Юрій Щур
Минулого разу на сторінках «Шляху Перемоги» ми розглядали питання боротьби українських самостійників за молоде покоління з прив’язкою до 1975 року. Згадували і «занепокоєння» КГБ тим фактором, що багато вчителів шкіл та викладачів педагогічних вузів були «причетними до націоналістичних проявів». Тож готуючи на початку червня 1975 року чергову доповідну на ім’я керівника компартії УССР Щербицького, співробітниками КГБ було підготовлено список педагогів, до яких було багато нарікань якраз з ідеологічної точки зору. Саме ці матеріали, з розбивкою по областям України, й пропонуємо зараз нашим читачам.
Вінницька область
1. Анатолій Гвоздик, вчитель історії та суспільствознавства вечірньої школи смт. Чечельник. За поширення анонімних листів з критикою радянського державного ладу у 1968 р. підданий «профілактиці» та виключений з КПСС. Серед близьких знайомих продовжував поширювати інформацію, почуту з закордонних радіопередач.
2. Комир Крижановський, завідуючий кабінетом філософії Вінницького педінституту. У 1973 р. відбув «профілактику» за антирадянські вислови. За оперативними даними КГБ, мав намір створити антирадянську групу та залучити до неї студентів.
Дніпропетровська область
1. Шаміль Камалов (татарин), вчитель праці СШ м. Придніпровськ (тепер – житловий масив Самарського району м. Дніпро). У 1974 р. був офіційно попереджений за систематичні критичні вислови щодо політики КПСС та радянського уряду. Попри це, не збирався відмовлятися від власних поглядів.
Житомирська область
1. Федір Савченко, учитель математики у Ярунському землевпорядному технікумі (Новоград-Волинський район). Потрапив в поле зору КГБ за націоналістичні прояви.
Івано-Франківська область
1. Дмитро Бойко, вчитель СШ сел. Лисець (Тисменицький район). У 1950 році виселявся на спецпоселення за допомогу підпіллю.
2. Любомир Боднарук, директор Галицької музичної школи. У 1970 р. підданий «профілактиці» за ідейно-ворожі для СССР твердження.
3. Андрій Барчук, вчитель хімії у 8-річній школі с. Гринівці Тлумацького району. У 1947 р. був засуджений за активну допомогу націоналістичному підпіллю.
4. Іван Васкул, вчитель Космацької СШ Косівського району. У 1974 р. «профілактований» за антирадянські націоналістичні вислови.
5. Лев Вассерман, вчитель Заболотівської СШ Снятинського району. У 1973 р. «профілактований» за антирадянські вислови.
6. Лук’ян Вардзарук, вчитель німецької мови СШ с. Липовиця Рожнятівського району. Націоналістично налаштований, поділяв погляди засуджених за антирадянську діяльність Мороза та Романюка.
7. Василь Воробець, вчитель фізики Болехівської СШ. Був засуджений за участь в ОУН, вороже налаштований по відношенню до СССР, систематично займався обробкою однієї із своїх знайомих, готував її до націоналістичного виховання дітей у школі.
8. Дарина Возняк, вчителька музичної школи №2 Івано-Франківська. Племінниця Степана Бандери (донька Василя Бандери та Марії Возняк). Мала націоналістичні настрої, підтримувала зв’язки з фігурантами великої справи «Блок». Зауважимо від себе, що Дарина була ще дружиною художника-дисидента Опанаса Заливахи.
9. Євген Гасюк, вчитель Павлівської 8-річної школи Тисменицького району. У 1947 р. був засуджений за участь в ОУН.
10. Зиновія Гоянюк, вчителька Коломийської музичної школи. У 1944-1947 рр. була керівником жіночої сітки окружного проводу ОУН, а 1949 р. засуджена до 25 років таборів.
11. Мирон Зелик, вчитель української мови та літератури 8-річної школи в с. Гвізд Надвірнянського району. Був у підпіллі, мав звання сотенного УПА. За даними КГБ, явився з повинною до радянських органів держбезпеки у 1945 р. Був засуджений у 1953 р. за крадіжку «соціалістичної власності» до 10 років таборів.
12. Олексій Кедик, учитель праці 8-річної школи с. Узин Тисменицького району. Служив у дивізії «Галичина», на час підготовки списку дозволяв собі антирадянські висловлювання.
13. Марія Княгницька, учителька 8-річної школи села Красноставці Снятинського району. Її батько був керівником референтури СБ районного проводу ОУН, загинув під час чекістсько-військової операції 1947 р. Дозволяла собі висловлювати націоналістичні настрої.
14. Анна Луканюк, учителька 8-літньої школи у селі Козаківка (Болехівська міська рада). Раніше була засуджена за участь в ОУН, продовжувала проводити націоналістичну діяльність.
15. Петро Марійчин, вчитель історії та географії Войнилівської середньої школи Калуського району. Серед оточення дозволяв собі вислови націоналістичного змісту.
16. Михайло Малюх, викладач ручної праці Болехівської спецшколи-інтернату. Колишній емісар ЗЧ ОУН, діяв під псевдо «Сосновий» та «Залізний», заарештований 6 травня 1945 р. У 1947 р. був засуджений до 15 років таборів.
17. Йосип Матківський, вчитель української мови та літератури середньої школи №16 Івано-Франківська. У 1973 р. «профілактований» за націоналістичні вислови.
18. Ярослав Микитюк, вчитель німецької мови Делятинської 8-річної школи Надвірнянського району. У 1952 р. був засуджений за антирадянську агітацію й пропаганду до 10 років таборів.
19. Павло Марусик, учитель географії 8-річної школи у Яремче. У 1966 та 1970 рр. «профілактований» за висловлювання націоналістичних настроїв.
20. Данило Нагорняк, вчитель української мови та літератури 8-річної школи села Красне Рожнятівського району. У 1952 р. був засуджений за антирадянську агітацію та пропаганду до 10 років таборів.
21. Ярослав Носик, учитель фізкультури й праці 8-річної школи села Підмихайля Калуського району. Серед оточення дозволяв собі націоналістичні вислови.
22. Михайло-Зиновій Останяк, викладач української мови та літератури Івано-Франківського ПТУ №3. У 1958 р. за участь у націоналістичній групі був виключений з педінституту. У 1970 та 1972 рр. займався «ідейно-шкідливою» ідеологічною обробкою учнів ПТУ.
23. Дмитро Озарків, учитель німецької мови СШ с. Григорів Рогатинського району. Колишній офіцер, виключений з КПСС та звільнений з Радянської армії за антирадянські прояви. Залишався при своїх думках, дозволяв собі антирадянські вислови й судження.
24. Василь Площак, учитель співу у СШ с. П’ядики Коломийського району. У 1959 р. був засуджений за участь у націоналістичній організації.
25. Василь Полек, учитель ручної праці 8-річної школи села Великий Рожин Косівського району. Під час німецької окупації служив у поліції.
26. Володимир Полек, бібліограф Івано-Франківського педінституту. До німецько-радянської війни був учасником Юнацтва ОУН. У 1950-1952 рр. надходила інформація про його націоналістичні прояви серед оточення.
27. Зиновій Попенюк, учитель німецької мови СШ с. Печеніжин Коломийського району. У 1950-1951 рр. був учасником молодіжної націоналістичної організації, за що засуджений до 25 років таборів.
28. Людвіг Старчевський, вчитель німецької мови 8-річної школи с. Стриганці Тисменицького району. У 1948 р. був засуджений до 25 років таборів за допомогу підпіллю.
29. Марія Сокальська-Бойко, викладач Івано-Франківського музичного училища. Автор «ідейно-ворожих» віршів, за що була «профілактована» у 1966 р. Залишилася при своїх поглядах, продовжувала підтримувати зв’язки з націоналістично налаштованими особами.
30. Василь Стрільців, учитель англійської мови Долинської СШ №1. Був судимий за діяльність в ОУН. На момент складання списку, мав намір передати за кордон матеріали антирадянського змісту.
31. Ольга Стрипа, викладач ручної праці Болехівської СШ №1. У 1946 р. за участь в підпіллі ОУН була засуджена до 10 років таборів.
32. Степан Сулятицький, директор 8-річної школи села Бабинопілля (тепер – Акрешори) Косівського району. У 1973-1974 рр. перевірявся КГБ у зв’язку із висловлюванням ідейно ворожих настроїв.
33. Василь Триняк, учитель початкових класів 8-річної школи в с. Гвізд Надвірнянського району. У 1950 р. як учасник ОУН засуджений до 25 років таборів.
34. Іван Фіцалович, учитель Івано-Франківської музичної школи №1. Під час війни служив у дивізії «Галичина».
35. Василь Чупирчук, учитель математики СШ с. Космач Косівського району. У 1973 р. «профілактувався» за націоналістичні прояви.
36. Мирослава Штумпф, учителька Козаківської 8-річної школи Долинського району. Племінниця Степана Бандери (донька Володимири Бандери-Давидюк).
Київська область.
1. Параска Гетта, учителька математики заочної вечірньої школи №4 Києва. Мала націоналістичні настрої. Брала участь у зборі засобів для засуджених по справі «Блок», зокрема Івана Світличного. Вдома тримала літературу «шкідливого» характеру.
2. Марія Глущук, вчителька української мови та літератури СШ №204 Києва. Колишня дружина і однодумець об’єкта справи «Блок» Холодного.
3. Раїса Лазаренко, вчителька хімії заочної вечірньої школи №4 Києва. Мала зв’язки з фігурантами справи «Блок» подружжям Чередниченків.
4. Вадим Пеньковський, викладач Київського книготоргового технікуму. Мав зв’язки із засудженим по справі «Блок» Пронюком. У 1972 р. за націоналістичні прояви виключений з КПСС. У 1974 р. «профілактований».
5. Микола Шевчук, вчитель музики у СШ с. Шевченкове Броварського району. Серед знайомих дозволяв собі націоналістичні висловлювання, зберігав «шкідливу» літературу.
6. Микола Шудря, викладач Київського інститут культури. Мав зв’язки з Іванами Дзюбою та Світличним й іншими.
Львівська область.
1. Катерина Горячко, вчителька початкових класів 8-річної школи с. Басівка Пустомитівського району. За участь в ОУН у 1951 р. була засуджена до 25 років таборів.
2. Євгеній Дайко, директор заочної СШ Пустомитівського району. Дозволяв собі націоналістичні висловлювання, серед знайомих поширював «ворожі» документи.
3. Євген Дацюк, вчитель малювання й креслення СШ №2 Львова. У минулому був засуджений за націоналістичну діяльність. У 1973 р. «профілактований» за зберігання антирадянських документів.
4. Мирослава Зваричевська, вчителька української мови та літератури СШ №2 Львова. У 1963-1965 рр. займалася поширенням «ідейно-шкідливих» документів, була засуджена. Націоналістичних настроїв не змінила.
5. Василь Койляк, завідуючий учбовими майстернями Львівського політехнічного інституту. У 1949 р. за участь у молодіжній націоналістичній організації був засуджений до 5 років заслання. У 1970-1972 рр. здійснював націоналістичні прояви, «профілактований».
6. Іван Костів, вчитель музики Лагодівської СШ Перемишлянського району. Родичі у минулому були засуджені за участь в ОУН. Серед оточення дозволяв собі націоналістичні судження.
7. Галина Курило, вчителька початкових класів Добросинської СШ Жовківського району. Мала націоналістичні настрої.
8. Юрій Матвейчук, вчитель історії Соснівської СШ Сокальського району (тепер місто Соснівка підпорядковане міській раді Червонограду). У минулому «профілактований» за націоналістичну діяльність, проте поглядів не змінив. Зберігав «шкідливу» літературу.
9. Василь Партика, вчитель Костенівської СШ Перемишлянського району. У 1950 р. за участь в ОУН був засуджений до 25 років таборів.
10. Лев Полещук, вчитель Дорошівської СШ Жовківського району. Підтримував зв’язки із В’ячеславом Чорноволом. Родичі належали до ОУН.
11. Володимир Старчак, вчитель історії Рава-Руської СШ. Був учасником ОУН, у 1947 році засуджений за націоналістичну діяльність.
12. Йосип Сухоцький, викладач музики Золочівської школи-інтернату. За допомогу підпіллю ОУН у 1949 р. був засуджений до 10 років таборів.
13. Дарина Сухоцька, методист Золочівського райвно. Батько був засуджений за допомогу націоналістичному підпіллю. У 1966 р. «профілактувалася» за націоналістичну діяльність.
Полтавська область.
1. Микола Клочко, вчитель 8-річної школи с. Лютенька Гадячського району. У 1953 р. був засуджений за націоналістичну діяльність. Знайомий В’ячеслава Чорновола, Михайла Осадчого та Івана Геля.
2. Василь Діброва, вчитель школи с. Лютенька Гадячського району. У бесідах з учнями критикував радянський устрій та комуністичну ідеологію.
Тернопільська область.
1. Володимир Андрушко, викладач Буданівського профтехучилища Теребовлянського району. У 1959 р. був засуджений за поширення націоналістичних листівок.
2. Богдан Заставецький, вчитель географії Купчинецької СШ Козівського району. У 1966 р. був «профілактований» за поширення антирадянських документів.
3. Методій Чубатий, викладач Скалатської музичної школи Підволочиського району. У 1966 р. був засуджений за антирадянську агітацію та пропаганду до 4 років позбавлення волі.
Чернівецька область.
1. Микола Гнеп, вчитель історії СШ с. Вікно Заставнівського району. Мав націоналістичні настрої, серед знайомих поширював антирадянські документи.
2. Віталій Косович, викладач Вижницького училища прикладного мистецтва. Серед студентів і викладачів дозволяв собі націоналістичні вислови.
3. Онуфрій Перун, вчитель німецької мови Онутської 8-річної школи Заставнівського району. У 1948 р. був засуджений за участь у націоналістичній організації. Залишився на своїй ідеологічній позиції.