Відійшла у вічність зв’язкова УПА «Тополя»

101770231_2591008951159479_8767620043325308928_n

На 96-му році життя відійшла у вічність Марія Штепа – учасниця національно-визвольного руху, політичний в’язень таборів, зв’язкова УПА, автор численних книжок, за якими можна вивчати історію та діяльність УПА на теренах Тернопільщини.

Марія Степанівна Штепа – уродженка села Ромашівка Чортківського району. У підлітковому віці брала активну участь в діяльності організації «Просвіта», а в 1942 році вступила до молодіжної референтури ОУН. Працюючи у райфінвідділі села Білобожниця, була зв’язковою ОУН-УПА під псевдонімом «Тополя».

Повідомляла про небезпеку в села, де мала бути облава, щоб уникнути нерівних боїв у разі оточення повстанців енкаведистами. Допомагала пораненим повстанцям, діставала ліки.

Арештована 12 грудня 1946 року, витримала страшні тортури у КПЗ, однак не зізналася ні в чому. Відбувала ув’язнення в Мордовії – 10 років, працюючи на лісоповалі.

Все своє життя Марія Штепа присвятила боротьбі і праці з метою відновлення Української держави. Повернувшись із заслання, підтримувала націоналістичний дух на рідних теренах, організувала у 80-х роках церковний хор в селі Білобожниця, який проводив репетиції у неї вдома. Ініціювала спорудження пам’ятника «Жертвам тоталітарного режиму» у центрі цього ж села, та відновлення могили Січового стрільця на Білобожницькому цвинтарі.

З часу проголошення незалежності України Марія Штепа брала активну участь в громадсько-політичному житті. Проводила зустрічі з молоддю та учнями, розповідала про буремні роки підпільної боротьби, тим самим виховувала у юних патріотизм, любов до України, високу громадянську свідомість.

Свій багатий життєвий досвід про боротьбу за державну незалежність передала у творчому доробку. Вона є автором 10 книг. Окрім того, пані Марія створила музей політв’язнів та репресованих у Чортківському районі в приміщенні Бучацького Єпархіального управління.

Вічная пам’ять!

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа