Історичний досвід російських пропаґандистів

Йосиф Сірка

sirkagood20 червня н.р. українська служба „Бі-бі-сі” помістила на своїй сторінці вістку: „Савченко вперше виступила в ПАРЕ”. Коли б редактор подав інформацію про її виступ та спонтанне привітання її на засіданні бурхливими оплесками, то було б для читача цікаво довідатися, як себе почуває викрадена Росією і ув’язнена українська льотчиця в новій ролі після двох років російської в’язниці.

З незрозумілих причин, вістка не закінчилася лише повідомленням про перший виступ Надії Савченко перед колеґинями та колеґами ПАРЕ. Автор чомусь вирішив „доповнити інформацію”: „У Росії Савченко звинуватили у причетності до вбивства двох журналістів на Донбасі і засудили до 22 років ув’язнення. Згодом Володимир Путін помилував її. ПАРЕ від початку судового процесу вимагала її звільнення. Росія послідовно заперечує причетність до конфлікту на Донбасмі.»

У всякого читача ця «інформація» викличе запитання, що хотів автор «новини» повідомити – що Савченко нарешті виконує обов’язки депутата в ПАРЕ, чи що її засудили на 22 роки за нескоєне вбивство? Коли б автор вістки сказав, що її незаконно викрали з України, фальшиво звинуватили у вбивстві, яке вона не могла скоїти, бо в час смерти журналістів вже була в руках бойовиків, то це б мало якийсь сенс. Правда, автор «новини» чомусь збрехав про «помилування» Савченко Путіним, хоч кожен знає, що її обміняли на двох російських офіцерів.

Останнє речення цього повідомлення про Н.Савченко: «Росія послідовно заперечує причетність до конфлікту на Донбасі», яким закінчилася ця новина, свідчить про те, що автор не зміг би цього написати, коли б сказав правду, що обміняли двох «заперечених» російських офіцерів на одну викрадену льотчицю, а «помилування» – пропагандивний хід.

Та не тільки українська редакція «Бі-бі-сі» відзначилася своєю здатністю подавати новини, чи інформацію так, щоб вона викликала сумнів, зневіру. Кореспондент ВВС Стів Розенберг «ухитрився» навіть надати слово провідному російському пропаґандистові Дмитрові Кисельову. Підозру, щодо «щирості» кореспондента, викликає те, що інтерв’ю чомусь оприлюднила і українська редакція «Бі-бі-сі» (ще перед оригіналом), а англійською передали його прямо в день референдуму у Великій Британії.

Пан Розенберґ записав це інтерв’ю на тзв. форумі у Москві. Форум приурочили ювілею «Радянського інформбюро», яке було створене 1941р. Це інформаційно-пропаґандистське відомство є, в дійсності, пращуром нинішнього РІА «Новости», яке входить до складу очолюваної Кисельовим (ґенеральний директор) медіа гропи «Росия сегодня». Вже саме визначення Кисельовим, мовляв, «Мейнстрім – інформаційне забезпечення однополюсного світу, тобто, американського домінування у світі», вказує на антиамеринське спрямування не тільки вислів Кисельова, але й мета цілого форуму.

Не буду вдаватися до фахових кваліфікацій С.Розенберґа, але вже сам факт, що він взяв участь в організованому Москвою форумі під заголовком «Нова епоха журналістики: прощання з мейстрімом» наводить підозру щодо щирості кореспондента. Надання слова головному пропаґандистові РФ та його розголошення іншими мовами свідчить про сплановану акцію московського пропаґандиста та самого кореспондента.

В очі кидається той факт, що «інтерв’ю» побудоване так, щоб пан Кисельов міг беззаперечно обвинуватити США, збрехати, мовляв, Великобританія втратила суверенітет. А твердження Д.Кисельова: «Tому ми зараз бачимо багато людей, багато наших колег, які природно виступають проти нього (мейнстрім – ЙС), які, як і Росія, виступають за багатополюсний, різнобарвний світ, де Японія – японська, Англія – англійська, між іншим, Китай – китайський, а Греція – грецька.» Є доказом того, як майстер-пропаґандист вміє перекручувати правду.

Можливо, що Кисельов дає право японцям, китайцям, грекам та англійцям бути самими собою лише тому, що вони далеко і він собі здає справу з того, що їх не заманеш «русским миром». Тобто, ті, які далеко від російського кордону (або їх така маса як китайців), то мають право на самостійність, а от сусіди Росії – українці, білоруси, литовці, латвійці, естонці, фінляндці та ін. можуть обійтися і без самостійности. Чи не тому Росія загарбала український Крим та окупувала схід України? Чи не тому Росія згрутовує військові сили на кордоні з Україною, Білорусією, щоб Україна не могла стати українською, Білорусь – білоруською, Литва – литовською і т.ін., бо саме Кисельов хоче їх бачити російськими?

Викладач Вільнюського університету Неріюс Малюкевічус вважає, що одним з ключових моментів інтерв’ю Кисельова була спроба реабілітувати саме поняття пропаґанди, мовляв, це нормально для особи, яка себе позиціонує як журналіст. Інший момент, на який звертає увагу литовський дослідник, є критична оцінка політики Беликобританії та вже згадуваний референдум.

Певно, ми можемо лише припускати, що це був підступний задум найвідомішого російського пропаґандиста «одним помахом руки вбити три мухи» – розкритикувати політику Великобританії в день самого референдуму, «потрясти Європейським Союзом, звинуватити США у «всіх земних гріхах».

Малюкевичус влучно запримітив, що кремлівські медіа просто використовують всі західні свободи, всю західну медіаситуацію. Це не альтернативний погляд, але просте використинання усіх стандартів у своїх цілях.

Ці слова литовського дослідника підтверджують і виступи Путіна на Економічному форумі в Петербурзі, використання «форуму журналістів», різні інтерв’ю російських пропаґандистів (на зразок Кисельова), ба навіть «подяка» Путіна депутатам Думи за анексію Криму.

Кисельов і Путін з тої самої пропаґандивної кухні, тому слід би було очікувати, що і працівники «Бі-бі-сі» будуть дотримуватись принципів правдивої інформації, а не накиненої пропаґанди. В цьому сенсі слід би і журналістам дотримуватись висловленої думки Сергія Грабовського „Час зупинити Путіна – раз і назавжди” г. День, 23.6.16). Слід пам’ятати, що Путін не зміг би протриматися без брехливої пропаґандистської аґентури, керівником якої є Кисельов. Тому „зупиняти” потрібно всю російську брехню якою пропаґандисти під виглядом, форумів, конференцій та інших вигаданих акцій годують цілий світ.

Торонто, 26.6.16 р.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа