В УПА – вся Україна

hthhНещодавно в Києві презентували книгу «Вояки Української Повстанської Армії, родом з Наддніпрянської України», яку підготувала група дослідників (Я. Коретчук, С. Каспрук, В. Тимків, В. Гук). Книга вийшла в Івано-Франківську, має довідниковий характер. До збірки увійшли 700 біографій учасників УПА, уродженців Наддніпрянщини.

Як зазначається в передмові, «дана книга є своєрідним узагальненням роботи десятків істориків, які вивчають історію українського національно-визвольного руху у роки Другої світової війни, збираючи і публікуючи сотні, тисячі раніше невідомих загалу документів».

Безумовно, актуальність і вартісніть видання очевидні. З одного боку – це суттєве підґрунтя для подальших досліджень, з іншого – переконливий наочний документальний аргумент на користь доконаного факту всеукраїнського, соборницького характеру визвольних змагань.

«В основі структури подання біографій вояків УПА стоїть прив’язка до їх місця народження. Розділи розбиті по областям», – пояснюють концепцію побудови книги автори-упорядники в передмові. Думаю для багатьох жителів скажімо Чернігівщини, Сумщини чи Полтавщини та Харківщини буде цікаво дізнатися скільки їхніх земляків воювало в УПА. А для багатьох це взагалі стане несподіваним відкриттям, адже десятиліттями чужинецька пропаганда вбивала в голови міф про вузькорегіональний за територіальною ознакою та кадровим наповненням характер боротьби ОУН та УПА.

Дякуючи авторам книги, варто також і подякувати тим дослідникам, на базі довголітньої копіткої праці яких і підготовлене це видання, зокрема професору Володимиру Сергійчуку, кандидату історичних наук Юрію Щуру, Геннадію Іванущенку, Володимиру Морозу, Дмитру Куделі та багатьом іншим.

Проте слід вказати і на суттєві недоліки, зокрема упорядники чомусь пропустили велику кількість публікацій на означену тематику в часописах ОУН «Визвольний Шлях» та «Шлях Перемоги», зокрема тих же дослідників Юрія Щура та Дмитра Куделі. Втім, є можливість суттєво доповнити мартиролог героїв УПА з Великої України, і, здається, автори це розуміють, адже на обкладинці стоїть обнадійлива «підназва» – «Книга перша».

Віктор Рог

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа