Сьогодні – 37 років з моменту аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка стала найбільшою техногенною катастрофою ХХ століття:
▪️радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи
▪️8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії найближчими днями після аварії отримали значні дози опромінення, близько пів мільйона з них з часом померли від наслідків радіації
▪️до кінця літа 1986 року понад 90 тисяч осіб було евакуйовано з зони зараження, 81 населений пункт України став безлюдним
Російсько-комуністичний режим СРСР робив все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до Москви з вимогою надати пояснення. Натомість у радіоактивному Києві, щоб показати світові, що, мовляв, нічого не сталося, 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей, в тому числі й дітей.
Паралельно КДБ організував стеження за людьми: що думають, що говорять. З «панікерами» проводилися «профілактичні бесіди». Ці документи є у вільному доступі – Інститут історії України Національної академії наук та Галузевий державний архів СБУ підготували двотомник «Чорнобильське досьє КҐБ» (том 1 і том 2), який видав Український інститут національної пам’яті.
Чорнобильська катастрофа стала одним із каталізаторів розпаду СРСР. Спроби Москви приховати правду про її наслідки, недостатні заходи безпеки і допомоги потерпілим похитнули віру в «гуманність» комуністичної ідеї навіть у найлояльніших прихильників.
Поки Україна упродовж понад 30 років незалежності, працювала над осмисленням своєї історії, зокрема радянського періоду, в Росії відбувалися і тривали зворотні процеси. Історичну правду замінила тотальна пропаганда, заснована, зокрема, на ідеї месіанства «русского міра».
Зокрема тому, впродовж перших місяців повномасштабного російського вторгнення ми спостерігали захоплення, обстріли російськими військами ядерних об’єктів на території України, використання ними атомних електростанцій і ядерної зброї як щита для проведення воєнних дій, окопування в Рудому лісі – найбільш забрудненому місці в зоні відчуження ЧАЕС, знущання над українським персоналом, який підтримував роботу і дбав про безпеку Чорнобильської та Запорізької АЕС, та доведення його до стану тотального виснаження.
Російські солдати виглядали як справжні ядерні камікадзе. Тільки несли загрозу знищення не лише собі, а й всьому живому.
Чорнобильська катастрофа стала попередженням людству, наскільки крихким може бути наше майбутнє з неконтрольованою радіацією. Поведінка Росії сьогодні знову ставить світ на межу катастрофи. Тож її просто необхідно зупинити. Необхідно не лише для України. В день річниці Чорнобильської катастрофи про це варто пригадати всім світовим лідерам.
УІНП