Регіонали й далі проти реальної реабілітації жертв комунізму

11 липня Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (№ 6574 від 09.06.2017)

Законопроект розроблено Українським інститутом національної пам’яті спільно з народними депутатами України.

Депутати підтримали зміни до законодавства про реабілітацію жертв комунізму 245-а голосами. Жодного голосу «за» не дала фракція Опозиційного блоку. З трибуни Верховної Ради запропоновані зміни до законодавства про реабілітацію жертв комунізму парламенту представила Ірина Луценко, співдоповідачем був Юрій Шухевич.

Довідково: До тепер в Україні є чинним закон про реабілітацію ухвалений ще в час існування СРСР. Тому значна частина тих, хто потрапили під жорна репресій комуністичного режиму досі формально вважаються злочинцями. Розроблений законопроект суттєво розширює коло осіб, які підпадають під реабілітацію. Зокрема, в ньому прописана автоматична реабілітація осіб, які були покарані позасудовими органами (“двійками”, “трійками”, особливими нарадами тощо). Право на реабілітацію отримають ті, хто зі зброєю в руках боровся за незалежність України, був ув’язнений, примусово поміщений у психіатричний заклад, трудову армію, позбавлений майна через “експропріацію” чи “розкуркулення.

Окрім того, вводиться категорія особи потерпілої від репресій – родичів людини, яка була репресована комуністичним режимом. Також, запропонована нова процедура реабілітації, яка максимально враховуватиме усі обставини здійснення репресії проти конкретної особи – це комісії при Обласних державних адміністраціях.

Ухвалення цього законопроекту стане важливим кроком на шляху до відновлення справедливості щодо жертв комуністичного режиму та подальшої трансформації України у демократичну правову державу.

Візуалізація проекту закону на сайті Інституту

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа