Український Інститут Національної пам’яті оприлюднив позицію щодо масового вбивства цивільного українського населення в Сагрині
10 березня в селі Сагринь Люблінського воєводства Польщі вшанували пам’ять кількасот українців, які загинули на початку березня 1944 року від рук польських військових формувань.
Уперше на пам’ятні заходи на меморіал Сагриня завітали державні посадовці найвищого рівня. У супроводі Генерального Консула України в Любліні Василя Павлюка прибули екс-міністр МЗС, нині Надзвичайний і Повноважний посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця та заступник Міністра закордонних справ України Василь Боднар. На жаль, не було жодного представника від польської влади. У жалобних заходах участь взяла представниця Українського інституту національної пам’яті на Волині Леся Бондарук.
Численними були й делегації – одночасно з автобусами Луцька, Львова і Варшави виїхали українці та поляки-друзі, щоб спільно помолитися за загиблих.
Заступник Міністра закордонних справ України Василь Боднар зачитав присутнім звернення від Президента України Петра Порошенка. У ньому, глава нашої держави наголосив:
«Берегти пам’ять про ці трагічні події — наш моральний обов’язок і відповідальність перед нащадками всіх невинно убієнних у ті страшні часи розбрату та ненависті. Причини, які призвели до цього, мають бути об’єктивно вивчені, щоб подібне більше ніколи не повторилося». У листі також зазначено, що український та польський народи – близькі один одному, а у взаємній історії є більше того, що об’єднує, ніж ділить.
«Нас єднають приклади спільних перемог, взаємодопомоги, дружньої підтримки, яка особливо яскраво проявилася в період Революції Гідності та війни з російським агресором на Сході України», – наголошує П. Порошенко. Він підкреслив, що свого часу обидва народи обрали єдино правильну форму примирення: «Пробачаємо і просимо пробачення». «Ця формула залишається актуальною й донині, попри спроби деяких безвідповідальних політиків їх заперечити. А правильність її підтверджує пам’ять про таку трагічну подію, яку ми вшановуємо сьогодні в Сагрині», – наголошується в листі Президента. П.Порошенко висловив готовність спільно з президентом Польщі А.Дудою якнайскоріше відкрити цей меморіал на державному рівні.
Представники духовенства відслужили панахиду в пам’ять про українців, які загинули від рук польських Армії Крайової і Батальйонів хлопських у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. У селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року загинуло 606 осіб, зокрема 227 жінок та 151 дитина.
Меморіальний комплекс із викарбуваними прізвищами жертв злочину поляків, які були зібрані на документальній основі та нотаріально засвідчені в органах юстиції Республіки Польща, в 2009 р. був споруджений за кошти бюджету Волинської області. Відтоді майже 10 років польська сторона постійно відкладає офіційне відкриття цього пам’ятника.
голова Об’єднання українців Польщі Петро Тима у промові наголосив, що пам’ять про ці події та гідне пошанування, робота істориків дуже потрібні сьогодні українцям та полякам, яких зумисне розділяють політики
бойовики Армії Крайової після знищення українського села Сагринь