Пам’яті засновника лемківського музею в Зиндрановій

goczTeodor

Світова федерація українських лемківських об’єднань глибоко сумує з приводу відходу у вічність видатного культурного і громадського діяча Лемківщини Теодора (Федора) Ґоча і висловлює найщиріші співчуття родині і близьким покійного.
ҐОЧ Теодор (Федір) народився 28. 06. 1929 року в с. Зиндранова Коросненського повіту на Лемківщині, Польща. Початкову школу закінчив у рідному селі, навчався в українській школі в Дуклі. Приватно вчився кравецтва.
Напередодні акції «Вісла» заарештований у 1947 році польськими органами влади, засуджений до 8-ми років тюремного ув’язнення начебто за співпрацю з УПА, дізнану через тяжке побиття і знущання. Покарання відбував у в’язниці Вісніч. Звільнений через 4,5 роки. У 1952–54 рр. служив у Війську Польському у гірничому штрафному батальйоні. Повернувся у рідне село, де почав свою діяльність: брав активну участь у творенні гуртків УСКТ, лемківських самодіяльних творчих колективів. За цю діяльність у березні 1958 року через сфабриковану справу про хуліганство знову був засуджений до 3-х років.
Пізніше, по звільненню, здобув середню рільничу освіту та продовжував навчання у ділянці рільничої економіки. Крім того, закінчив театральні культурно-освітні курси.
Повернувшись в Зиндранову, оселився у дідовій хаті, зайнявся сільським господарством та кравецтвом, побудував новий дім. А на батьківській садибі, де збереглася хижа зі стайнею, боїщем, коморою, шпихлірем, створив Музей лемківської культури, який постійно розширювався завдяки його праці як директора музею (з 1968 р.). У фондах цього Музею просто неба зберігається кілька тисяч експонатів лемківської матеріальної і духовної культури. Створено експозиції Карпато-дуклянських боїв; а також експозиції єврейської культури, розташовані в єдиній єврейській хаті, яка збереглася в Зиндранові після депортації євреїв в Освенцім. Поряд із музеєм невтомний Лемко збудував православну церкву в лемківському стилі.
У 1954 році організував у Зиндрановій ансамбль пісні і народної музики, який до часу заснування УСКТ багато виступав у своїй місцевості. Особливу популярність здобула музична капела під його керівництвом. Розробив сценарій «Лемківського весілля», яке у 1956 році було зняте на кіноплівку. Написав кілька п’єс, які ставив на сцені.
З його ініціативи на території музею щороку проводиться фольклорний фестиваль «Од Русаля до Яна».
Його статті часто друкувалися на «Лемківській сторінці» «Нашого слова». Від 1994 Ґоч видавав квартальник «Загорода». Написав і видав книжку “Житя лемка”. http://lemko.org/pdf/gocz_zytia.pdf
Федір Ґоч – колишній член Головного правління УСКТ (тепер ОУП), довголітній член ансамблю «Лемковина» та Голова Ради цього ансамблю. Був головою рільничого гуртка у 1960-их роках, головою протипожежної команди. До 1991 року був Головою Об’єднання лемків у Польщі.

Ярослава Галик,
Голова СФУЛО

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа