У Полтавській ОДА та УІНП працюють над обласним переліком об’єктів російсько-комуністичної символіки

pzv

На Полтавщині налічується понад двісті об’єктів, які є символікою СРСР та російської імперської політики. Згідно із Законом «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» незаконні споруди планують зняти з обліку, для того, щоб невдовзі демонтувати або іншим чином усунути із публічного простору. Більшість із них – у Полтавському районі. Це попередня кількість, остаточна цифра буде відома після обґрунтувань та висновків Полтавського офісу Українського інституту нацпам’яті.

2023-го року Мінкульт видав накази про зняття з обліку 20 об’єктів культурної спадщини. У Полтавському районі – це 13 об’єктів, серед яких пам’ятники Зигіну, Ватутіну, Пушкіну,

а також символ мілітаризму СРСР “Т-34”. У Кременчуцькому районі – чотири, у Миргородському районі – три. Про це 25 вересня під час апаратної наради у Полтавській ОВА повідомила директорка обласного департаменту культури Ірина Удовиченко. За її словами, це об’єкти культурної спадщини, які підпадають під закон “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” та “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”. Останній закон набрав чинності 27 липня 2023-го року.

Нині обласний департамент культури спільно з представником Українського інституту нацпам’яті в Полтавській області Олегом Пустовгаром опрацювали інформацію задля подальшого вилучення з реєстру об’єктів у двох районах – Лубенському та Миргородському.

“За результатами визначено, що серед об’єктів, які підлягають зняттю з обліку – це об’єкти, які є символікою комуністичного тоталітарного режиму, відповідно до закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», – у Лубенському районі таких об’єктів налічується 29, з них сім могил. У Миргородському районі таких об’єктів налічується 68, з них 34 – могили. І лише один є символікою російської імперської політики, відповідно до закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні». Це пам’ятний знак на честь 275-ї річниці оборони села від шведів 1709-го року у селі Веприк”.

Також попередньо департамент опрацював інформацію по Полтавському та Кременчуцькому районах.

“За попередніми даними, у Полтавському районі налічується 75 об’єктів, які підлягають зняттю з обліку або перенесенню з публічного простору. 66 об’єктів, що є символікою комуністичного тоталітарного режиму, з них 37 могил. Дев’ять – які є символікою російської імперської політики, з них одна могила. У Кременчуцькому районі об’єкти, які є символікою російської імперської політики, відсутні. Проте об’єктів, що є символікою комуністичного тоталітарного режиму, налічується 23, з яких 11 могил”.

Загалом в області налічується 217 об’єктів, які підлягають зняттю з обліку або перенесенню. Більшість – у Полтавському районі (42 %) та Миргородському (33 %). Однак остаточна цифра буде відома після обґрунтувань та висновків Полтавського офісу Українського інституту нацпам’яті, зазначила Удовиченко.

Довідково: У шестимісячний строк з дня набрання чинності закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» місцеві ради мають ухвалити рішення про демонтаж або перенесення об’єктів. Тобто це мають зробити до 27 січня 2024-го. Якщо цього депутати не зроблять, рішення зможуть самостійно ухвалити голови місцевих рад. На це дають термін з 27 січня до 27 квітня 2024-го року. Якщо і цього не станеться, то з 27 квітня до 27 липня 2024-го року повноваження на такі рішення матимуть голови ОВА.

Полтавський офіс УІНП (за матеріалами офіційного сайту телеканалу «Суспільне. Полтава» https://tinyurl.mobi/VL4r )

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа