Акція «Вісла»: польські відгуки після річниці

akcja_Wisla_MO_Pogorze_Dynowskie_1946_Wiki

У Перемишлі з 28 до 1 травня проходили основні урочистості з нагоди 70-х роковин акції «Вісла». Програма включала в себе панельні дискусії, кінопокази, вшанування жертв операції, покладання квітів до пам’ятних знаків та молитви. Prostir.pl пропонує ознайомитися з тим, що писала польська преса на цю тему.

Наприклад, «Gazeta Wyborcza» звертає увагу, що в Перемишлі українці звернулися до прем’єр-міністра Польщі Беати Шидло. Звернення підписали члени антикомуністичної опозиції в Польській Народній Республіці, колишні посли Польщі, моральні авторитети, представники духовенства, вчені, артисти, журналісти та представники неурядових організацій. «Представники влади виправдовують депортацію, використовуючи аргументи пропаганди часів комуністичної держави, яка спланувала і реалізувала цей злочин. Це суперечить європейській практиці захисту прав національних і етнічних меншин, прийнятою і Польщею після 1989 року.

Заява Маріуша Блащака з 21 квітня поточного року, коли в Сеймі міністр внутрішніх справ розпочав атаку на нашу спільноту і персонально на голову Об’єднання українців у Польщі, Петра Тиму, є юридично неприпустимою», – говориться в резолюції. «За останні кілька років поляки та українці завдяки старанням обох сторін зарахували до спільної історії багато нових досягнень. Польща, як і Україна, є загальним благом всіх громадян і жителів. Не дозволимо, щоб провокації, які служать іноземним інтересам, та акти агресії, несли загрозу добросусідським відносинам між поляками та українцями, добросусідським стосункам Польщі та України», – такі слова лунали на урочистостях у Перемишлі.

Видання звертає також увагу на слова учасників заходу, що в демократичній країні, члена НАТО та Європейського Союзу, керівник поліції повинен піклуватися про безпеку громадян, а не підбурювати більшість поляків і підлеглі собі служби проти національних меншин. Тим більше, що його виступ на парламентському зібранні може сприйматися як дозвіл на подібні дії місцевій владі та різним політичним середовищам. Українці на зібранні підкреслювали, що атмосфера польсько-українського конфлікту така, що українська спільнота знову почуває себе під загрозою.

А ось портал «prawy.pl» тим часом публікує інший лист-звернення активіста Станіслава Жолкевича до міністра внутрішніх справа Маріуша Блащака. Жолкевич незадоволений діями поліції в Перемишлі під час відзначення 70-річчя операції «Вісла». «Польська поліція (в основному в цивільному) замість того, щоб пильнувати, щоб ті потомки бандерівців не могли публічно хвалити ОУН-УПА, вирішили переслідувати польських патріотів, які нагадали сьогоднішнім послідовникам Бандери про 200 тисяч вбитих жорстокого поляків від рук ОУН-УПА», – говориться в листі. В тексті також йде мова, що коли автор листу 30 квітня прогулювався містом, то його затримали люди в цивільному і змусили пред’явити документи. Це була поліція. За словами активіста, один з поліціантів аргументував таку перевірку тим, що вони просто виконують наказ. Це правда, тлумачить Жолкевич, вони тільки сліпі виконавці. Далі читаємо в тексті: «Тільки постає питання, кому служить польська поліція? Хто дає накази переслідувати польських патріотів? Так вийшло, що я багато страждав за комунізму, будучи неодноразово затриманим на 48 годин Службою безпеки, вивезеним вночі до іншого міста, переживав залякування та позбавлений праці і т.д. Що з цього, що маємо «вільну Польщу», коли методи СБ надалі функціонують. Замість того, щоб охороняти польських патріотів, краще б ганятилися і замикали постбандерівців. Але відбувається як раз навпаки! Що з того, що я власник посвідчення діяча антикомуністичної опозиції, якщо кожний неосвічений поліцейський може мене тероризувати, охороняючи потомків бандитів ОУН-УПА».

У виданні «Polityka» Яґєнка Вільчак звернула увагу читачів на те, що представники польської влади вибрали мовчання щодо цьогорічних заходів річниці акції «Вісла». Вперше, пише авторка, у Польщі річниця акції «Вісла» проходить непомічена польською владою, урядом, прем’єром, президентом. Крім парламентської делегації «Громадянської платформи» на чолі з маршалкем Богданом Борусевичем на відзначання річниці до Перемишля ніхто ані з влади, ані з партії «Право та справедливість» не приїхав. Хоча, найближче до Перемишля – маршалку Сейму Мареку Кухчінському. Він там живе. Більше того, політик завжди приймає участь в українсько-польських дискусіях. Але ніхто з правлячої еліти не взяв слово, а варто нагадати і те, що Об’єднанню українців у Польщі було відмовлено в дотаціях на організацію заходу, які сьогодні відбуваються завдяки громадським старанням та збору коштів. «У вільній Україні про акцію «Вісла» говорили президенти Польщі та України Олександр Квасневський та Леонід Кучма. У посланнях обох президентів говорилося про драматичне минуле двох народів, про «Волинь» і «Віслу». Жертвам акції «Вісла» поклонився в 1990 році польський Сенат. Може бути, що це була згода еліт, але з рокам це все зійшло вниз. Сьогодні, можливо, бракує саме такого порозуміння еліт. Зараз, в 70-річчя акції «Вісла», український президент Петро Порошенко мудро і примирливо сказав, що пам’ять і досвід тих драматичних днів повинні бути наукою і попередженням для сьогоднішньої Польщі та Україні. Це повинно допомогти в будуванні відносин по обидві сторони кордону. Польський президент не відчув необхідності говорити, хоча любить говорити про добрі стосунки та міжмор’я.

Опрацював Євген ПРИХОДЬКО – prostir.pl

Фото: [Public domain]/Wikimedia Commons

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа