Центр досліджень визвольного руху обрав нове керівництво

14 грудня 2013 року у Києві пройшли загальні збори Центру досліджень визвольного руху, в яких узяли участь члени організації з Києва, Львова, Тернополя, Луцька та Сум. Засідання відбувалося в Києві в бібліотеці ім. Антоновичів Національного університету «Києво-Могилянська академія».

З вітальним словом виступив президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт, який зайшов до зали бібліотеки, як і більшість присутніх, просто з Майдану, де триває мирна акція протесту проти свавілля влади та на підтримку євроінтеграції.

Сергій Квіт відзначив, що Центр досліджень визвольного руху і Києво-Могилянська академія уже втілили ряд спільних проектів, одним із яких є створення Центру історії державотворення України ХХ століття при НаУКМА, а з нового року студенти отримають можливість слухати спецкурс історика В.В’ятровича «Український визвольний рух 1920—1950-х років».

Голова вченої ради ЦДВР Володимир В’ятрович розповів про досягнення організації за 11 років діяльності. «Сьогодні архів ЦДВР містить понад 100 тисяч документів, фотографії, аудіо- та відеозаписи, які є основою для академічних досліджень. Відкритий у березні 2013 року Електронний архів надає вільний доступ через Інтернет до понад 11 тисяч документів з історії українського визвольного руху ХХ століття, включаючи матеріали репресивних органів тоталітарних режимів гестапо та СС, НКВД-МҐБ-КҐБ. У заснованому нашим Центром єдиному в країні спеціалізованому періодичному науковому виданні — журналі «Український визвольний рух» — уже 10 років публікуються найновіші історичні розвідки провідних дослідників, рецензії, матеріали наукових конференцій. Співробітники ЦДВР викладали або читали публічні лекції у провідних університетах, а також таких відомих наукових осередках, як Гарвардський, Стенфордський та Колумбійський університети США, університети Торонто, Альберти та Оттави у Канаді, ряді європейських університетів», — розповів Володимир В’ятрович.

Руслан Забілий прозвітував про роботу організації у 2013 році. Він також підкреслив, що Центр досліджень визвольного руху став чинником втілення альтернативної гуманітарної політики в країні. «Коли гуманітарна політика чинної влади спрямована на глорифікацію радянського минулого, ЦДВР є одним із небагатьох осередків, що пропонують виважену, проукраїнську, а головне науково підкріплену альтернативу. Центр є постійним учасником суспільних дискусій, науковим середовищем, а також джерелом формування політики національної пам’яті», — зауважив Руслан Забілий.

Після звіту загальні збори обрали нового директора. Ним стала Аліна Шпак, яка у 2008—2010 роках була заступником директора Архіву СБУ, з 2011 року керувала напрямком «Відкриті архіви» у ЦДВР.

Загальні збори також продовжила повноваження почесного голови ЦДВР професора Володимира Косика та голови вченої ради ЦДВР Володимира В’ятровича.

Новообрана директорка ЦДВР Аліна Шпак підкреслила, що за 11 років Центр досліджень визвольного руху випустив 36 книг: спогадів, збірників документів, монографій, науково-популярних досліджень загальним накладом понад 70 тисяч примірників.

«У 2013 році ми підготували для громадського обговорення Концепцію доступу до архівів КҐБ — першу в країні системну пропозицію державної політики щодо документів радянських спецслужб, розпорошених по різних архівах. Сьогодні експерти Центру, опираючись на досвід Східної Європи, працюють над розробленням нового законодавства», — розповіла Аліна Шпак.

За результатами голосування членів ЦДВР, до вченої ради увійшли: к.і.н., старший науковий співробітник Національного університету «Києво-Могилянська академія» Володимир В’ятрович (голова), доктор історичних наук, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Іван Патриляк, директор Державного архіву Сумської області у 2005—2010 рр. Геннадій Іванущенко, к.і.н., науковий співробітник Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Марта Гавришко, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, к.і.н., завідувач наукового відділу архіву СБУ у 2008—2010 рр. Олександр Іщук, к.і.н., виконавчий секретар Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32—33 років в Україні Олеся Стасюк. Секретар вченої ради — Ірина Когут.

До виконавчого органу ЦДВР — управи — обрано: Аліну Шпак (директор ЦДВР), Андрія Когута, керівника проекту «Електронний архів визвольного руху», Ігоря Кулика, експерта з доступу до архівів, та Лідію Тополевську, керівника програм ЦДВР.

Організація також окреслила першочергові завдання на наступний період, а саме:

  • розроблення нового законодавства з доступу до архівів карально-репресивної системи СРСР;

  • розвиток Електронного архіву визвольного руху avr.org.ua, зокрема розширення тематичних колекцій та започаткування електронного фотоархіву;

  • розвиток роботи із молодими дослідниками, зокрема в рамках щорічного конкурсу наукових студентських робіт (спільно з Інститутом суспільних досліджень (Дніпропетровськ));

  • інтенсифікація міжнародної співпраці в рамках Європейської платформи пам’яті та сумління (Європейська платформа пам’яті та сумління об’єднала 37 урядових, академічних та музейних установ із 13 країн Європейського Союзу, Молдови, України, а також Канади, метою організації стало об’єднання зусиль задля поширення інформації про діяльність тоталітарних режимів і вшанування пам’яті жертв);

  • координація роботи з архівними збірками української діаспори.

Науковці обмінялися планами щодо академічних досліджень і окреслили тематику майбутніх наукових конференцій. Відзначили першочергову потребу підтримки нових наукових досліджень з історії ОУН та УПА, дисидентського руху, Голодомору, а також успіхи серії науково-популярних історичних видань «Наш формат історії», яка заснована Центром спільно з партнерами — мистецькою агенцією «Наш формат» та видавництвом «Часопис» у 2011 році.

Щорічна планувальна сесія ЦДВР запланована на початку 2014 року, де й буде прийнято програму роботи на наступний рік.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа