21 листопада, на другу річницю початку Революції Гідності в Сумах відбулася презентація книги відомого історика, архівіста Геннадія Іванущенка «Сумчани в боротьбі за волю». Книга вийшла в Києві, в Українській видавничій спілці імені Юрія Липи за фінансової підтримки Олега Медуниці та Ростислава Мартинюка.
Сам автор зараз перебуває в Лондоні в наукових справах, тому під час презентації, яку вів сумський краєзнавець, боєць полку «Азов» Олег Корнієнко, він проводив спілкування через скайп.
Символічно, що книга була презентована саме в день стосорокаріччя з дна народження одного з її героїв – генерала Армії УНР Олександра Грекова, уродженця Глухівщини. Чи вшанували місцеві владоможці ювілей свого видатного земляка?
«Матеріали для книги я збирав по центральних архівах, по галузевих, по архівах СБУ та діаспори. Чому настільки важливо було видати книгу саме зараз? Тому, що ми хотіли донести до патріотичних українців, а це в першу чергу ті, хто воює на фронті, хто є волонтером, що вони не є учасниками боротьби за чиїсь політичні інтереси, не учасниками боротьби за владу, а продовжувачами традицій тих визвольних змагань, які не одне століття веде український народ», – каже пан Геннадій.
Збірка «Сумчани в боротьбі за волю» увібрала в себе 10 біографій історичних постатей із Сумщини. Це – військові, науковці, громадські діячі, які донедавна не були відомими широкому загалові, зокрема – керівник підпілля ОУН на Сумщині Семен Сапун, шевченкознавець Павло Зайцев, полковник Армії УНР Іван Литвиненко.
Зі словами про автора та його працю до присутніх звернулися науковці та громадські діячі, зокрема кандидати історичних наук Валерій Власенко та Олександр Вовк, кандидат філософських наук В’ячеслав Артюх, народний депутат України Олег Медуниця, редактор УВС ім. Юрія Липи Віктор Рог.
«Ми знайшли приватні кошти на це видання, але чому у виданні та поширенні таких книг не зацікавлена наша місцева влада?, – поставив слушне запитання Олег Медуниця, який пообіцяв представити збірку Іванущенка на першій сесії обласної ради.
«Завдяки таким книгам ми починаємо розуміти, кого насправді маємо вшановувати і чиїми іменами називати вулиці чи населені пункти», – наголосив учасник АТО, депутат Роменської міськради Олександр Бойко.
Книгу планується презентувати ближчим часом у Глухові та Ромнах, в перспективі в інших районах області. Поширюватися вона буде насамперед в навчальних закладах та бібліотеках.
За словами Іванущенка, його наступними роботами можуть стати праці про 10 визначних подій на Сумщині і про 10 міфів більшовицької пропаганди..
Сергій Багряний,УІС