Усуваємо міф радянської ідентичності з української свідомості

Український інститут національної пам’яті презентував свій новий проект – сайт Українська Друга світова (ww2.memory.gov.ua). Це ґрунтовна підбірка матеріалів про бойові дії на території України, українців на фронтах Другої світової війни, український визвольний рух, втрати України у Другій світовій війні, життя під нацистською окупацією та багато іншого.

Сайт Українська Друга світова 1

Участь у презентації взяли голова Українського інституту національної пам’яті, історик Володимир В’ятрович, історики Максим Майоров, Вікторія Яременко, Cергій Громенко, керівник Управління популяризаційно-просвітницької роботи Інституту Богдан Завітій.

Сайт Українська Друга світова 2

«Міфи про Другу світову як Велику вітчизняну війну були наріжним каменем формування радянської ідентичності. І залишаються такими нині в російській пропаганді, щоб мобілізувати людей на боротьбу проти України. З 2014 року проблема переосмислення пам’яті про Другу Світову війну, запровадження нових традицій вшанування, стала важливою не лише для істориків, а й для суспільства. Тому наше завдання полягає в тому, аби закріпити ці українські традиції вшанування жертв і героїв Другої світової», – зазначив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Сайт має стати в нагоді вчителям, учням та усім, хто цікавиться цією темою. Матеріали згруповані в декілька рубрик, які будуть постійно оновлюватися. «Рубрика «Інфографіка» – це новий спосіб донесення інформації, який має спонукати до самостійного пошуку», – відзначив історик УІНП Максим Майоров.

Цього року День пам’яті та примирення співпадає із Днем Матері. Це зумовило тематику відзначення, яку запропонував Український інститут національної пам’яті, розпочавши проект «Війна не робить винятків. Жіночі історії Другої світової».

Серія плакатів та публікацій на он-лайн ресурсах Інституту, а також в українських медіа розповідає про долі жінок у буремні воєнні часи – тих, хто боровся, чекав, лікував, рятував, опікувався родиною. «Жінки довго залишалися поза офіційними репрезентаціями й у радянський час були доповненням до чоловічої історії війни. Через жіночі історії ми можемо пізнати війну у різних вимірах», – зазначила співавтор проекту, історик УІНП Вікторія Яременко.

Під час прес-конференції Володимир В’ятрович також розповів про концепцію та план заходів 8 та 9 травня 2016 року. Нагадаємо, починаючи з 2014 року Україна відзначає ці дні в європейському дусі пам’яті та примирення. Йдеться про відмову від святкування на користь вшанування, а також про зміщення акценту з історії військових дій на історії окремих людей. Ми однаково вшановуємо пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом.

Детальна програма заходів до Дня пам’яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом (інформація оновлюється). Запис презентації за посиланням. Візуальні та відеоматеріали тут.

Окрім того, 5 травня у Книгарні «Є» пройшла презентація науково-популярної книги «Війна та міф. Невідома друга світова» — проекту, який розвінчує 50 найпоширеніших рядянських та сучасних міфів про Другу світову.

Презентація_Війна і міф

«Насправді для Росії Друга світова, так звана «Велика вітчизняна», досі триває. Історичні міфи є такою самою зброєю, як кулі є зброєю у війні звичайній. І якщо українці не матимуть своєї власної зброї, то потерпатимуть від того», – вважає історик і співавтор книжки Сергій Громенко.

Сергій Рябенко з Українського інституту національної пам’яті під час дискусії виділив декілька найвпливовіших міфів про Другу світову. З-поміж них: Росія перемогла в «Великій Вітчизняній» без українців та інших народів тільки завдяки власним зусиллям, українці є чемпіонами по колаборації, радянська армія не вчиняла військових злочинів, а також четвертий міф – СРСР не мав жодного стосунку до початку Другої світової. Кожен з цих міфів продовжує впливати на суспільну свідомість та навіть міжнародні відносини.

«Війна і міф. Невідома Друга світова» є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху з Українським інститутом національної пам’яті, Електронним архівом визвольного руху, Історичною правдою, просвітницьким проектом «LIKBEZ. Історичний фронт» та видавництвом «Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа