На Полтавському обласному семінарі розповіли про формування культури пам’яті про Голодомор

1-4

У Полтавській академії неперервної освіти (ПАНО) ім. М.В. Остроградського відбувся обласний науково-методичний семінар «Формування культури пам’яті про Голодомор 1932-1933 років – геноцид Українського народу». Його організували Департамент освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації, Полтавська академія неперервної освіти ім. М.В. Остроградського, Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті (УІНП), кафедра історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, Державний архів Полтавської області. До участі у семінарі долучились керівники педагогічних спільнот учителів історії територіальних громад, учителі історії закладів загальної середньої освіти області.

Зі вступним словом до учасників звернувся Вадим Пилипенко, перший заступник директора Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського, який відзначив, що у 1932-1933 роках комуністичний тоталітарний режим вчинив злочин геноциду проти Українського народу, а сьогодні прямий спадкоємець сталіністів – рашистський режим також прагне вчинити геноцид на українській землі. Тому культура пам’яті про цю трагедію  є важливим чинником збереження української ідентичності та державності. У нинішніх умовах пам’ять про Голодомор є чинником суспільної мобілізації українців і світової спільноти для протидії російським окупантам.

Спікери семінару наголошували: через 90 років після Голодомору росіяни знову застосовують проти українців нелюдські методи геноциду, щоб знищити нашу ідентичність, культуру, мову, а відтак, – знищити українську націю. Тоді кремлівські злочинці морили людей голодом, відбираючи усі засоби для існування, а сьогодні російські окупанти масово вбивають і депортують українців, руйнують міста і села України, а з окупованих територій, зокрема із Запорізької і Херсонської областей тонами крадуть українське збіжжя.

З кваліфікацією злочину «геноцид» у міжнародному та національному праві, прикладами геноцидів та судовою практикою познайомила учасників семінару Тамара Жалій, доцент кафедри історії України ПНПУ імені В.Г.Короленка.  «Еволюція знання про Голодомор 1932-1933 рр.: зарубіжний та український досвід»  ̶  тема виступу Людмили Бабенко, завідувачки кафедри історії України ПНПУ імені В.Г.Короленка, доктора історичних наук, професора. Про Голодомор 1932-1933 років в Україні як комуністичну зброю масового знищення говорив Сергій Бутко, співробітник Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті.

Важливим під час роботи семінару було питання як говорити з дітьми про Голодомор. На прикладі проєктів Українського інституту національної пам’яті Ганна Байкеніч, завідувачка сектору методичної роботи УІНП, кандидат педагогічних наук, познайомила учителів історії з методичними рекомендаціями, в основі яких – шана загиблим, говорити правдиво і візуально, про травму не травмуючи, загальнолюдські цінності, родинні історії.

Про документи Державного архіву Полтавської області як джерело вивчення трагедії українського села 20-30-х років ХХ століття розповів Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області.

Олег Пустовгар, представник УІНП у Полтавській області, наголосив на використанні Полтавського обласного тому Національної книги  пам’яті жертв Голодомору 1932-33 рр.. у виховній роботі та комеморативних практиках.

Кожен охочий вчитель історії може отримати виступи спікерів семінару у вигляді слайд-презентацій в ПАНО або Полтавському офісі УІНП ( мейл: [email protected] ;тел-066-33-23-091)

За матеріалами офіційного сайту ПАНО

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа