В сесійному залі Львівської обласної ради 25 жовтня 2013 р. відбулася міжнародна наукова конференція “Проблеми дослідження українського визвольного руху 1920–1950 рр.”. Її організаторами виступили Львівська обласна рада, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Львівський національний університет ім. І. Франка, комунальне підприємство ЛОР “Доля”, Центр незалежних історичних студій.
У конференції заявили участь 64 історики, зокрема: проф. Анатолій Русначенко, проф. Іван Патриляк, Олександр Пагіря, Володимир Ковальчук (Київ), проф. Галина Стародубець (Житомир), д.і.н. Оксана Каліщук (Луцьк), проф. Леонід Зашкільняк, проф. Олексій Сухий, Микола Посівнич, Руслан Сіромський, Михайло Романюк, Руслан Забілий (Львів), проф. Василь Футала, Василь Ільницький (Дрогобич), Сергій Волянюк (Тернопіль), Ігор Марчук (Рівне), Анатолій Погорєлов (Миколаїв), проф. Володимир Трофомович, Сухих Андрій (Острог), Дмитро Титаренко (Донецьк), проф. Мушинка Микола (Пряшів, Словаччина) та інші.
Дослідники зосередили увагу на етапах становлення, розвитку та боротьби ОУН і УПА; військово-політичному та пропагандистському аспекту діяльності підпілля; відносинах з сусідніми народами та визвольними рухами Центрально-Східної Європи; історії окремих організаційних та збройних формувань; життєвих шляхах людей крізь призму українського визвольного руху; соціально-психологічних та морально-правових аспектах дослідження боротьби ОУН і УПА; історії, методології досліджень та його джерелознавстві.
Окрім науковців у роботі конференції взяли участь керівництво та депутати Львівської обласної ради, Герой України Юрій Шухевич, представники Львівського крайового братства ветеранів ОУН-УПА, Львівського обласного товариства політичних в’язнів і репресованих, Львівської обласної спілки політичних в’язнів України, Львівського обласного відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів. Голова обласної ради Петро Колодій, як співголова конференції, привітав присутніх з відкриттям такого непересічного та вкрай важливого заходу. Зокрема, у своєму виступі він наголосив на важливості наукових досліджень українського визвольного руху: “Ми повинні розуміти, що в українського народу своя історія боротьби та становлення, що в українців свої перемоги та поразки, національні герої, а отже й своя історична правда”. Також до учасників наукового заходу було зачитано вітальне слово народного депутата України Олега Панькевича, який став одним з багатьох ініціаторів проведення конференції.
УІС