, які потрапили під бронювання, але які безпосередньо не включенні в питання забезпечення обороноздатності країни, мають отримувати бронь на певний період, але, наприклад, не більше двох років, щоб потім бути залученими до сил оборони.

Має бути проведена мобілізація для виробничих військових потреб фахівців хіміків, фізиків, механіків, інженерів-конструкторів і так далі. Військові заводи мають працювати у три зміни без вихідних. На жаль, зараз трапляються випадки, що підприємства, які займаються ремонтом артилерійських систем, закриваються в п’ятницю по обіді щоб відновити роботу в понеділок. Так бути не має.

Діти в школі мають бути масово залучені до навчання навичок пілотування безпілотних авіаційних та наземних комплексів.

Має бути введений жорсткий податок на розкіш. Хочеш дорогу машину, квартиру в час війни, заплати додатково на потреби оборони. Хочеш в ресторан – заплати в чеку не менше, приміром, 20% суми на фронт.

Усі модні пікапи, позашляховики мають бути залучені до потреб оборони.

Ті, хто протидіють оборонним зусиллям держави, мають жорстко каратися. Хтось підняв руку на людину чи її авто при виконані функцій захисту країни – тюремний термін строком не менше, ніж за навмисне вбивство.

Має бути введена жорстка воєнна цензура і притягнення до відповідальності добровільних рознощиків ворожих інформаційно-психологічних спецоперацій.

При цьому має бути посилена відповідальність старшин за, приміром, допущену марну загибель підлеглого.

Офіцерів теж мають карати і не горизонтальним переміщенням, а пониженням у званні, посаді, розжалуванням.

Я не прихильник популізму, але, приміром, депутатів-прогульників теж варто повчити дисципліни на фронті.

Щодо особового складу правоохоронних органів, то і вони на ротаційній основі мають відчути запах пороху. Фронт ніяк не дочекається декількох бригад прокурорів.

Ротацію у ЗСУ варто налаштувати хоча б так, як вона діє у підрозділах МВС, Нацгвардії та Держприкордонслужби.

Для цього потрібні люди.

Держава повинна включити всі механізми налаштування суспільства, економіки на війну.

Час для забав минув. В екзистенційних умовах життя чи смерті нейтральних не має бути.

Ну, і якщо ми два роки протягнули у півсили, уявіть, що буде, якщо включимося по-серйозному.

Юрій Сиротюк

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа